Uskarpe OB udnytter ikke overtaget mod FC Nordsjælland

OB havde chancer til at vinde, men FC Nordsjælland tog fra Odense med 1-1 efter en halvsløj indsats.



OB havde overtaget, men formåede ikke at score på sine chancer, da et relativt ufarligt FC Nordsjælland-hold tog fra Odense med et point efter 1-1 i 3F Superligaens anden runde.

De fynske værter vil være skuffede over ikke at have fået fuld gevinst, da man både spillemæssigt og chanceskabende var et niveau over gæsterne.

Nordsjællænderne testede igennem kampen sjældent OB-defensiven, da det normalt hurtige spil udeblev for FCN.

OB kom ganske uventet bagud i anden halvleg, og derfor måtte man altså kæmpe sig tilbage, inden man kunne jagte føringsmålet, der trods utallige chancer aldrig kom på grund af manglende skarphed.

Fra kampens start prøvede begge hold at få overtaget, men der var mange boldtab på begge sider, som gjorde, at der sjældent blev tid til etablerede angreb. Der manglede også skarphed i de afgørende og farlige afleveringer.

Derfor var det også sjældent, at de to målmænd måtte i aktion, men én gang i første halvleg måtte FCN’s Peter Vindahl Jensen hive en stærk redning frem på en stor OB-mulighed.

Angriberen Emmanuel Sabbi kom alene igennem, men han formåede ikke at passere den fremadstormende målmand.

Efter en annulleret offside-scoring til hvert hold gik de til pause uden mål.

Det kom der til gengæld tidligt i anden halvleg, da FCN endelig fik sat et hurtigt angreb sammen. Midtbanespiller Mikkel Rygaard sendte kanten Isaac Atanga afsted, og på smuk vis lobbede han bolden over OB-målmanden Oliver Christensen til 1-0.

Under to minutter senere fik OB dog udlignet til 1-1, da Sabbi fandt vej til netmaskerne efter et hjørnespark.

Siden fulgte et enormt OB-pres, der for alvor trykkede FCN ned mod eget mål.

OB kom frem til rigeligt med muligheder, og særligt angriber Issam Jebali var kilde til uro hos gæsterne.

Blandt flere gode muligheder sendte han blandt andet et frispark på sammenføjningen af FCN-målet, men uheldet sendte bolden ud i spil igen, og derfor endte kampen altså 1-1 trods et stort OB-overtag.

/ritzau/





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han tager hjem fra VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Haiti – Skotland