Uskarpe OB udnytter ikke overtaget mod FC Nordsjælland

OB havde chancer til at vinde, men FC Nordsjælland tog fra Odense med 1-1 efter en halvsløj indsats.



OB havde overtaget, men formåede ikke at score på sine chancer, da et relativt ufarligt FC Nordsjælland-hold tog fra Odense med et point efter 1-1 i 3F Superligaens anden runde.

De fynske værter vil være skuffede over ikke at have fået fuld gevinst, da man både spillemæssigt og chanceskabende var et niveau over gæsterne.

Nordsjællænderne testede igennem kampen sjældent OB-defensiven, da det normalt hurtige spil udeblev for FCN.

OB kom ganske uventet bagud i anden halvleg, og derfor måtte man altså kæmpe sig tilbage, inden man kunne jagte føringsmålet, der trods utallige chancer aldrig kom på grund af manglende skarphed.

Fra kampens start prøvede begge hold at få overtaget, men der var mange boldtab på begge sider, som gjorde, at der sjældent blev tid til etablerede angreb. Der manglede også skarphed i de afgørende og farlige afleveringer.

Derfor var det også sjældent, at de to målmænd måtte i aktion, men én gang i første halvleg måtte FCN’s Peter Vindahl Jensen hive en stærk redning frem på en stor OB-mulighed.

Angriberen Emmanuel Sabbi kom alene igennem, men han formåede ikke at passere den fremadstormende målmand.

Efter en annulleret offside-scoring til hvert hold gik de til pause uden mål.

Det kom der til gengæld tidligt i anden halvleg, da FCN endelig fik sat et hurtigt angreb sammen. Midtbanespiller Mikkel Rygaard sendte kanten Isaac Atanga afsted, og på smuk vis lobbede han bolden over OB-målmanden Oliver Christensen til 1-0.

Under to minutter senere fik OB dog udlignet til 1-1, da Sabbi fandt vej til netmaskerne efter et hjørnespark.

Siden fulgte et enormt OB-pres, der for alvor trykkede FCN ned mod eget mål.

OB kom frem til rigeligt med muligheder, og særligt angriber Issam Jebali var kilde til uro hos gæsterne.

Blandt flere gode muligheder sendte han blandt andet et frispark på sammenføjningen af FCN-målet, men uheldet sendte bolden ud i spil igen, og derfor endte kampen altså 1-1 trods et stort OB-overtag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Osula får stor rolle i Newcastle

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland