Brøndby slår FCK i sidste minut trods Wilczek-scoring

Mikael Uhre blev matchvinder for Brøndby mod FCK, i et opgør hvor Kamil Wilczek også scorede.



Det lignede uafgjort mellem FC København og Brøndby for tredje gang i træk i Superligaen, men i sidste minut tog Brøndby sejren på 2-1 søndag eftermiddag.

Angriberen Mikael Uhre slog til og sikrede gæsterne de tre point, efter at hvert hold havde scoret en gang i første halvleg.

Den ene af dem stod den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek for, da han bragte FCK foran, men en flot scoring af Jesper Lindstrøm udlignede føringen før pausen.

Resultatet betyder, at Brøndby har maksimumpoint efter to kampe, mens FCK endnu ikke er på tavlen.

Søndagens opgør blev spillet med tilstedeværelse af 500 personer i Parken. Og så tæller man endda spillere, dommere og trænere med.

På grund af coronarestriktioner er Superligaens tilskuerordning sat midlertidigt ud af kraft, og det betyder langt færre fans på lægterne i den kommende tid.

Det tog ikke umiddelbart noget fra derbyintensiteten på grønsværen i Parken. Holdene kæmpede om initiativet i en tæt start, før Wilczek slog til.

Polakken fik efter 12 minutter et perfekt indlæg fra højrebacken Karlo Bartolec og bragte FCK i front med panden.

Faktisk kunne den 32-årige angriber have gjort livet endnu mere surt for sin tidligere arbejdsgiver, da han få minutter efter slap fri. Men denne gang forsøgte han i stedet at finde en holdkammerat, og chancen løb ud i sandet.

Efter scoringen og den store chance fulgte en periode med Brøndby-overtag, mens FCK blev presset tilbage på banen. Mikael Uhre fik tre gange chancen foran mål, men manglede skarphed.

Han viste til gengæld sine evner som oplægger, da han fandt holdkammeraten Jesper Lindstrøm, som efter en halv time bragede udligningen i mål med et hårdt skud, som via stolpen fandt netmaskerne.

Når Wilczek ikke var i gang med en af sine mange brydedueller med Brøndbys Sigurd Rosted, lurede han på en chance mere.

Ti minutter før pausen fik han en stor en af slagsen, men Brøndby-målmand Marvin Schwäbe trak sig sejrrigt ud af duellen med angriberen.

Udsigten til det tredje uafgjorte derby i træk huede ikke FCK, som i begyndelsen af anden halvleg lagde et stort tryk mod Brøndbys mål.

Wilczek kom selv til to halvstore chancer, og også Pep Biel var tæt på, da han trak ind i banen og fik sit skudforsøg reddet af Schwäbe.

Jævnbyrdigheden fra det meste af første halvleg fortsatte dog, og der blev længere mellem chancerne.

Indskiftede Mikkel Kaufmann fik plads i feltet med et lille kvarter igen, men fik slet ikke gjort nok ved chancen. Det gjorde Uhre heller ikke, da han ramte sidenettet fem minutter før tid.

Uhre skulle dog få endnu en chance, og denne gang var han skarp. Angriberen var hurtigt over bolden efter et stolpeforsøg og skabte stor eufori i Brøndby-lejren.

/ritzau/





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK-boss melder klar målsætning ud

AaB-krisen fortsætter

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil