Det lignede uafgjort mellem FC København og Brøndby for tredje gang i træk i Superligaen, men i sidste minut tog Brøndby sejren på 2-1 søndag eftermiddag.
Angriberen Mikael Uhre slog til og sikrede gæsterne de tre point, efter at hvert hold havde scoret en gang i første halvleg.
Den ene af dem stod den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek for, da han bragte FCK foran, men en flot scoring af Jesper Lindstrøm udlignede føringen før pausen.
Resultatet betyder, at Brøndby har maksimumpoint efter to kampe, mens FCK endnu ikke er på tavlen.
Søndagens opgør blev spillet med tilstedeværelse af 500 personer i Parken. Og så tæller man endda spillere, dommere og trænere med.
På grund af coronarestriktioner er Superligaens tilskuerordning sat midlertidigt ud af kraft, og det betyder langt færre fans på lægterne i den kommende tid.
Det tog ikke umiddelbart noget fra derbyintensiteten på grønsværen i Parken. Holdene kæmpede om initiativet i en tæt start, før Wilczek slog til.
Polakken fik efter 12 minutter et perfekt indlæg fra højrebacken Karlo Bartolec og bragte FCK i front med panden.
Faktisk kunne den 32-årige angriber have gjort livet endnu mere surt for sin tidligere arbejdsgiver, da han få minutter efter slap fri. Men denne gang forsøgte han i stedet at finde en holdkammerat, og chancen løb ud i sandet.
Efter scoringen og den store chance fulgte en periode med Brøndby-overtag, mens FCK blev presset tilbage på banen. Mikael Uhre fik tre gange chancen foran mål, men manglede skarphed.
Han viste til gengæld sine evner som oplægger, da han fandt holdkammeraten Jesper Lindstrøm, som efter en halv time bragede udligningen i mål med et hårdt skud, som via stolpen fandt netmaskerne.
Når Wilczek ikke var i gang med en af sine mange brydedueller med Brøndbys Sigurd Rosted, lurede han på en chance mere.
Ti minutter før pausen fik han en stor en af slagsen, men Brøndby-målmand Marvin Schwäbe trak sig sejrrigt ud af duellen med angriberen.
Udsigten til det tredje uafgjorte derby i træk huede ikke FCK, som i begyndelsen af anden halvleg lagde et stort tryk mod Brøndbys mål.
Wilczek kom selv til to halvstore chancer, og også Pep Biel var tæt på, da han trak ind i banen og fik sit skudforsøg reddet af Schwäbe.
Jævnbyrdigheden fra det meste af første halvleg fortsatte dog, og der blev længere mellem chancerne.
Indskiftede Mikkel Kaufmann fik plads i feltet med et lille kvarter igen, men fik slet ikke gjort nok ved chancen. Det gjorde Uhre heller ikke, da han ramte sidenettet fem minutter før tid.
Uhre skulle dog få endnu en chance, og denne gang var han skarp. Angriberen var hurtigt over bolden efter et stolpeforsøg og skabte stor eufori i Brøndby-lejren.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Av, FCK! Her er de værst af alle
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Det har hjemsøgt Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
