Brøndby slår FCK i sidste minut trods Wilczek-scoring

Mikael Uhre blev matchvinder for Brøndby mod FCK, i et opgør hvor Kamil Wilczek også scorede.



Det lignede uafgjort mellem FC København og Brøndby for tredje gang i træk i Superligaen, men i sidste minut tog Brøndby sejren på 2-1 søndag eftermiddag.

Angriberen Mikael Uhre slog til og sikrede gæsterne de tre point, efter at hvert hold havde scoret en gang i første halvleg.

Den ene af dem stod den tidligere Brøndby-angriber Kamil Wilczek for, da han bragte FCK foran, men en flot scoring af Jesper Lindstrøm udlignede føringen før pausen.

Resultatet betyder, at Brøndby har maksimumpoint efter to kampe, mens FCK endnu ikke er på tavlen.

Søndagens opgør blev spillet med tilstedeværelse af 500 personer i Parken. Og så tæller man endda spillere, dommere og trænere med.

På grund af coronarestriktioner er Superligaens tilskuerordning sat midlertidigt ud af kraft, og det betyder langt færre fans på lægterne i den kommende tid.

Det tog ikke umiddelbart noget fra derbyintensiteten på grønsværen i Parken. Holdene kæmpede om initiativet i en tæt start, før Wilczek slog til.

Polakken fik efter 12 minutter et perfekt indlæg fra højrebacken Karlo Bartolec og bragte FCK i front med panden.

Faktisk kunne den 32-årige angriber have gjort livet endnu mere surt for sin tidligere arbejdsgiver, da han få minutter efter slap fri. Men denne gang forsøgte han i stedet at finde en holdkammerat, og chancen løb ud i sandet.

Efter scoringen og den store chance fulgte en periode med Brøndby-overtag, mens FCK blev presset tilbage på banen. Mikael Uhre fik tre gange chancen foran mål, men manglede skarphed.

Han viste til gengæld sine evner som oplægger, da han fandt holdkammeraten Jesper Lindstrøm, som efter en halv time bragede udligningen i mål med et hårdt skud, som via stolpen fandt netmaskerne.

Når Wilczek ikke var i gang med en af sine mange brydedueller med Brøndbys Sigurd Rosted, lurede han på en chance mere.

Ti minutter før pausen fik han en stor en af slagsen, men Brøndby-målmand Marvin Schwäbe trak sig sejrrigt ud af duellen med angriberen.

Udsigten til det tredje uafgjorte derby i træk huede ikke FCK, som i begyndelsen af anden halvleg lagde et stort tryk mod Brøndbys mål.

Wilczek kom selv til to halvstore chancer, og også Pep Biel var tæt på, da han trak ind i banen og fik sit skudforsøg reddet af Schwäbe.

Jævnbyrdigheden fra det meste af første halvleg fortsatte dog, og der blev længere mellem chancerne.

Indskiftede Mikkel Kaufmann fik plads i feltet med et lille kvarter igen, men fik slet ikke gjort nok ved chancen. Det gjorde Uhre heller ikke, da han ramte sidenettet fem minutter før tid.

Uhre skulle dog få endnu en chance, og denne gang var han skarp. Angriberen var hurtigt over bolden efter et stolpeforsøg og skabte stor eufori i Brøndby-lejren.

/ritzau/





Vanvittig Wolfsburg-katastrofe


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Stor Brøndby-stjerne skadet

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Rune deler nyt efter mareridt

Dansk dommer får ros stor ros

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Fuldstændig svigtet

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

– Cooper skyder på Schmedes

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dansk bomber forventer sommertransfer

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

En kold spand vand direkte i hovedet!

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

To trænere færdige i Superliga-klub

Angriber er færdig i Randers FC

AGF henter Ibrahim Traoré

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Landstræner hylder OB-komet

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer