Tipsbladet.dk i Odense
OB – FC Nordsjælland 1-1 (0-0)
0-1 Isaac Atanga (54.)
1-1 Emmanuel Sabbi (56.)
Kampens bedste:
OB:
OB’s offensive trio med Issam Jebali, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi har fået meget opmærksomhed i forbindelse med fynboernes første kampe, men midtbanemanden Jens Jacob Thomasen har også været god. Således også i opgøret mod FC Nordsjælland, hvor han optrådte med stor autoritet på den centrale midtbane. Han var stærk i duellerne, fordelte spillet fornuftigt og stod også for en præcis hjørnesparksbold i forbindelse med OB’s 1-1-mål. Måske et hipster-valg som OB’s bedste, men Sabbi, Frøkjær og Jebali bliver i denne sammenhæng straffet for ikke at score mere end ét mål til sammen i denne kamp. Det burde være blevet til mere.
FC Nordsjælland:
Peter Vindahl Jensen er ny permanen førstemålmand i FC Nordsjællnd denne sæson, hvor keeperen skal forsøge at løfte arven fra Nicolai Larsen. I Odense leverede den unge mand en god kamp, hvor han med flere gode redninger og reaktioner holdt FC Nordsjælland inde i kampen. Havde det ikke været for Vindahl Jensen, kunne FC Nordsjælland meget vel have indkasseret andet nederlag i træk i denne sæson.
Kampens værste:
OB-backen Oliver Lund var igen en del af startopstillingen for fynboerne, men han havde en svær kamp over for Kamaldeen Sulemana og resten af FCN-offensiven. Lund kom ofte på mellemhånd og måtte midtvejs i første halvleg også trække et gult kort, da han lavede en voldsom tackling og stoppede et FCN-angreb midt på banen. FC Nordsjælland spillede sig ofte igennem i Oliver Lunds side, og backen blev skiftet ud ved pausen.
Kampens detalje:
”Kom nu, gutter – fra start af!” Dette tilråb kunne man høre OB-målmand Oliver Christensen udbasunere ved kampens begyndelse, og det var befriende at notere, hvordan simple tilråb og kommandoer ikke er meget anderledes på Superliga-niveau end i Serie 5. Måske det eneste positive ved de næsten tilskuerløse tribuner.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
