Tipsbladet.dk i Odense
OB – FC Nordsjælland 1-1 (0-0)
0-1 Isaac Atanga (54.)
1-1 Emmanuel Sabbi (56.)
Kampens bedste:
OB:
OB’s offensive trio med Issam Jebali, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi har fået meget opmærksomhed i forbindelse med fynboernes første kampe, men midtbanemanden Jens Jacob Thomasen har også været god. Således også i opgøret mod FC Nordsjælland, hvor han optrådte med stor autoritet på den centrale midtbane. Han var stærk i duellerne, fordelte spillet fornuftigt og stod også for en præcis hjørnesparksbold i forbindelse med OB’s 1-1-mål. Måske et hipster-valg som OB’s bedste, men Sabbi, Frøkjær og Jebali bliver i denne sammenhæng straffet for ikke at score mere end ét mål til sammen i denne kamp. Det burde være blevet til mere.
FC Nordsjælland:
Peter Vindahl Jensen er ny permanen førstemålmand i FC Nordsjællnd denne sæson, hvor keeperen skal forsøge at løfte arven fra Nicolai Larsen. I Odense leverede den unge mand en god kamp, hvor han med flere gode redninger og reaktioner holdt FC Nordsjælland inde i kampen. Havde det ikke været for Vindahl Jensen, kunne FC Nordsjælland meget vel have indkasseret andet nederlag i træk i denne sæson.
Kampens værste:
OB-backen Oliver Lund var igen en del af startopstillingen for fynboerne, men han havde en svær kamp over for Kamaldeen Sulemana og resten af FCN-offensiven. Lund kom ofte på mellemhånd og måtte midtvejs i første halvleg også trække et gult kort, da han lavede en voldsom tackling og stoppede et FCN-angreb midt på banen. FC Nordsjælland spillede sig ofte igennem i Oliver Lunds side, og backen blev skiftet ud ved pausen.
Kampens detalje:
”Kom nu, gutter – fra start af!” Dette tilråb kunne man høre OB-målmand Oliver Christensen udbasunere ved kampens begyndelse, og det var befriende at notere, hvordan simple tilråb og kommandoer ikke er meget anderledes på Superliga-niveau end i Serie 5. Måske det eneste positive ved de næsten tilskuerløse tribuner.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
