Bedst & værst: Stærk FCN-keeper snød OB for sejren

Tipsbladet.dk samler op på søndagens kamp mellem OB og FC Nordsjælland, hvor vi vanen tro fremhæver det bedste og værste fra opgøret.



Tipsbladet.dk i Odense

OB – FC Nordsjælland 1-1 (0-0)
0-1 Isaac Atanga (54.)
1-1 Emmanuel Sabbi (56.)

Kampens bedste:
OB:
OB’s offensive trio med Issam Jebali, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi har fået meget opmærksomhed i forbindelse med fynboernes første kampe, men midtbanemanden Jens Jacob Thomasen har også været god. Således også i opgøret mod FC Nordsjælland, hvor han optrådte med stor autoritet på den centrale midtbane. Han var stærk i duellerne, fordelte spillet fornuftigt og stod også for en præcis hjørnesparksbold i forbindelse med OB’s 1-1-mål. Måske et hipster-valg som OB’s bedste, men Sabbi, Frøkjær og Jebali bliver i denne sammenhæng straffet for ikke at score mere end ét mål til sammen i denne kamp. Det burde være blevet til mere. 

FC Nordsjælland:
Peter Vindahl Jensen er ny permanen førstemålmand i FC Nordsjællnd denne sæson, hvor keeperen skal forsøge at løfte arven fra Nicolai Larsen. I Odense leverede den unge mand en god kamp, hvor han med flere gode redninger og reaktioner holdt FC Nordsjælland inde i kampen. Havde det ikke været for Vindahl Jensen, kunne FC Nordsjælland meget vel have indkasseret andet nederlag i træk i denne sæson.

Kampens værste:
OB-backen Oliver Lund var igen en del af startopstillingen for fynboerne, men han havde en svær kamp over for Kamaldeen Sulemana og resten af FCN-offensiven. Lund kom ofte på mellemhånd og måtte midtvejs i første halvleg også trække et gult kort, da han lavede en voldsom tackling og stoppede et FCN-angreb midt på banen. FC Nordsjælland spillede sig ofte igennem i Oliver Lunds side, og backen blev skiftet ud ved pausen.

Kampens detalje:
”Kom nu, gutter – fra start af!” Dette tilråb kunne man høre OB-målmand Oliver Christensen udbasunere ved kampens begyndelse, og det var befriende at notere, hvordan simple tilråb og kommandoer ikke er meget anderledes på Superliga-niveau end i Serie 5. Måske det eneste positive ved de næsten tilskuerløse tribuner.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FC København kan miste endnu en stjerne

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest