Bedst & værst: Stærk FCN-keeper snød OB for sejren

Tipsbladet.dk samler op på søndagens kamp mellem OB og FC Nordsjælland, hvor vi vanen tro fremhæver det bedste og værste fra opgøret.



Tipsbladet.dk i Odense

OB – FC Nordsjælland 1-1 (0-0)
0-1 Isaac Atanga (54.)
1-1 Emmanuel Sabbi (56.)

Kampens bedste:
OB:
OB’s offensive trio med Issam Jebali, Mads Frøkjær og Emmanuel Sabbi har fået meget opmærksomhed i forbindelse med fynboernes første kampe, men midtbanemanden Jens Jacob Thomasen har også været god. Således også i opgøret mod FC Nordsjælland, hvor han optrådte med stor autoritet på den centrale midtbane. Han var stærk i duellerne, fordelte spillet fornuftigt og stod også for en præcis hjørnesparksbold i forbindelse med OB’s 1-1-mål. Måske et hipster-valg som OB’s bedste, men Sabbi, Frøkjær og Jebali bliver i denne sammenhæng straffet for ikke at score mere end ét mål til sammen i denne kamp. Det burde være blevet til mere. 

FC Nordsjælland:
Peter Vindahl Jensen er ny permanen førstemålmand i FC Nordsjællnd denne sæson, hvor keeperen skal forsøge at løfte arven fra Nicolai Larsen. I Odense leverede den unge mand en god kamp, hvor han med flere gode redninger og reaktioner holdt FC Nordsjælland inde i kampen. Havde det ikke været for Vindahl Jensen, kunne FC Nordsjælland meget vel have indkasseret andet nederlag i træk i denne sæson.

Kampens værste:
OB-backen Oliver Lund var igen en del af startopstillingen for fynboerne, men han havde en svær kamp over for Kamaldeen Sulemana og resten af FCN-offensiven. Lund kom ofte på mellemhånd og måtte midtvejs i første halvleg også trække et gult kort, da han lavede en voldsom tackling og stoppede et FCN-angreb midt på banen. FC Nordsjælland spillede sig ofte igennem i Oliver Lunds side, og backen blev skiftet ud ved pausen.

Kampens detalje:
”Kom nu, gutter – fra start af!” Dette tilråb kunne man høre OB-målmand Oliver Christensen udbasunere ved kampens begyndelse, og det var befriende at notere, hvordan simple tilråb og kommandoer ikke er meget anderledes på Superliga-niveau end i Serie 5. Måske det eneste positive ved de næsten tilskuerløse tribuner.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino