Bedst og værst: Voldsomme dueller mellem Rosted og Wilczek i Brøndby-sejr

Hvem toppede, og hvem floppede fra det københavnske derby? Få vurderingen af kampen her.



Tipsbladet.dk i Telia Parken:

FC København – Brøndby IF 1-2 (1-1)
1-0 Kamil Wilczek (12.)
1-1 Jesper Lindstrøm (31.)
1-2 Mikael Uhre (93.)

Kampens bedste:
FC København:
Der var mange præstationer på det jævne for FC København, for selv om de skabte chancer nok til at vinde kampen, gav de også lidt for meget væk, primært i første halvleg. FC Københavns bedste denne eftermiddag var som så mange gange før anfører Carlos Zeca. Grækeren bandt FCK’s spil sammen og gjorde det fornuftigt offensivt, mens han defensivt arbejdede stenhårdt, erobrede masser af bolden og var meget stærk for Ståle Solbakkens hold.

Brøndby IF:
Efter en svag start på opgøret, hvor Brøndby også kom bagud, kom de blå-gule bedre med i kampen efter Kamil Wilczeks scoring. Det skyldes ikke mindst Jesper Lindstrøm. Jo, den dygtige offensivspiller scorede til målet til 1-1 på en fin afslutning på kanten af feltet i første halvleg, men det var ikke kun målet. Kort inden scoringen havde han spillet Mikael Uhre helt fri til afslutning på en fremragende aflevering frem i banen, og i det hele taget var det farligt, når han retvendt mod FCK-målet fik bolden. Fin kamp af Brøndby-spilleren, der dog faldt lidt ud af billedet i anden halvleg.

Læs også:Solbakken advarede Wilczek inden FCK-skifte: Han var iskold

Kampens værste:
Han har kostet mange millioner kroner, men de mangler fortsat at få noget for de penge. De første fire-fem afleveringer i derbyet endte hos en modstander, og i det hele taget var der ikke meget, der gik godt for spanieren. Havde en stor chance i anden halvleg, som han misbrugte. Fik ramt medspillerne mere, som kampen skred frem, men Biel har stadig ikke fundet sin plads på FCK-holdet. Blev udskiftet midt i anden halvleg.

Kampens detalje:
Det var Kamil Wilczek, der var i fokus før kampen, og det var også polakken, der efter åbnede festen efter 12 minutters spil, da han headede et indlæg fra Bartolec i nettet. Men efter målet og en misbrugt friløber senere i kampen var det Brøndbys Sigurd Rosted, der begyndte at vise sig i duellerne. Han gik hårdt til Wilczek, og mest markant var det, da de tog mod slutningen af første halvleg skiftedes til at begå frispark på hinanden. Wilczek endte med at få et gult kort efter en arm i ansigtet på Rosted. Verbalt var det også blevet kort for inden mellem de to tidligere holdkammerater, og i det hele taget var det en sjov duel at følge i løbet af kampen. Rosted viste sig i anden halvleg, hvor han ramte stolpen i dommerens tillægstid, og så scorede Mikael Uhre til slutresultatet 2-1 på returen.

Læs også:Lindstrøm: Wilczek må koncentrere sig om sit og sine penge
Læs også:Fischer: Wilczeks skifte til FCK siger noget om hvor stor klubben er
Læs også:Presset FCK-mandskab før Brøndby: Flere spillere til eksamen
Læs også:Ny FCK-spiller foran sit første derby: Virker som en fascinerende kamp





I svime over SL-stjerne: ‘I spil til landsholdet’




TIPSBLADET SPECIAL

Quiz til kampen – nyt format til Champions League

Dansk træner er nomineret til Ballon d’Or-pris

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Brøndby-stjerne trækker overskrifter: Latterligt!

– Alle taler om Valdemar Byskov

Ydmygelse udløser fanprotester 

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde



LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerner ude med skade

Brøndby-flop åbner op om fremtiden

– Det gjorde vi ikke godt nok under Neestrup

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?

Lund: ‘Siger noget om niveauet i Superligaen’

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på

Tullberg: Derfor kom rekordindkøb ikke ind

Næstyngste målscorer nogensinde: ‘Utrolig følelse’

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

FCK indgår ny aftale med stortalent

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’

Tidl. SL-profil forhandler med traditionsklub

Viaplay hæver priserne igen

Frederik Birk scorer nyt job

Trods fravær: Schwartau får ‘vigtig rolle’

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

Legendesøn: Målmand scorer to mål i samme kamp

Maher Carrizo trækker overskrifter i udlandet

Dansk millionbud afvist: ‘Han er dybt utilfreds’

Transfervurdering: Det er jo vanvid