Tipsbladet.dk i Telia Parken:
FC København – Brøndby IF 1-2 (1-1)
1-0 Kamil Wilczek (12.)
1-1 Jesper Lindstrøm (31.)
1-2 Mikael Uhre (93.)
Kampens bedste:
FC København:
Der var mange præstationer på det jævne for FC København, for selv om de skabte chancer nok til at vinde kampen, gav de også lidt for meget væk, primært i første halvleg. FC Københavns bedste denne eftermiddag var som så mange gange før anfører Carlos Zeca. Grækeren bandt FCK’s spil sammen og gjorde det fornuftigt offensivt, mens han defensivt arbejdede stenhårdt, erobrede masser af bolden og var meget stærk for Ståle Solbakkens hold.
Brøndby IF:
Efter en svag start på opgøret, hvor Brøndby også kom bagud, kom de blå-gule bedre med i kampen efter Kamil Wilczeks scoring. Det skyldes ikke mindst Jesper Lindstrøm. Jo, den dygtige offensivspiller scorede til målet til 1-1 på en fin afslutning på kanten af feltet i første halvleg, men det var ikke kun målet. Kort inden scoringen havde han spillet Mikael Uhre helt fri til afslutning på en fremragende aflevering frem i banen, og i det hele taget var det farligt, når han retvendt mod FCK-målet fik bolden. Fin kamp af Brøndby-spilleren, der dog faldt lidt ud af billedet i anden halvleg.
Læs også:Solbakken advarede Wilczek inden FCK-skifte: Han var iskold
Kampens værste:
Han har kostet mange millioner kroner, men de mangler fortsat at få noget for de penge. De første fire-fem afleveringer i derbyet endte hos en modstander, og i det hele taget var der ikke meget, der gik godt for spanieren. Havde en stor chance i anden halvleg, som han misbrugte. Fik ramt medspillerne mere, som kampen skred frem, men Biel har stadig ikke fundet sin plads på FCK-holdet. Blev udskiftet midt i anden halvleg.
Kampens detalje:
Det var Kamil Wilczek, der var i fokus før kampen, og det var også polakken, der efter åbnede festen efter 12 minutters spil, da han headede et indlæg fra Bartolec i nettet. Men efter målet og en misbrugt friløber senere i kampen var det Brøndbys Sigurd Rosted, der begyndte at vise sig i duellerne. Han gik hårdt til Wilczek, og mest markant var det, da de tog mod slutningen af første halvleg skiftedes til at begå frispark på hinanden. Wilczek endte med at få et gult kort efter en arm i ansigtet på Rosted. Verbalt var det også blevet kort for inden mellem de to tidligere holdkammerater, og i det hele taget var det en sjov duel at følge i løbet af kampen. Rosted viste sig i anden halvleg, hvor han ramte stolpen i dommerens tillægstid, og så scorede Mikael Uhre til slutresultatet 2-1 på returen.
Læs også:Lindstrøm: Wilczek må koncentrere sig om sit og sine penge
Læs også:Fischer: Wilczeks skifte til FCK siger noget om hvor stor klubben er
Læs også:Presset FCK-mandskab før Brøndby: Flere spillere til eksamen
Læs også:Ny FCK-spiller foran sit første derby: Virker som en fascinerende kamp
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
