Tipsbladet.dk i Telia Parken:
FC København – Brøndby IF 1-2 (1-1)
1-0 Kamil Wilczek (12.)
1-1 Jesper Lindstrøm (31.)
1-2 Mikael Uhre (93.)
Kampens bedste:
FC København:
Der var mange præstationer på det jævne for FC København, for selv om de skabte chancer nok til at vinde kampen, gav de også lidt for meget væk, primært i første halvleg. FC Københavns bedste denne eftermiddag var som så mange gange før anfører Carlos Zeca. Grækeren bandt FCK’s spil sammen og gjorde det fornuftigt offensivt, mens han defensivt arbejdede stenhårdt, erobrede masser af bolden og var meget stærk for Ståle Solbakkens hold.
Brøndby IF:
Efter en svag start på opgøret, hvor Brøndby også kom bagud, kom de blå-gule bedre med i kampen efter Kamil Wilczeks scoring. Det skyldes ikke mindst Jesper Lindstrøm. Jo, den dygtige offensivspiller scorede til målet til 1-1 på en fin afslutning på kanten af feltet i første halvleg, men det var ikke kun målet. Kort inden scoringen havde han spillet Mikael Uhre helt fri til afslutning på en fremragende aflevering frem i banen, og i det hele taget var det farligt, når han retvendt mod FCK-målet fik bolden. Fin kamp af Brøndby-spilleren, der dog faldt lidt ud af billedet i anden halvleg.
Læs også:Solbakken advarede Wilczek inden FCK-skifte: Han var iskold
Kampens værste:
Han har kostet mange millioner kroner, men de mangler fortsat at få noget for de penge. De første fire-fem afleveringer i derbyet endte hos en modstander, og i det hele taget var der ikke meget, der gik godt for spanieren. Havde en stor chance i anden halvleg, som han misbrugte. Fik ramt medspillerne mere, som kampen skred frem, men Biel har stadig ikke fundet sin plads på FCK-holdet. Blev udskiftet midt i anden halvleg.
Kampens detalje:
Det var Kamil Wilczek, der var i fokus før kampen, og det var også polakken, der efter åbnede festen efter 12 minutters spil, da han headede et indlæg fra Bartolec i nettet. Men efter målet og en misbrugt friløber senere i kampen var det Brøndbys Sigurd Rosted, der begyndte at vise sig i duellerne. Han gik hårdt til Wilczek, og mest markant var det, da de tog mod slutningen af første halvleg skiftedes til at begå frispark på hinanden. Wilczek endte med at få et gult kort efter en arm i ansigtet på Rosted. Verbalt var det også blevet kort for inden mellem de to tidligere holdkammerater, og i det hele taget var det en sjov duel at følge i løbet af kampen. Rosted viste sig i anden halvleg, hvor han ramte stolpen i dommerens tillægstid, og så scorede Mikael Uhre til slutresultatet 2-1 på returen.
Læs også:Lindstrøm: Wilczek må koncentrere sig om sit og sine penge
Læs også:Fischer: Wilczeks skifte til FCK siger noget om hvor stor klubben er
Læs også:Presset FCK-mandskab før Brøndby: Flere spillere til eksamen
Læs også:Ny FCK-spiller foran sit første derby: Virker som en fascinerende kamp
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
