Tipsbladet.dk i Telia Parken:
FC København – Brøndby IF 1-2 (1-1)
1-0 Kamil Wilczek (12.)
1-1 Jesper Lindstrøm (31.)
1-2 Mikael Uhre (93.)
Kampens bedste:
FC København:
Der var mange præstationer på det jævne for FC København, for selv om de skabte chancer nok til at vinde kampen, gav de også lidt for meget væk, primært i første halvleg. FC Københavns bedste denne eftermiddag var som så mange gange før anfører Carlos Zeca. Grækeren bandt FCK’s spil sammen og gjorde det fornuftigt offensivt, mens han defensivt arbejdede stenhårdt, erobrede masser af bolden og var meget stærk for Ståle Solbakkens hold.
Brøndby IF:
Efter en svag start på opgøret, hvor Brøndby også kom bagud, kom de blå-gule bedre med i kampen efter Kamil Wilczeks scoring. Det skyldes ikke mindst Jesper Lindstrøm. Jo, den dygtige offensivspiller scorede til målet til 1-1 på en fin afslutning på kanten af feltet i første halvleg, men det var ikke kun målet. Kort inden scoringen havde han spillet Mikael Uhre helt fri til afslutning på en fremragende aflevering frem i banen, og i det hele taget var det farligt, når han retvendt mod FCK-målet fik bolden. Fin kamp af Brøndby-spilleren, der dog faldt lidt ud af billedet i anden halvleg.
Læs også:Solbakken advarede Wilczek inden FCK-skifte: Han var iskold
Kampens værste:
Han har kostet mange millioner kroner, men de mangler fortsat at få noget for de penge. De første fire-fem afleveringer i derbyet endte hos en modstander, og i det hele taget var der ikke meget, der gik godt for spanieren. Havde en stor chance i anden halvleg, som han misbrugte. Fik ramt medspillerne mere, som kampen skred frem, men Biel har stadig ikke fundet sin plads på FCK-holdet. Blev udskiftet midt i anden halvleg.
Kampens detalje:
Det var Kamil Wilczek, der var i fokus før kampen, og det var også polakken, der efter åbnede festen efter 12 minutters spil, da han headede et indlæg fra Bartolec i nettet. Men efter målet og en misbrugt friløber senere i kampen var det Brøndbys Sigurd Rosted, der begyndte at vise sig i duellerne. Han gik hårdt til Wilczek, og mest markant var det, da de tog mod slutningen af første halvleg skiftedes til at begå frispark på hinanden. Wilczek endte med at få et gult kort efter en arm i ansigtet på Rosted. Verbalt var det også blevet kort for inden mellem de to tidligere holdkammerater, og i det hele taget var det en sjov duel at følge i løbet af kampen. Rosted viste sig i anden halvleg, hvor han ramte stolpen i dommerens tillægstid, og så scorede Mikael Uhre til slutresultatet 2-1 på returen.
Læs også:Lindstrøm: Wilczek må koncentrere sig om sit og sine penge
Læs også:Fischer: Wilczeks skifte til FCK siger noget om hvor stor klubben er
Læs også:Presset FCK-mandskab før Brøndby: Flere spillere til eksamen
Læs også:Ny FCK-spiller foran sit første derby: Virker som en fascinerende kamp
LIVE
LIVE: Medie: Flere storklubber jagter O’Riley
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
