Der er dansk islæt på begge mandskaber, når FC København og Piast Gliwice tørner sammen i Europa League-kvalifikationen torsdag aften i Parken.
Hos gæsterne fra Polen huserer den tidligere AGF- og OB-spiller Mikkel Kirkeskov, og han starter med al sandsynlighed inde i forsvaret hos udeholdet.
Han ser meget frem til at vende tilbage til Danmark og møde FC København.
– Jeg glæder mig helt vildt. Vi havde allerede muligheden i sidste sæson, men vi tabte til Riga, der så mødte FC København. Nu er det vores tur, og det bliver en fed oplevelse. Jeg har ikke spillet i Parken i årevis, og det er altid specielt som dansker at spille i nationalarenaen. Jeg glæder mig til at vise, hvordan jeg har udviklet som spiller i de år, jeg har været i udlandet, siger Mikkel Kirkeskov til tipsbladet.dk.
Venstrebacken mener, at han har udviklet sig på- og udenfor banen, siden han forlod Danmark og OB i 2016 for at tage til Aalesund.
Læs også:Ragnar Sigurdsson gider ikke snakke om penge: FCK gør mig lykkelig
– Først og fremmest har jeg udviklet mig som person, og som spiller synes jeg, at jeg har udviklet mig som en offensivt indstillet venstre back. Det handler dog ikke om mig, og selvfølgelig skal jeg se ud over egen næsetip, når vi møder FC København. Jeg spiller gerne en lidt dårlig kamp, bare vi vinder, siger han.
Bookmakerne er dog enige om, at FC København bør vinde over den aktuelle nummer sidst i den polske liga, og Mikkel Kirkeskov er enig i den vurdering.
– De er helt klart favoritter. Sådan tænker vi, og det er jeg sikker på, at FC København også selv tænker. FCK har en sindssyg historie i Europa, og de har lige mødt Manchester United i kvartfinalen i Europa League. Det siger alt, men det bliver afgjort over en en enkelt kamp, og jeg er sikker på, vi nok skal give dem kamp til stregen. Vi tager til Parken for at vinde og gå videre, siger Kirkeskov, der har en god fornemmelse af FCK’s niveau:
– Jeg følger stadig Superligaen tæt, og jeg har noteret, at de ikke har vundet så meget i år. Men det her er Europa, og FCK og Europa hænger sammen. Det er måske ikke noget dårligt tidspunkt at møde FC København, men de er en storklub og har gode spillere.
Mikkel Kirkeskov er født i Aarhus, og AGF er hans barndomsklub. Rivaliseringen mellem Danmarks to største byer raser også på fodboldbanen, og det husker Piast Gliwice-danskeren.
Læs også:Medie: Peter Ankersen skifter tilbage til FC København
– Det er specielt at møde FC København, men det hænger ikke sammen med, at jeg er fra Aarhus. FC København har været det bedste hold i Danmark de seneste 10-20 år, og det er altid spændende at måle sig mod dem. Jeg definerer stadig mig selv om AGF’er, og som AGF’er kan jeg garantere, at man altid gerne vil slå FC København, siger Kirkeskov.
FC København-angriberen Kamil Wilczek stod søndag over for Brøndby IF, og torsdag skal han igen møde en række tidligere holdkammerater. Wilczek har spillet over 100 kampe for Piast Gliwice, og i 2014/2015-sæsonen blev han ligatopscorer med 15 mål for klubben.
– Det er klart, at vi taler meget om Kamil Wilczek. Jeg tror, at tre-fire af mine nuværende holdkammerater har spillet sammen med Kamil her i klubben, og jeg kender ham jo også. Det bliver sjovt begge veje, og selv om FCK ikke har været så gode i denne sæson, har jeg også noteret, at Kamil allerede har fået gang i målscoringen. Han er on fire, siger danskeren.
Mikkel Kirkeskov afslørede tidligere på ugen for over tipsbladet.dk, at han forlader Pist Gliwice senest til vinter, og at fremtiden allerede er på plads – det kan du læse mere om her.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Tidligere FCK-spiller på ønskelisten i Fulham
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Slut: FC København vinder intenst derby
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
