Mikkel Kirkeskov: En AGF’er som mig vil altid gerne slå FC København

Piast Gliwice-danskeren Mikkel Kirkeskov ser frem til torsdagens opgør mod FC København i Europa League.



Der er dansk islæt på begge mandskaber, når FC København og Piast Gliwice tørner sammen i Europa League-kvalifikationen torsdag aften i Parken.

Hos gæsterne fra Polen huserer den tidligere AGF- og OB-spiller Mikkel Kirkeskov, og han starter med al sandsynlighed inde i forsvaret hos udeholdet.

Han ser meget frem til at vende tilbage til Danmark og møde FC København.

– Jeg glæder mig helt vildt. Vi havde allerede muligheden i sidste sæson, men vi tabte til Riga, der så mødte FC København. Nu er det vores tur, og det bliver en fed oplevelse. Jeg har ikke spillet i Parken i årevis, og det er altid specielt som dansker at spille i nationalarenaen. Jeg glæder mig til at vise, hvordan jeg har udviklet som spiller i de år, jeg har været i udlandet, siger Mikkel Kirkeskov til tipsbladet.dk.

Venstrebacken mener, at han har udviklet sig på- og udenfor banen, siden han forlod Danmark og OB i 2016 for at tage til Aalesund.

Læs også:Ragnar Sigurdsson gider ikke snakke om penge: FCK gør mig lykkelig

– Først og fremmest har jeg udviklet mig som person, og som spiller synes jeg, at jeg har udviklet mig som en offensivt indstillet venstre back. Det handler dog ikke om mig, og selvfølgelig skal jeg se ud over egen næsetip, når vi møder FC København. Jeg spiller gerne en lidt dårlig kamp, bare vi vinder, siger han.

Bookmakerne er dog enige om, at FC København bør vinde over den aktuelle nummer sidst i den polske liga, og Mikkel Kirkeskov er enig i den vurdering.

– De er helt klart favoritter. Sådan tænker vi, og det er jeg sikker på, at FC København også selv tænker. FCK har en sindssyg historie i Europa, og de har lige mødt Manchester United i kvartfinalen i Europa League. Det siger alt, men det bliver afgjort over en en enkelt kamp, og jeg er sikker på, vi nok skal give dem kamp til stregen. Vi tager til Parken for at vinde og gå videre, siger Kirkeskov, der har en god fornemmelse af FCK’s niveau:

– Jeg følger stadig Superligaen tæt, og jeg har noteret, at de ikke har vundet så meget i år. Men det her er Europa, og FCK og Europa hænger sammen. Det er måske ikke noget dårligt tidspunkt at møde FC København, men de er en storklub og har gode spillere.

Mikkel Kirkeskov er født i Aarhus, og AGF er hans barndomsklub. Rivaliseringen mellem Danmarks to største byer raser også på fodboldbanen, og det husker Piast Gliwice-danskeren.

Læs også:Medie: Peter Ankersen skifter tilbage til FC København

– Det er specielt at møde FC København, men det hænger ikke sammen med, at jeg er fra Aarhus. FC København har været det bedste hold i Danmark de seneste 10-20 år, og det er altid spændende at måle sig mod dem. Jeg definerer stadig mig selv om AGF’er, og som AGF’er kan jeg garantere, at man altid gerne vil slå FC København, siger Kirkeskov.

FC København-angriberen Kamil Wilczek stod søndag over for Brøndby IF, og torsdag skal han igen møde en række tidligere holdkammerater. Wilczek har spillet over 100 kampe for Piast Gliwice, og i 2014/2015-sæsonen blev han ligatopscorer med 15 mål for klubben.

– Det er klart, at vi taler meget om Kamil Wilczek. Jeg tror, at tre-fire af mine nuværende holdkammerater har spillet sammen med Kamil her i klubben, og jeg kender ham jo også. Det bliver sjovt begge veje, og selv om FCK ikke har været så gode i denne sæson, har jeg også noteret, at Kamil allerede har fået gang i målscoringen. Han er on fire, siger danskeren.

Mikkel Kirkeskov afslørede tidligere på ugen for over tipsbladet.dk, at han forlader Pist Gliwice senest til vinter, og at fremtiden allerede er på plads – det kan du læse mere om her

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Tidligere FCK-spiller på ønskelisten i Fulham
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice




Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsom udmelding om Froholdt

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

AaB-krisen fortsætter

– En gigantisk nedtur!

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Markant transfermelding om Højlund

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

De må have mareridt om ham i nat!

Brøndby i transfer-kovending?

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Tilbage efter lang pause

AGF smider sejren i de døende sekunder

United overvejer disse fem managers

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation