Der er dansk islæt på begge mandskaber, når FC København og Piast Gliwice tørner sammen i Europa League-kvalifikationen torsdag aften i Parken.
Hos gæsterne fra Polen huserer den tidligere AGF- og OB-spiller Mikkel Kirkeskov, og han starter med al sandsynlighed inde i forsvaret hos udeholdet.
Han ser meget frem til at vende tilbage til Danmark og møde FC København.
– Jeg glæder mig helt vildt. Vi havde allerede muligheden i sidste sæson, men vi tabte til Riga, der så mødte FC København. Nu er det vores tur, og det bliver en fed oplevelse. Jeg har ikke spillet i Parken i årevis, og det er altid specielt som dansker at spille i nationalarenaen. Jeg glæder mig til at vise, hvordan jeg har udviklet som spiller i de år, jeg har været i udlandet, siger Mikkel Kirkeskov til tipsbladet.dk.
Venstrebacken mener, at han har udviklet sig på- og udenfor banen, siden han forlod Danmark og OB i 2016 for at tage til Aalesund.
Læs også:Ragnar Sigurdsson gider ikke snakke om penge: FCK gør mig lykkelig
– Først og fremmest har jeg udviklet mig som person, og som spiller synes jeg, at jeg har udviklet mig som en offensivt indstillet venstre back. Det handler dog ikke om mig, og selvfølgelig skal jeg se ud over egen næsetip, når vi møder FC København. Jeg spiller gerne en lidt dårlig kamp, bare vi vinder, siger han.
Bookmakerne er dog enige om, at FC København bør vinde over den aktuelle nummer sidst i den polske liga, og Mikkel Kirkeskov er enig i den vurdering.
– De er helt klart favoritter. Sådan tænker vi, og det er jeg sikker på, at FC København også selv tænker. FCK har en sindssyg historie i Europa, og de har lige mødt Manchester United i kvartfinalen i Europa League. Det siger alt, men det bliver afgjort over en en enkelt kamp, og jeg er sikker på, vi nok skal give dem kamp til stregen. Vi tager til Parken for at vinde og gå videre, siger Kirkeskov, der har en god fornemmelse af FCK’s niveau:
– Jeg følger stadig Superligaen tæt, og jeg har noteret, at de ikke har vundet så meget i år. Men det her er Europa, og FCK og Europa hænger sammen. Det er måske ikke noget dårligt tidspunkt at møde FC København, men de er en storklub og har gode spillere.
Mikkel Kirkeskov er født i Aarhus, og AGF er hans barndomsklub. Rivaliseringen mellem Danmarks to største byer raser også på fodboldbanen, og det husker Piast Gliwice-danskeren.
Læs også:Medie: Peter Ankersen skifter tilbage til FC København
– Det er specielt at møde FC København, men det hænger ikke sammen med, at jeg er fra Aarhus. FC København har været det bedste hold i Danmark de seneste 10-20 år, og det er altid spændende at måle sig mod dem. Jeg definerer stadig mig selv om AGF’er, og som AGF’er kan jeg garantere, at man altid gerne vil slå FC København, siger Kirkeskov.
FC København-angriberen Kamil Wilczek stod søndag over for Brøndby IF, og torsdag skal han igen møde en række tidligere holdkammerater. Wilczek har spillet over 100 kampe for Piast Gliwice, og i 2014/2015-sæsonen blev han ligatopscorer med 15 mål for klubben.
– Det er klart, at vi taler meget om Kamil Wilczek. Jeg tror, at tre-fire af mine nuværende holdkammerater har spillet sammen med Kamil her i klubben, og jeg kender ham jo også. Det bliver sjovt begge veje, og selv om FCK ikke har været så gode i denne sæson, har jeg også noteret, at Kamil allerede har fået gang i målscoringen. Han er on fire, siger danskeren.
Mikkel Kirkeskov afslørede tidligere på ugen for over tipsbladet.dk, at han forlader Pist Gliwice senest til vinter, og at fremtiden allerede er på plads – det kan du læse mere om her.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Tidligere FCK-spiller på ønskelisten i Fulham
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
– Han fik et lortetilbud fra OB
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Rasmus Højlund har ikke set det før
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
