AaB-boss: Nye folk passer til vores identitet

Der er skiftet markant ud i AaB i sommerpausen, og den ny cheftræner Menno van Dam er glad for det, han indtil videre har set.



AALBORG (Tipsbladet): AaB har haft en sommer med fuld fart på udskiftningerne.

Menno van Dam er taget fra Brøndbys U/19-hold til Aalborg for at være cheftræner, der er kommet en række nye trænere, specialister og en ny sportsdirektør i engelske James Gow.

Og så er der kommet en række nye spillere til i hver kæde og forsvundet endnu flere folk via salg, ophævede kontrakter og lejemål, der er løbet ud.

I denne uge har AaB så fået ny anførerduo i form af Mathias Jørgensen og Melker Widell, mens Rasmus Thelander er valgt fra.

Så der er mange nye ansigter og meget at lære, og den ny cheftræner er glad for det, han indtil videre har set.

– Jeg synes, de spillere, vi har hentet til, passer til den identitet, vi vil have. Og de hjælper os til at træne meget intenst, som vi har gjort på det seneste, siger Menno van Dam til Tipsbladet.

– En af vores værdier er intensitet. Uanset, om du får 20 millioner om året i løn eller spiller gratis, kan du komme med intensitet. Man kan stolte på andre og være del af en familie i en trup. Vi vil have skabt en familiefølelse i gruppen, vise alle, at vi gør det her sammen.

– Vi har investeret i alle led, så vi kan blive så stærke som muligt. Vi har flere trænere, flere eksperter, bedre muligheder for at træne igennem. Vi gør vores ypperste for, at spillerne kan udvikle sig, siger AaB-cheftræneren.

Åbningskampen i Superligaen er mod FC Nordsjælland, hvor et nyt AaB kommer på banen efter sommerens udskiftninger og et år i 1. Division.

– Jeg talte med Trine, der fikser en masse ting for spillerne med deres lejligheder og alt det andet praktiske. Hun har været ved at printe billetter ud til kampen på fredag, hvor der står 'Superliga' på, og vi er så stolte over at være tilbage.

– Vi nu skal vise os godt frem, og at vi kan være med i Superligaen med vores spillestil. Det er fedt, ikke bare for spillerne men hele klubben, og vi vil også vise det for fansene, og at de kan være stolte af os, fordi vi giver alt hver eneste gang, siger Menno van Dam.

AaB-træneren kan godt følge, hvorfor nordjyderne i omverdenen ligner et oplagt bud på et hold, der kommer til at kæmpe for overlevelse, når budgettet er blandt Superligaens mindste.

– Det er fair, at I siger det. Det er præcis, som du siger det. Vi kan jo ikke købe spillere til mange millioner kroner stykket. Vi er kommet for at kæmpe efter et år i 1. Division, og det er fair, hvis folk drager den konklusion, at vi kan komme i en overlevelseskamp.

– Vi vil gerne vinde inde på banen. Nogle gange bliver det på god taktik, nogle gange bliver det held, andre gange bliver det på kvalitet. Vi kommer ikke til at have det hele i egne hænder, men vi kommer til at gøre alt, vi kan for at gøre en forskel på banen, siger Menno van Dam.

AaB har også hentet en ny tysk midtstopper – læs mere om det her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Kap Verde – Saudi-Arabien

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Chokskifte på vej?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

Senegal – Irak