AALBORG (Tipsbladet): AaB har haft en sommer med fuld fart på udskiftningerne.
Menno van Dam er taget fra Brøndbys U/19-hold til Aalborg for at være cheftræner, der er kommet en række nye trænere, specialister og en ny sportsdirektør i engelske James Gow.
Og så er der kommet en række nye spillere til i hver kæde og forsvundet endnu flere folk via salg, ophævede kontrakter og lejemål, der er løbet ud.
I denne uge har AaB så fået ny anførerduo i form af Mathias Jørgensen og Melker Widell, mens Rasmus Thelander er valgt fra.
Så der er mange nye ansigter og meget at lære, og den ny cheftræner er glad for det, han indtil videre har set.
– Jeg synes, de spillere, vi har hentet til, passer til den identitet, vi vil have. Og de hjælper os til at træne meget intenst, som vi har gjort på det seneste, siger Menno van Dam til Tipsbladet.
– En af vores værdier er intensitet. Uanset, om du får 20 millioner om året i løn eller spiller gratis, kan du komme med intensitet. Man kan stolte på andre og være del af en familie i en trup. Vi vil have skabt en familiefølelse i gruppen, vise alle, at vi gør det her sammen.
– Vi har investeret i alle led, så vi kan blive så stærke som muligt. Vi har flere trænere, flere eksperter, bedre muligheder for at træne igennem. Vi gør vores ypperste for, at spillerne kan udvikle sig, siger AaB-cheftræneren.
Åbningskampen i Superligaen er mod FC Nordsjælland, hvor et nyt AaB kommer på banen efter sommerens udskiftninger og et år i 1. Division.
– Jeg talte med Trine, der fikser en masse ting for spillerne med deres lejligheder og alt det andet praktiske. Hun har været ved at printe billetter ud til kampen på fredag, hvor der står 'Superliga' på, og vi er så stolte over at være tilbage.
– Vi nu skal vise os godt frem, og at vi kan være med i Superligaen med vores spillestil. Det er fedt, ikke bare for spillerne men hele klubben, og vi vil også vise det for fansene, og at de kan være stolte af os, fordi vi giver alt hver eneste gang, siger Menno van Dam.
AaB-træneren kan godt følge, hvorfor nordjyderne i omverdenen ligner et oplagt bud på et hold, der kommer til at kæmpe for overlevelse, når budgettet er blandt Superligaens mindste.
– Det er fair, at I siger det. Det er præcis, som du siger det. Vi kan jo ikke købe spillere til mange millioner kroner stykket. Vi er kommet for at kæmpe efter et år i 1. Division, og det er fair, hvis folk drager den konklusion, at vi kan komme i en overlevelseskamp.
– Vi vil gerne vinde inde på banen. Nogle gange bliver det på god taktik, nogle gange bliver det held, andre gange bliver det på kvalitet. Vi kommer ikke til at have det hele i egne hænder, men vi kommer til at gøre alt, vi kan for at gøre en forskel på banen, siger Menno van Dam.
AaB har også hentet en ny tysk midtstopper – læs mere om det her.
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Vender hjem til AaB
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”