AGF’s køb af Patrick Olsen kom som en overraskelse for mange, ikke mindst fordi han forlængede kontrakt med AaB for lidt over en måned siden. Men også det faktum, at AaB lod en af sine største profiler gå til en direkte konkurrent, vækker undren.
Sådan ser sportschef Inge André Olsen det dog ikke. Han kigger mest på, om transferen i sig selv er god for AaB. Det er den, mener han, og derfor sagde han ja til at lade Patrick Olsen gå.
– Vi har fået et bud, som vi synes er af så stor en størrelse, at det var rigtigt at sælge. Vi har hele tiden arbejdet med spillerlogistikken, og vi har nogle spillere i pipelinen, som det er muligt at få ind. Vi vil vinde noget, og på vejen dertil skal man sælge spillere til en fin transfer, siger sportschefen til tipsbladet.dk.
Læs også:AaB-boss om choktransfer: Vi modtog et favorabelt tilbud
Når nu AaB sluttede to placeringer efter AGF i den forgangne sæson og i de foregående sæsoner endda sluttede over AGF, ville det så ikke være bedre for nordjyderne, hvis de havde solgt Patrick Olsen til udlandet?
– Jo da. Men der var ikke ikke noget bud fra udlandet. Vi må forholde os til den interesse, der er. Her var der forhandlinger over noget tid, og vi føler, vi fik en fin transfersum, og at vi kan erstatte ham og på sigt bygge holdet stærkere, siger Inge André Olsen.
– Så det var det rigtige tidspunkt at gøre det på. Man skal ikke se så meget på, hvilken klub spilleren går til. Det er spilleren, der træffer det endelige valg, om han ønsker at skifte dertil eller ej. For AaB er det en fantastisk historie: Han kom fra 2. division og spillede en god sæson, så det har været en god historie for alle parter.
Læs også:AaB opjusterer forventninger med flere millioner kroner
Skal Patrick Olsen erstattes af nye spillere?
– Det vil tiden vise. Vi arbejder med kandidater, som skal styrke vores hold. Det er vigtigt at have mange spillere i truppen, og vi ser altid, om vi kan finde nogle af høj kvalitet. Derfor kan der godt komme nye spillere ind, siger Inge André Olsen.
Havde han en frikøbsklausul i sin kontrakt?
– Det kan jeg ikke kommentere. Det må være mellem spilleren og klubben, siger AaB-sportschefen.
Han har denne sommer hentet Vladimir Prijovic, Timothé Nkada og Tim Prica til Aalborg.
Læs også:Stor Superliga-transfer: AGF køber Patrick Olsen i AaB
Læs også:AaB-boss vil slanke truppen: Nogle skal finde en anden klub
Læs også:AaB-boss vil sælge Okore: Hans drøm er en stor udenlandsk klub
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
