AaB-boss om salg: Udsigten til spilletid var lang

Rasmus Thellufsen havde haft svært ved at spille sig på holdet i AaB, vurderer sportschef Inge André Olsen. Han ønsker kantspilleren held og lykke i Lyngby Boldklub.



Lyngby Boldklub får forstærket offensiven med det netop præsenterede indkøb af 23-årige Rasmus Thellufsen, men salget efterlader omvendt ikke et hul i AaB-truppen.

Det fortæller sportschef Inge André Olsen, der i stedet håber, at kantspilleren kan fortsætte sin udvikling hos Superliga-rivalerne.

– Rasmus er en god fyr og en dygtig spiller, men vi har i øjeblikket hård konkurrence på de offensive positioner, og Rasmus’ udsigt til spilletid var efterhånden lang.

– Derfor har vi været enige med Rasmus i, at han har brug for et andet sted til at kickstarte sin karriere, og her er vi kommet overens med Lyngby om et skifte, og vi ønsker Rasmus al mulig held og lykke fremover, siger AaB-bossen til klubbens hjemmeside.

Rasmus Thellufsen var i sidste sæson udlejet til tyske Hansa Rostock, men i hele sin karriere har han været ejet af AaB, som han debuterede for i 2016. 

– Selvfølgelig er det vemodigt at forlade AaB, men omvendt var jeg i sidste sæson i Tyskland, så det er ikke fremmed for mig at spille i en anden trøje, og jeg er super glad for min nye udfordring i Lyngby.

– Jeg vil gerne takke alle i AaB for vores tid sammen, og jeg ønsker kun klubben det bedste, siger kantspilleren til AaB’s hjemmeside.

Rasmus Thellufsen nåede at spille 76 kampe for AaB’s førstehold. 





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..