Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 18:00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg, Danmark
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3+
Holdnyt:
AaB
De nordjyske oprykkere har åbnet sæsonen med tre udekampe i de første fire, så det er blot anden hjemmekamp siden deres comeback i den bedste række.
Den første kamp mod Silkeborg gav sejr foran mere end 9.000 mennesker på stadion i Nordjylland.
Der er dog plads til knap 14.000 på Aalborg Portland Park, og mon ikke vi nærmer os det tal i søndagens møde?
De har i hvert fald fortjent det, for AaB spiller frisk til. Ganske som varslet under cheftræner Menno Van Dam, men en ting er jo at sige det i forvejen.
Noget helt andet er, hvordan de fører det ud i verden.
Det ved vi nu: Præcis som de har fortalt. Offensivt. Med højt pres. Og masser af boldbesiddelse.
Det er en fornøjelse at have AaB tilbage i Superligaen. Hér hører de til.
Seks point i de første fire runder er godkendt.
Nu skal de finde en måde at erstatte Malthe Højholt på, for han er solgt til Pisa og skal i fremtiden spille fodbold i skyggen af det skæve tårn.
Brøndby IF
Det var en streg i regningen, at Brøndby senest blev slået på hjemmebane med 1-0 af AGF. Efter syv point i de første tre runder kom de blågule ned på jorden og er nu placeret på tabellens 6. plads.
Derudover er de færdige med Europa for denne gang. I Warszawa røg Brøndby IF ud efter en deler, der ikke mindst bød på drama efter slutfløjt.
Brøndby IF har Nicolai Vallys, Jordi Vanlerberghe, Justin Che og Kevin Mensah på skadeslisten, som det efterhånden har været tilfældet i noget tid efterhånden.
Hvis det er meningen – det siger de jo – at Brøndby IF skal spille med om mesterskabet, skal de enten sørge for at være heldigere i forhold til skader og fravær, eller også ville de have godt af at styrke truppen.
Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-2-3-1): Müller – Otoa, Diakhite, Kramer, Arnorsson – Davidsen, Jimenez – Jørgensen, Jasson, Ross – Iredale
Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Nartey, Bischoff – Suzuki, Bundgaard
Dom:
Det kan blive en festlig aften i Aalborg.
Værterne spiller seværdig fodbold og vil frem på banen. De har en fin statistik i de seneste seks hjemmekampe mod Brøndby, for det har givet fem AaB-sejre og en enkelt udesejr til de blågule.
I seneste runde vandt AaB en hvirvelvind af en fodboldkamp i Viborg med 3-2, og de vil sprudle af spillelyst og selvtillid.
Omvendt kommer Brøndby med en torsdagskamp fra Polen i benene, og hvem ved, hvordan skadesituationen ser ud søndag aften?
En overraskelse kan være i vente i form af, at AaB henter point i denne kamp. Og måske endda alle tre via 2-1. Det kan dog også blive 2-2 og pointdeling.
Spilforslag:
1X til odds 2,00 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
AVIS