AaB – Brøndby IF

AaB tager mod Brøndby IF i Superligaens femte runde. Det dufter af storhed og et fyldt stadion i Nordjylland, når oprykkerne forsøger at kravle forbi Brøndby IF i tabellen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 18. august klokken 18:00
Spillested: Aalborg Portland Park, Aalborg, Danmark
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3+

Holdnyt:
AaB

De nordjyske oprykkere har åbnet sæsonen med tre udekampe i de første fire, så det er blot anden hjemmekamp siden deres comeback i den bedste række.

Den første kamp mod Silkeborg gav sejr foran mere end 9.000 mennesker på stadion i Nordjylland.

Der er dog plads til knap 14.000 på Aalborg Portland Park, og mon ikke vi nærmer os det tal i søndagens møde?

De har i hvert fald fortjent det, for AaB spiller frisk til. Ganske som varslet under cheftræner Menno Van Dam, men en ting er jo at sige det i forvejen.

Noget helt andet er, hvordan de fører det ud i verden.

Det ved vi nu: Præcis som de har fortalt. Offensivt. Med højt pres. Og masser af boldbesiddelse.

Det er en fornøjelse at have AaB tilbage i Superligaen. Hér hører de til.

Seks point i de første fire runder er godkendt.

Nu skal de finde en måde at erstatte Malthe Højholt på, for han er solgt til Pisa og skal i fremtiden spille fodbold i skyggen af det skæve tårn.

Brøndby IF
Det var en streg i regningen, at Brøndby senest blev slået på hjemmebane med 1-0 af AGF. Efter syv point i de første tre runder kom de blågule ned på jorden og er nu placeret på tabellens 6. plads.

Derudover er de færdige med Europa for denne gang. I Warszawa røg Brøndby IF ud efter en deler, der ikke mindst bød på drama efter slutfløjt.

Brøndby IF har Nicolai Vallys, Jordi Vanlerberghe, Justin Che og Kevin Mensah på skadeslisten, som det efterhånden har været tilfældet i noget tid efterhånden.

Hvis det er meningen – det siger de jo – at Brøndby IF skal spille med om mesterskabet, skal de enten sørge for at være heldigere i forhold til skader og fravær, eller også ville de have godt af at styrke truppen.

Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-2-3-1): Müller – Otoa, Diakhite, Kramer, Arnorsson – Davidsen, Jimenez – Jørgensen, Jasson, Ross – Iredale

Brøndby IF (3-5-2): Pentz – Klaiber, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen, Greve, Wass, Nartey, Bischoff – Suzuki, Bundgaard

Dom:
Det kan blive en festlig aften i Aalborg.

Værterne spiller seværdig fodbold og vil frem på banen. De har en fin statistik i de seneste seks hjemmekampe mod Brøndby, for det har givet fem AaB-sejre og en enkelt udesejr til de blågule.

I seneste runde vandt AaB en hvirvelvind af en fodboldkamp i Viborg med 3-2, og de vil sprudle af spillelyst og selvtillid.

Omvendt kommer Brøndby med en torsdagskamp fra Polen i benene, og hvem ved, hvordan skadesituationen ser ud søndag aften?

En overraskelse kan være i vente i form af, at AaB henter point i denne kamp. Og måske endda alle tre via 2-1. Det kan dog også blive 2-2 og pointdeling.

Spilforslag:
1X til odds 2,00 hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp