AaB-chef erkender: Vi har ikke niveau til top 6

Ansvaret for den skuffende placering i grundspillet skal deles i hele AaB-lejren, lyder det fra sportschefen.



AaB prøvede det i 2019. Og det skete endnu engang søndag aften, da nordjyderne tabte med 0-2 til OB.

De firfoldige danmarksmestre glippede dermed endnu en gang at blive en del mesterskabsspillet på grundspillets sidste spilledag.

AaB-sportschefen, Inge André Olsen, fortæller, at der ikke er et quickfiks, som kan redde AaB. Klubben skal i gang med et langt sejt træk.

– Vi viste, at vi ikke er stærke nok til at være en del af top-6. Det er den hårde sandhed, lyder det fra sportschefen, som ikke placerer ansvaret alene hos cheftræner Martí Cifuentes.

– Der er ikke én mand, som har ansvaret for, at vi ikke kom i top-6. Jeg har også et ansvar, og spillerne har et ansvar. Så vi skal kigge indad alle sammen.

Det er ikke første gang, at AaB-backen Kristoffer Pallesen misser mesterskabsspillet på sidste spilledag. Men søndag var AaB bare ikke gode nok, indrømmer han.

– Vi må bare erkende, at det absolut ikke var godt nok. Vi havde alt på spil, men vi blev overmatchet af OB.

– Vi formåede ikke at holde hovedet koldt. Det handlede ikke om, at vi ikke fik pulsen op, men nærmere om, at vi ikke fik pulsen ned, lyder det fra AaB-spilleren.

AaB’s spanske cheftræner, Martí Cifuentes, var ligeledes langtfra tilfreds med den indsats, som hans hold leverede.

– Vi præsterede ikke på det niveau, som vi skulle. Det er selvfølgelig ikke acceptabelt, siger han.

AaB fik ellers den hjælp, klubben skulle bruge for at kunne afgøre sin egen top-6-skæbne. Derfor gør nederlaget ekstra ondt, erkender Kristoffer Pallesen.

– Selv om klubbens selvforståelse ikke er til det, så er vi altså ikke en del af det fine selskab. Derfor skal vi have fokus og respekt for det, som sker under, siger han.

AaB sluttede på niendepladsen i grundspillet og bliver dermed en del af nedrykningsspillet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Brøndby tæt på denne keeper

Her er 16.-delsfinalerne til VM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

England – DR Congo

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

USA – Bosnien-Hercegovina