AaB-sportschef har problemer med at sælge spillere

Sportschef i AaB mener, at klubbens nuværende spil på banen er med til at besværliggøre muligt salg af profil.



Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.

Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.

Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.

– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.

– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.

Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.

Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.

– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.

– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.

I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.

– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.

– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.

AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Presset Frank: Her er vores store problem

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Du har udstråling som tagpap

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Magisk aften for FC København-stjerne

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade