AaB-sportschef har problemer med at sælge spillere

Sportschef i AaB mener, at klubbens nuværende spil på banen er med til at besværliggøre muligt salg af profil.



Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.

Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.

Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.

– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.

– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.

Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.

Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.

– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.

– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.

I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.

– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.

– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.

AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

23 røde kort i vanvidskamp

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

I svime: Som en ny spiller

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Rasmus Højlund i massiv modvind

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på