Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.
Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.
Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.
– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.
– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.
Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.
Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.
– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.
– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.
I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.
– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.
– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.
AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub åbner op for handler
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS