Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.
Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.
Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.
– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.
– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.
Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.
Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.
– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.
– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.
I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.
– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.
– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.
AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT