AaB-sportschef har problemer med at sælge spillere

Sportschef i AaB mener, at klubbens nuværende spil på banen er med til at besværliggøre muligt salg af profil.



Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.

Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.

Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.

– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.

– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.

Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.

Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.

– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.

– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.

I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.

– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.

– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.

AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’