AaB-sportschef har problemer med at sælge spillere

Sportschef i AaB mener, at klubbens nuværende spil på banen er med til at besværliggøre muligt salg af profil.



Tre mål, et enkelt point på fire kampe og en placering næstsidst i Superligaen. Det er virkeligheden for AaB, der ellers har ambitioner om at spille med i toppen af dansk fodbold.

Mandag tabte holdet endnu engang, da nordjyderne var på besøg i Silkeborg og blev spillet ned under kunstgræsbanen i det midtjyske.

Og det er ikke kun på pointkontoen, at det betyder noget. Sportschefen i AaB, Inge André Olsen, fortæller nemlig efter kampen, at det kan være med til at besværliggøre et muligt salg af midtbaneprofilen Iver Fossum.

– Spiller holdet, som det har gjort de sidste par kampe, så bliver det svært. De andre klubber ser jo på kampene.

– Vi har både denne sommer og til vinter til at sælge. Det vil være at foretrække frem for et kontraktudløb. Men lige nu er der ikke noget nyt, siger Inge André Olsen.

Et muligt skifte til Lech Poznan er angiveligt allerede gået i vasken for Iver Fossum, der tidligere har fortalt, at tiden kunne være inde til nye udfordringer.

Han udelukker dog ikke helt, at han er at finde i AaB, når transfervinduet lukker, selv om han ikke mener, at holdets præstationer forringer hans mulighed for at komme videre.

– Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold. Jeg har kontrakt med AaB indtil næste sommer, og det er det, jeg forholder mig til.

– Jeg tror ikke, at spillet på banen kommer til at betyde noget for et salg. I hver eneste kamp fokuserer jeg på at gøre det så godt, som jeg kan. Det er det, jeg tænker på.

I optakten til kampen mod Silkeborg mandag fortalte Inge André Olsen, at det ikke var udelukket, at klubben gik ud og hentede nye spillere, inden transfervinduet smækker i til september.

– Vi vil altid se, om vi kan optimere på noget. Det er naturligt, når man får en svær start.

– Men det er jo ikke sådan, at vi vinder i lotto og går ud og har bonanza på spillermarkedet og køber spillere med Bundesliga-kvalitet. De spillere, vi har, er gode nok til at kæmpe med, siger Inge André Olsen.

AaB skal i aktion igen søndag i en svær kamp, hvor holdet på hjemmebane tager imod FC Nordsjælland, der lige nu topper Superligaen.

/ritzau/



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Gigantisk nedslagtning

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Arsenal ansætter dansk toptræner

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Neestrup reagerer på brudt aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’