Det er en trist dag i fodboldklubben AaB, som siger farvel til Jacob Friis som cheftræner grundet datterens sygdom.
I AaB har man i stedet midlertidigt forfremmet Peter Feher fra assistent- til cheftræner, mens Rasmus Würtz fortsætter i rollen som assistenttræner.
AaB-sportschef Inge André Olsen har fuld tillid til det nye trænerteam.
– Vi er i en god situation. Vi har nogle trænere, som vi har stor tro på, og som kan videreføre dette projekt.
– Vi vil parallelt se, hvilke muligheder som findes uden for AaB. Det skal vi have en god proces omkring, siger Inge André Olsen.
Peter Feher har tidligere været cheftræner i HIK og FC Helsingør.
Feher var i ni år ansat i FC Nordsjælland, hvor han blandt andet vandt guld med U19-holdet og var assistent for superligatræneren Kasper Hjulmand, der i dag er dansk landstræner.
– Feher er kompetent og har gode nok lederegenskaber til at tage det videre i de uger, som kommer. Så vi kan præstere og levere gode resultater i AaB, påpeger Inge André Olsen.
Det er ikke udelukket, at Feher kan blive en permanent løsning, men trænermarkedet skal først sonderes, og der er ikke sat tidshorisont på processen, fortæller sportschefen.
– Det er for tidligt at sige. Nu er fokus først på at give god og ærlig information til spillertruppen og staben. Og så vender vi tilbage med, hvordan det kommer til at se ud.
– Det er svært at sætte en tidshorisont på det. For det kan være, vi finder en træner, hvor vi er villige til at vente. Eller der kan være en, som er ledig og er klar til at gå ind. Så vi sætter ikke en deadline, siger han.
Jacob Friis’ afgang skal lige fordøjes i AaB.
– Det var først i går (onsdag, red.), at Friis ønskede et møde, hvor han sagde, at han ønskede at fratræde.
– Det er en beslutning, som vi selvfølgelig støtter og respekterer 100 procent. Vi ved, at han står i en svær situation med familien og en datter, der er syg. Oveni det pres det er at være cheftræner.
– Det her var den bedste løsning. Man ved heller ikke, hvor lang tid det tager, forklarer Inge André Olsen.
Den afgående træner får nogle flotte ord med på vejen.
– Det er en mand, som har sat klubben først. Han har været her i mange år. Han har gjort alt for, at AaB skulle blive gode.
– Vi er gang med noget interessant med høj intensitet og presspil, som vi skal videreudvikle. Jacob har været en stor og vigtig del af det, og det skal vi tage med os videre, siger nordmanden.
Friis nåede siden november 2018 at stå i spidsen for AaB i 65 betydende kampe. Ifølge hjemmesiden superstats.dk er det i 58 ligakampe blevet til et pointgennemsnit på 1,36.
I denne sæson har AaB hentet otte point i de første seks superligakampe og er placeret som nummer syv. Søndag tager AaB imod Brøndby i ligaen.
/ritzau/
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Forlænger med to Superliga-talenter
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
City-ejer sælger klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
