2.-divisionsklubben B93 leverede tirsdag aften en vaskeægte pokalsensation, da holdet tog imod AaB i pokalturneringen.
Det lykkedes således for københavnerne at vinde 1-0 over superligamandskabet, der sidste år nåede hele vejen til pokalfinalen. Sejren blev sikret på en scoring af 17-årige Tammer Bany i første halvleg.
Dermed er B93 som det første hold klar til kvartfinalen i pokalturneringen.
For AaB bød opgøret ikke blot på et skuffende nederlag, men også på en skade til holdets måske vigtigste spiller.
AaB stillede med et relativt slagkraftigt hold og havde blandt andet det offensive omdrejningspunkt Lucas Andersen med fra start. Og kampen skulle vise sig at blive en kort fornøjelse for den 26-årige profil.
Efter godt 20 minutters spil drev han bolden frem og afsluttede mod mål. Straks efter tog han sig til højre lår og gik i græsset, og han lignede med det samme en mand, der var klar over, at han ikke kunne spille videre.
I stedet blev en anden AaB-profil, Kasper Kusk, sendt på banen.
Det var langtfra den start på kampen, som de nordjyske gæster havde drømt om. Men faktisk blev det endnu værre knap ti minutter senere.
Her fik B93 sat nogle gode kombinationer sammen, og det endte med en stikning til unge Tammer Bany. Det 17-årige talent modtog bolden på kanten af feltet, tog et enkelt træk og lagde sikkert bolden i mål med venstrefoden.
Fem minutter senere skiftede fokus for en stund fra grønsværen til sidelinjen.
Her var den ene linjedommer blevet ramt af en skade, og den var så alvorlig, at han ikke kunne fortsætte. Det medførte næsten ti minutters pause, før fjerdedommer Anders Poulsen var klar til at overtage jobbet.
I anden halvleg satte AaB sig som forventet tungt på spillet. Nordjyderne skabte også flere store chancer, men gang på gang fik B93 afvist.
Godt 20 minutter før tid havde AaB-angriber Tom van Weert en stor chance i B93-feltet. Målmand Simon Rossil fik dog afværget med en lidt uortodoks fodparade, og riposten blev lige akkurat reddet på stregen.
Et minut før den ordinære spilletids udløb var den hollandske AaB-angriber igen tæt på, men denne gang var det stolpen, der stod i vejen.
Det lykkedes B93 at overleve et stormløb fra gæsterne i de døende minutter, og AaB’s Tim Prica fik tilmed sit andet gule kort og blev sendt af banen.
Dermed kunne et hårdt kæmpende B93-hold til sidst fejre den store triumf.
Tirsdagens kamp blev spillet på FC Nordsjællands stadion, Right to Dream Park, i Farum, som B93 havde lånt til lejligheden.
/ritzau/
TRANSFER
Peger på ‘glemt’ FCK’er: Han skal skifte væk
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
