AaB er dødboldskonger: Kan takke legende for det

Rasmus Würtz har stor andel i, at AaB er hamrende farlige på offensive dødbolde.



AaB er et af Superligaens mest formstærke hold i øjeblikket, og Martí Cifuentes’ tropper har hentet 13 point ud af de sidste 15 mulige. 

En af årsagerne til de gode resultater er, at nordjyderne er blevet særdeles farlige på offensive dødbolde, hvorfra de har scoret fire mål i deres første otte Superliga-kampe.  

Hjernen bag succesen er AaB-legenden Rasmus Würtz, som til NordjyskE fortæller, at offensive dødbolde er et stort fokuspunkt for klubben.

– Først og fremmest har vi trænet det meget. Vi har meget fokus på det i løbet af en uge. Dernæst har vi meget fokus på, hvad modstanderne gør. Vi kigger på, hvilke muligheder det giver. Vi har altid nogle varianter, vi har med hver gang. Det er varianter, som spillerne kender til hudløshed. Det betyder, at alle mand er helt med på, hvad vi laver, når vi bruger dem, siger Rasmus Würtz til mediet.

To gange mod Viborg scorede AaB efter dødbolde, men dette beskriver Würtz som en smule heldigt, da det ikke var alt, der gik efter planen der. 

AaB træner specifikt dødbolde flere gange om ugen, hvilket er fast programsat. Dødbolde har da også en stor interesse for Rasmus Würtz, som bruger massevis af timer på at studere det, selv om han ikke står på træningsbanen. 

Fredag aften tager AaB hjemme imod OB, og her fremhæver Würtz, at AaB skal have særligt fokus på høje Simon Okosun og Aron Thrandarson på de defensive standardsituationer.

Würtz fortæller også, at AaB har en klar målsætning om at score flere mål på dødbolde, end de indkasserer.

Denne er de godt i gang med at opfylde.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien – Marokko

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina