AaB er et af Superligaens mest formstærke hold i øjeblikket, og Martí Cifuentes’ tropper har hentet 13 point ud af de sidste 15 mulige.
En af årsagerne til de gode resultater er, at nordjyderne er blevet særdeles farlige på offensive dødbolde, hvorfra de har scoret fire mål i deres første otte Superliga-kampe.
Hjernen bag succesen er AaB-legenden Rasmus Würtz, som til NordjyskE fortæller, at offensive dødbolde er et stort fokuspunkt for klubben.
– Først og fremmest har vi trænet det meget. Vi har meget fokus på det i løbet af en uge. Dernæst har vi meget fokus på, hvad modstanderne gør. Vi kigger på, hvilke muligheder det giver. Vi har altid nogle varianter, vi har med hver gang. Det er varianter, som spillerne kender til hudløshed. Det betyder, at alle mand er helt med på, hvad vi laver, når vi bruger dem, siger Rasmus Würtz til mediet.
To gange mod Viborg scorede AaB efter dødbolde, men dette beskriver Würtz som en smule heldigt, da det ikke var alt, der gik efter planen der.
AaB træner specifikt dødbolde flere gange om ugen, hvilket er fast programsat. Dødbolde har da også en stor interesse for Rasmus Würtz, som bruger massevis af timer på at studere det, selv om han ikke står på træningsbanen.
Fredag aften tager AaB hjemme imod OB, og her fremhæver Würtz, at AaB skal have særligt fokus på høje Simon Okosun og Aron Thrandarson på de defensive standardsituationer.
Würtz fortæller også, at AaB har en klar målsætning om at score flere mål på dødbolde, end de indkasserer.
Denne er de godt i gang med at opfylde.
LIVE
TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.
VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
VM’s mest uskønne kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
