AaB er et af Superligaens mest formstærke hold i øjeblikket, og Martí Cifuentes’ tropper har hentet 13 point ud af de sidste 15 mulige.
En af årsagerne til de gode resultater er, at nordjyderne er blevet særdeles farlige på offensive dødbolde, hvorfra de har scoret fire mål i deres første otte Superliga-kampe.
Hjernen bag succesen er AaB-legenden Rasmus Würtz, som til NordjyskE fortæller, at offensive dødbolde er et stort fokuspunkt for klubben.
– Først og fremmest har vi trænet det meget. Vi har meget fokus på det i løbet af en uge. Dernæst har vi meget fokus på, hvad modstanderne gør. Vi kigger på, hvilke muligheder det giver. Vi har altid nogle varianter, vi har med hver gang. Det er varianter, som spillerne kender til hudløshed. Det betyder, at alle mand er helt med på, hvad vi laver, når vi bruger dem, siger Rasmus Würtz til mediet.
To gange mod Viborg scorede AaB efter dødbolde, men dette beskriver Würtz som en smule heldigt, da det ikke var alt, der gik efter planen der.
AaB træner specifikt dødbolde flere gange om ugen, hvilket er fast programsat. Dødbolde har da også en stor interesse for Rasmus Würtz, som bruger massevis af timer på at studere det, selv om han ikke står på træningsbanen.
Fredag aften tager AaB hjemme imod OB, og her fremhæver Würtz, at AaB skal have særligt fokus på høje Simon Okosun og Aron Thrandarson på de defensive standardsituationer.
Würtz fortæller også, at AaB har en klar målsætning om at score flere mål på dødbolde, end de indkasserer.
Denne er de godt i gang med at opfylde.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
