AaB er et af Superligaens mest formstærke hold i øjeblikket, og Martí Cifuentes’ tropper har hentet 13 point ud af de sidste 15 mulige.
En af årsagerne til de gode resultater er, at nordjyderne er blevet særdeles farlige på offensive dødbolde, hvorfra de har scoret fire mål i deres første otte Superliga-kampe.
Hjernen bag succesen er AaB-legenden Rasmus Würtz, som til NordjyskE fortæller, at offensive dødbolde er et stort fokuspunkt for klubben.
– Først og fremmest har vi trænet det meget. Vi har meget fokus på det i løbet af en uge. Dernæst har vi meget fokus på, hvad modstanderne gør. Vi kigger på, hvilke muligheder det giver. Vi har altid nogle varianter, vi har med hver gang. Det er varianter, som spillerne kender til hudløshed. Det betyder, at alle mand er helt med på, hvad vi laver, når vi bruger dem, siger Rasmus Würtz til mediet.
To gange mod Viborg scorede AaB efter dødbolde, men dette beskriver Würtz som en smule heldigt, da det ikke var alt, der gik efter planen der.
AaB træner specifikt dødbolde flere gange om ugen, hvilket er fast programsat. Dødbolde har da også en stor interesse for Rasmus Würtz, som bruger massevis af timer på at studere det, selv om han ikke står på træningsbanen.
Fredag aften tager AaB hjemme imod OB, og her fremhæver Würtz, at AaB skal have særligt fokus på høje Simon Okosun og Aron Thrandarson på de defensive standardsituationer.
Würtz fortæller også, at AaB har en klar målsætning om at score flere mål på dødbolde, end de indkasserer.
Denne er de godt i gang med at opfylde.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
