AaB er dødboldskonger: Kan takke legende for det

Rasmus Würtz har stor andel i, at AaB er hamrende farlige på offensive dødbolde.



AaB er et af Superligaens mest formstærke hold i øjeblikket, og Martí Cifuentes’ tropper har hentet 13 point ud af de sidste 15 mulige. 

En af årsagerne til de gode resultater er, at nordjyderne er blevet særdeles farlige på offensive dødbolde, hvorfra de har scoret fire mål i deres første otte Superliga-kampe.  

Hjernen bag succesen er AaB-legenden Rasmus Würtz, som til NordjyskE fortæller, at offensive dødbolde er et stort fokuspunkt for klubben.

– Først og fremmest har vi trænet det meget. Vi har meget fokus på det i løbet af en uge. Dernæst har vi meget fokus på, hvad modstanderne gør. Vi kigger på, hvilke muligheder det giver. Vi har altid nogle varianter, vi har med hver gang. Det er varianter, som spillerne kender til hudløshed. Det betyder, at alle mand er helt med på, hvad vi laver, når vi bruger dem, siger Rasmus Würtz til mediet.

To gange mod Viborg scorede AaB efter dødbolde, men dette beskriver Würtz som en smule heldigt, da det ikke var alt, der gik efter planen der. 

AaB træner specifikt dødbolde flere gange om ugen, hvilket er fast programsat. Dødbolde har da også en stor interesse for Rasmus Würtz, som bruger massevis af timer på at studere det, selv om han ikke står på træningsbanen. 

Fredag aften tager AaB hjemme imod OB, og her fremhæver Würtz, at AaB skal have særligt fokus på høje Simon Okosun og Aron Thrandarson på de defensive standardsituationer.

Würtz fortæller også, at AaB har en klar målsætning om at score flere mål på dødbolde, end de indkasserer.

Denne er de godt i gang med at opfylde.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen