Lørdag var et levende mareridt for spillere, trænere, ledere og fans i AaB og AC Horsens.
De to klubber rykkede ud af Superligaen efter et drama af rang, der strakte sig til sidste sekund i kampene mod Silkeborg og Lyngby, og hvor man fik skabte chancer langt ind i dommerens tillægstid.
Og den dystre tone hænger ved her i en ny uge, hvor der skal overblik over økonomien og to trupper, der skal tilpasses 1. divisions langt lavere indtægter, samtidig med at man begge steder vil jagte en omgående retur til Superligaen.
Men der er et lille lys i mørket.

For ligesom i blandt andet engelsk fodbold er der mellem Superligaen og 1. division indført såkaldte faldskærmspenge, en særlig engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der skal lande i Danmarks næstbedste række uden at splintres totalt.
Således får AaB ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb på eller lige over 10 millioner kroner.
Det er maksimumbeløbet, der betales til klubber, der har været en vis årrække i Superligaen, hvilket AaB jo må siges at være, efter den nordjyske klub havde været i Superligaen non-stop siden denne turnering blev til i begyndelsen af 90'erne.
AC Horsens får en smule mindre, da man har været nede at vende i 1. Division så sent som i sæsonen 2021/22, men også Horsens får et beløb, der kan mærkes.
I det helt store billede er pengene dog ikke noget, der tilnærmelsesvis redder AaB eller AC Horsens fra at skulle spare markant.
AaB har mandag morgen meldt ud, at man nedjusterer forventningen til næste årsregnskab med 25 millioner kroner, så man nu forventer et minus mellem 35 og 45 millioner kroner, et underskud som æder en tilførsel på 30 millioner kroner, den nordjyske klub præsenterede i weekenden forud for skæbnedysten med Silkeborg IF.
På Tipsbladet har vi set nærmere på nogle af de spillere, der kunne være på vej videre for at skabe rum i økonomien i AaB – se den artikel her.
LIVE
TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
LIVE
Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADETS DOM