Midt i nedturen: AaB får stor millionhjælp

AaB og AC Horsens får millioner af kroner med i lommen ved nedrykningen til 1. division.



Lørdag var et levende mareridt for spillere, trænere, ledere og fans i AaB og AC Horsens.

De to klubber rykkede ud af Superligaen efter et drama af rang, der strakte sig til sidste sekund i kampene mod Silkeborg og Lyngby, og hvor man fik skabte chancer langt ind i dommerens tillægstid.

Og den dystre tone hænger ved her i en ny uge, hvor der skal overblik over økonomien og to trupper, der skal tilpasses 1. divisions langt lavere indtægter, samtidig med at man begge steder vil jagte en omgående retur til Superligaen.

Men der er et lille lys i mørket.

191590

For ligesom i blandt andet engelsk fodbold er der mellem Superligaen og 1. division indført såkaldte faldskærmspenge, en særlig engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der skal lande i Danmarks næstbedste række uden at splintres totalt.

Således får AaB ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb på eller lige over 10 millioner kroner.

Det er maksimumbeløbet, der betales til klubber, der har været en vis årrække i Superligaen, hvilket AaB jo må siges at være, efter den nordjyske klub havde været i Superligaen non-stop siden denne turnering blev til i begyndelsen af 90'erne.

AC Horsens får en smule mindre, da man har været nede at vende i 1. Division så sent som i sæsonen 2021/22, men også Horsens får et beløb, der kan mærkes.

I det helt store billede er pengene dog ikke noget, der tilnærmelsesvis redder AaB eller AC Horsens fra at skulle spare markant.

AaB har mandag morgen meldt ud, at man nedjusterer forventningen til næste årsregnskab med 25 millioner kroner, så man nu forventer et minus mellem 35 og 45 millioner kroner, et underskud som æder en tilførsel på 30 millioner kroner, den nordjyske klub præsenterede i weekenden forud for skæbnedysten med Silkeborg IF.

På Tipsbladet har vi set nærmere på nogle af de spillere, der kunne være på vej videre for at skabe rum i økonomien i AaB – se den artikel her.





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Danskerne har stor tiltro til Norge

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ståle revser Skotland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident