Lørdag var et levende mareridt for spillere, trænere, ledere og fans i AaB og AC Horsens.
De to klubber rykkede ud af Superligaen efter et drama af rang, der strakte sig til sidste sekund i kampene mod Silkeborg og Lyngby, og hvor man fik skabte chancer langt ind i dommerens tillægstid.
Og den dystre tone hænger ved her i en ny uge, hvor der skal overblik over økonomien og to trupper, der skal tilpasses 1. divisions langt lavere indtægter, samtidig med at man begge steder vil jagte en omgående retur til Superligaen.
Men der er et lille lys i mørket.

For ligesom i blandt andet engelsk fodbold er der mellem Superligaen og 1. division indført såkaldte faldskærmspenge, en særlig engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der skal lande i Danmarks næstbedste række uden at splintres totalt.
Således får AaB ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb på eller lige over 10 millioner kroner.
Det er maksimumbeløbet, der betales til klubber, der har været en vis årrække i Superligaen, hvilket AaB jo må siges at være, efter den nordjyske klub havde været i Superligaen non-stop siden denne turnering blev til i begyndelsen af 90'erne.
AC Horsens får en smule mindre, da man har været nede at vende i 1. Division så sent som i sæsonen 2021/22, men også Horsens får et beløb, der kan mærkes.
I det helt store billede er pengene dog ikke noget, der tilnærmelsesvis redder AaB eller AC Horsens fra at skulle spare markant.
AaB har mandag morgen meldt ud, at man nedjusterer forventningen til næste årsregnskab med 25 millioner kroner, så man nu forventer et minus mellem 35 og 45 millioner kroner, et underskud som æder en tilførsel på 30 millioner kroner, den nordjyske klub præsenterede i weekenden forud for skæbnedysten med Silkeborg IF.
På Tipsbladet har vi set nærmere på nogle af de spillere, der kunne være på vej videre for at skabe rum i økonomien i AaB – se den artikel her.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT