Lørdag var et levende mareridt for spillere, trænere, ledere og fans i AaB og AC Horsens.
De to klubber rykkede ud af Superligaen efter et drama af rang, der strakte sig til sidste sekund i kampene mod Silkeborg og Lyngby, og hvor man fik skabte chancer langt ind i dommerens tillægstid.
Og den dystre tone hænger ved her i en ny uge, hvor der skal overblik over økonomien og to trupper, der skal tilpasses 1. divisions langt lavere indtægter, samtidig med at man begge steder vil jagte en omgående retur til Superligaen.
Men der er et lille lys i mørket.

For ligesom i blandt andet engelsk fodbold er der mellem Superligaen og 1. division indført såkaldte faldskærmspenge, en særlig engangsbetaling til Superliga-nedrykkere, der skal lande i Danmarks næstbedste række uden at splintres totalt.
Således får AaB ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb på eller lige over 10 millioner kroner.
Det er maksimumbeløbet, der betales til klubber, der har været en vis årrække i Superligaen, hvilket AaB jo må siges at være, efter den nordjyske klub havde været i Superligaen non-stop siden denne turnering blev til i begyndelsen af 90'erne.
AC Horsens får en smule mindre, da man har været nede at vende i 1. Division så sent som i sæsonen 2021/22, men også Horsens får et beløb, der kan mærkes.
I det helt store billede er pengene dog ikke noget, der tilnærmelsesvis redder AaB eller AC Horsens fra at skulle spare markant.
AaB har mandag morgen meldt ud, at man nedjusterer forventningen til næste årsregnskab med 25 millioner kroner, så man nu forventer et minus mellem 35 og 45 millioner kroner, et underskud som æder en tilførsel på 30 millioner kroner, den nordjyske klub præsenterede i weekenden forud for skæbnedysten med Silkeborg IF.
På Tipsbladet har vi set nærmere på nogle af de spillere, der kunne være på vej videre for at skabe rum i økonomien i AaB – se den artikel her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig