AaB får ny sportsdirektør

James Gow afløser helt efter planen Ole Jan Kappmeier som sportsdirektør i AaB.



James Gow er ny sportsdirektør i AaB, og det er helt efter planen, at Ole Jan Kappmeier overlader posten til sin kollega.

Allerede den 10. juni oplyste AaB, at Ole Jan Kappmeier stod foran at indtræde i bestyrelsen i AaB A/S, og i samme moment ville han fratræde posten som sportsdirektør i den nordjyske Superliga-klub.

Det er nu blevet effektueret på dagens ordinære generalforsamling, og ny sportsdirektør er altså englænderen James Gow, der det seneste år har været teknisk chef i AaB. 33-årige Gow har tidligere arbejdet 13 år for Liverpool.

– Jeg er dybt beæret over at påtage mig opgaven som sportsdirektør i AaB og forstår fuldt ud det ansvar, der følger med. Selvom jeg ikke er fra Nordjylland, identificerer jeg mig helhjertet med alt, hvad regionen og denne klub repræsenterer, og jeg vil gøre mit absolut bedste for at opretholde disse værdier hver eneste dag, siger James Gow i en pressemeddelelse. 

– Sportsligt er vores vision at skabe et hold og en spillestil, som vores fans virkelig kan identificere sig med – med modig, spændende fodbold med spillere, der vil kæmpe for klubben, og der vil kontinuerligt blive givet muligheder for unge spillere, der kommer igennem fra AaB Akademiet.

AaB’s sportslige ledelse vil fremover bestå af sportsdirektør James Gow, scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel, akademichef Mathias Krogh og Head of Performance Pierre Gillo.

Jan Peters er blevet valgt som bestyrelsesformand. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Colombia – DR Congo

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Tjekkiet – Mexico

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lurer på Superliga-stjerne

FC Barcelona køber VM-angriber

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner