James Gow er ny sportsdirektør i AaB, og det er helt efter planen, at Ole Jan Kappmeier overlader posten til sin kollega.
Allerede den 10. juni oplyste AaB, at Ole Jan Kappmeier stod foran at indtræde i bestyrelsen i AaB A/S, og i samme moment ville han fratræde posten som sportsdirektør i den nordjyske Superliga-klub.
Det er nu blevet effektueret på dagens ordinære generalforsamling, og ny sportsdirektør er altså englænderen James Gow, der det seneste år har været teknisk chef i AaB. 33-årige Gow har tidligere arbejdet 13 år for Liverpool.
– Jeg er dybt beæret over at påtage mig opgaven som sportsdirektør i AaB og forstår fuldt ud det ansvar, der følger med. Selvom jeg ikke er fra Nordjylland, identificerer jeg mig helhjertet med alt, hvad regionen og denne klub repræsenterer, og jeg vil gøre mit absolut bedste for at opretholde disse værdier hver eneste dag, siger James Gow i en pressemeddelelse.
– Sportsligt er vores vision at skabe et hold og en spillestil, som vores fans virkelig kan identificere sig med – med modig, spændende fodbold med spillere, der vil kæmpe for klubben, og der vil kontinuerligt blive givet muligheder for unge spillere, der kommer igennem fra AaB Akademiet.
AaB’s sportslige ledelse vil fremover bestå af sportsdirektør James Gow, scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel, akademichef Mathias Krogh og Head of Performance Pierre Gillo.
Jan Peters er blevet valgt som bestyrelsesformand.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr