AaB får ny sportsdirektør

James Gow afløser helt efter planen Ole Jan Kappmeier som sportsdirektør i AaB.



James Gow er ny sportsdirektør i AaB, og det er helt efter planen, at Ole Jan Kappmeier overlader posten til sin kollega.

Allerede den 10. juni oplyste AaB, at Ole Jan Kappmeier stod foran at indtræde i bestyrelsen i AaB A/S, og i samme moment ville han fratræde posten som sportsdirektør i den nordjyske Superliga-klub.

Det er nu blevet effektueret på dagens ordinære generalforsamling, og ny sportsdirektør er altså englænderen James Gow, der det seneste år har været teknisk chef i AaB. 33-årige Gow har tidligere arbejdet 13 år for Liverpool.

– Jeg er dybt beæret over at påtage mig opgaven som sportsdirektør i AaB og forstår fuldt ud det ansvar, der følger med. Selvom jeg ikke er fra Nordjylland, identificerer jeg mig helhjertet med alt, hvad regionen og denne klub repræsenterer, og jeg vil gøre mit absolut bedste for at opretholde disse værdier hver eneste dag, siger James Gow i en pressemeddelelse. 

– Sportsligt er vores vision at skabe et hold og en spillestil, som vores fans virkelig kan identificere sig med – med modig, spændende fodbold med spillere, der vil kæmpe for klubben, og der vil kontinuerligt blive givet muligheder for unge spillere, der kommer igennem fra AaB Akademiet.

AaB’s sportslige ledelse vil fremover bestå af sportsdirektør James Gow, scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel, akademichef Mathias Krogh og Head of Performance Pierre Gillo.

Jan Peters er blevet valgt som bestyrelsesformand. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tyskland – Elfenbenskysten

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Vil smadre transferrekord

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vigtigt nyt for ‘AC’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Skotland – Marokko

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’