AaB får ny sportsdirektør

James Gow afløser helt efter planen Ole Jan Kappmeier som sportsdirektør i AaB.



James Gow er ny sportsdirektør i AaB, og det er helt efter planen, at Ole Jan Kappmeier overlader posten til sin kollega.

Allerede den 10. juni oplyste AaB, at Ole Jan Kappmeier stod foran at indtræde i bestyrelsen i AaB A/S, og i samme moment ville han fratræde posten som sportsdirektør i den nordjyske Superliga-klub.

Det er nu blevet effektueret på dagens ordinære generalforsamling, og ny sportsdirektør er altså englænderen James Gow, der det seneste år har været teknisk chef i AaB. 33-årige Gow har tidligere arbejdet 13 år for Liverpool.

– Jeg er dybt beæret over at påtage mig opgaven som sportsdirektør i AaB og forstår fuldt ud det ansvar, der følger med. Selvom jeg ikke er fra Nordjylland, identificerer jeg mig helhjertet med alt, hvad regionen og denne klub repræsenterer, og jeg vil gøre mit absolut bedste for at opretholde disse værdier hver eneste dag, siger James Gow i en pressemeddelelse. 

– Sportsligt er vores vision at skabe et hold og en spillestil, som vores fans virkelig kan identificere sig med – med modig, spændende fodbold med spillere, der vil kæmpe for klubben, og der vil kontinuerligt blive givet muligheder for unge spillere, der kommer igennem fra AaB Akademiet.

AaB’s sportslige ledelse vil fremover bestå af sportsdirektør James Gow, scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel, akademichef Mathias Krogh og Head of Performance Pierre Gillo.

Jan Peters er blevet valgt som bestyrelsesformand. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Frankrig – Irak

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Norge – Senegal

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Her kan du se Norge mod Senegal

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Her kan du se Argentina mod Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Panama – Kroatien