James Gow er ny sportsdirektør i AaB, og det er helt efter planen, at Ole Jan Kappmeier overlader posten til sin kollega.
Allerede den 10. juni oplyste AaB, at Ole Jan Kappmeier stod foran at indtræde i bestyrelsen i AaB A/S, og i samme moment ville han fratræde posten som sportsdirektør i den nordjyske Superliga-klub.
Det er nu blevet effektueret på dagens ordinære generalforsamling, og ny sportsdirektør er altså englænderen James Gow, der det seneste år har været teknisk chef i AaB. 33-årige Gow har tidligere arbejdet 13 år for Liverpool.
– Jeg er dybt beæret over at påtage mig opgaven som sportsdirektør i AaB og forstår fuldt ud det ansvar, der følger med. Selvom jeg ikke er fra Nordjylland, identificerer jeg mig helhjertet med alt, hvad regionen og denne klub repræsenterer, og jeg vil gøre mit absolut bedste for at opretholde disse værdier hver eneste dag, siger James Gow i en pressemeddelelse.
– Sportsligt er vores vision at skabe et hold og en spillestil, som vores fans virkelig kan identificere sig med – med modig, spændende fodbold med spillere, der vil kæmpe for klubben, og der vil kontinuerligt blive givet muligheder for unge spillere, der kommer igennem fra AaB Akademiet.
AaB’s sportslige ledelse vil fremover bestå af sportsdirektør James Gow, scouting- og rekrutteringschef Julius Nagel, akademichef Mathias Krogh og Head of Performance Pierre Gillo.
Jan Peters er blevet valgt som bestyrelsesformand.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE