AaB – FC København

Med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland har FCK bragt sig alene i spids af Superligaen. Buldrer løverne videre med endnu en sejr over AaB?



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Søn 2. mar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

FCK vinder til nul

Odds 2.72

Spil hos Expekt

Odds fra maj 1, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

I 10. forsøg lykkedes det endelig AaB at få hul på målbylden mod et hold fra Superligaens aktuelle top-seks, da indskiftede Aaron Seydel scorede i de døende sekunder af onsdagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.

Scoringen var dog kun til pynt, for nordsjællænderne havde på det tidspunkt allerede scoret to gange, og Menno Van Dam og co. tabte dermed for 10. gang ud af 10 mulige mod et hold fra rækkens øverste halvdel. I øvrigt med en bekymrende målscore på 1:25.

AaB spillede ellers ikke en dårlig kamp hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de mellem felterne vel nok var det bedste hold på banen.

Kvaliteten i felterne var dog en mangelvare og med en offensiv, der ikke kom frem til noget nævneværdigt og en defensiv, som diskede op med store personlige fejl, var nederlaget i sidste ende helt på sin plads.

Svær start på foråret for AaB, som tabte premieren med 4-0 til AGF, og nu kan se frem til endnu sværere opgaver i de to næste kampe mod FCK og FC Midtjylland.

FC København:

FCK har til gengæld fået en fuldkommen optimal start på 2025 med to voldsomt vigtige sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland samt videre avancement i Conference League efter et flot comeback mod tyske Heidenheim.

Med undtagelse af en lidt bleg anden halvleg i forårspremieren mod Randers, er der ikke mange fingre at pege af Neestrups tropper, der fuldt fortjent har vundet over de to hold, som var de nærmeste forfølgere til førstepladsen, da Superligaen startede op igen for et par uger siden.

Især sejren mod FC Midtjylland må virkelig have sat fut i gulddrømmen, da københavnerne inden søndagens opgør var uden sejr i de seneste otte kampe mod rivalerne.

Det begynder altså at ligne noget for FCK, som nu er oppe på fire ligasejre i rap og 11 Superliga-kampe uden nederlag.

I den kommende uge venter en stor kamp, når Chelsea gæster Parken til den første af to ottendedelsfinaler i Conference League, men inden da skal der hives tre point i land i Aalborg.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er stadig ude med skader. Også Jordan Larsson sidder over med en skade, efter at han ellers har fået en fornem start på foråret.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Jasson

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha

Dom:

AaB har fortsat luft til nedrykningsstregen, men det skyldes ikke resultaterne mod de bedste hold i Superligaen.

Nordjyderne har tabt samtlige 10 kampe mod hold fra den øverste halvdel af rækken, og er gået målløse fra banen i hele ni af dem.

Det er svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret søndag mod FCK, som er startet 2025 med høj koncentration og to flotte præstationer mod Randers og FC Midtjylland.

Dommen lyder på en 2-0 sejr til gæsterne, som nok gemmer lidt på kræfterne til torsdagens opgør mod Chelsea.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 1, 2026 04:45 am

Ligatabel:

Seneste resultater







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brian Riemer peger på tre årsager

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’