AaB – FC København

Med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland har FCK bragt sig alene i spids af Superligaen. Buldrer løverne videre med endnu en sejr over AaB?



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Søn 2. mar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

FCK vinder til nul

Odds 2.72

Spil hos Expekt

Odds fra december 3, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

I 10. forsøg lykkedes det endelig AaB at få hul på målbylden mod et hold fra Superligaens aktuelle top-seks, da indskiftede Aaron Seydel scorede i de døende sekunder af onsdagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.

Scoringen var dog kun til pynt, for nordsjællænderne havde på det tidspunkt allerede scoret to gange, og Menno Van Dam og co. tabte dermed for 10. gang ud af 10 mulige mod et hold fra rækkens øverste halvdel. I øvrigt med en bekymrende målscore på 1:25.

AaB spillede ellers ikke en dårlig kamp hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de mellem felterne vel nok var det bedste hold på banen.

Kvaliteten i felterne var dog en mangelvare og med en offensiv, der ikke kom frem til noget nævneværdigt og en defensiv, som diskede op med store personlige fejl, var nederlaget i sidste ende helt på sin plads.

Svær start på foråret for AaB, som tabte premieren med 4-0 til AGF, og nu kan se frem til endnu sværere opgaver i de to næste kampe mod FCK og FC Midtjylland.

FC København:

FCK har til gengæld fået en fuldkommen optimal start på 2025 med to voldsomt vigtige sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland samt videre avancement i Conference League efter et flot comeback mod tyske Heidenheim.

Med undtagelse af en lidt bleg anden halvleg i forårspremieren mod Randers, er der ikke mange fingre at pege af Neestrups tropper, der fuldt fortjent har vundet over de to hold, som var de nærmeste forfølgere til førstepladsen, da Superligaen startede op igen for et par uger siden.

Især sejren mod FC Midtjylland må virkelig have sat fut i gulddrømmen, da københavnerne inden søndagens opgør var uden sejr i de seneste otte kampe mod rivalerne.

Det begynder altså at ligne noget for FCK, som nu er oppe på fire ligasejre i rap og 11 Superliga-kampe uden nederlag.

I den kommende uge venter en stor kamp, når Chelsea gæster Parken til den første af to ottendedelsfinaler i Conference League, men inden da skal der hives tre point i land i Aalborg.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er stadig ude med skader. Også Jordan Larsson sidder over med en skade, efter at han ellers har fået en fornem start på foråret.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Jasson

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha

Dom:

AaB har fortsat luft til nedrykningsstregen, men det skyldes ikke resultaterne mod de bedste hold i Superligaen.

Nordjyderne har tabt samtlige 10 kampe mod hold fra den øverste halvdel af rækken, og er gået målløse fra banen i hele ni af dem.

Det er svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret søndag mod FCK, som er startet 2025 med høj koncentration og to flotte præstationer mod Randers og FC Midtjylland.

Dommen lyder på en 2-0 sejr til gæsterne, som nok gemmer lidt på kræfterne til torsdagens opgør mod Chelsea.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 3, 2025 07:45 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Frank reddet i døende sekunder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’