Superliga
Dommer: Morten Krogh
Søn 2. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK vinder til nul
Odds 2.72
Odds fra marts 22, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AaB:
I 10. forsøg lykkedes det endelig AaB at få hul på målbylden mod et hold fra Superligaens aktuelle top-seks, da indskiftede Aaron Seydel scorede i de døende sekunder af onsdagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.
Scoringen var dog kun til pynt, for nordsjællænderne havde på det tidspunkt allerede scoret to gange, og Menno Van Dam og co. tabte dermed for 10. gang ud af 10 mulige mod et hold fra rækkens øverste halvdel. I øvrigt med en bekymrende målscore på 1:25.
AaB spillede ellers ikke en dårlig kamp hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de mellem felterne vel nok var det bedste hold på banen.
Kvaliteten i felterne var dog en mangelvare og med en offensiv, der ikke kom frem til noget nævneværdigt og en defensiv, som diskede op med store personlige fejl, var nederlaget i sidste ende helt på sin plads.
Svær start på foråret for AaB, som tabte premieren med 4-0 til AGF, og nu kan se frem til endnu sværere opgaver i de to næste kampe mod FCK og FC Midtjylland.
FC København:
FCK har til gengæld fået en fuldkommen optimal start på 2025 med to voldsomt vigtige sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland samt videre avancement i Conference League efter et flot comeback mod tyske Heidenheim.
Med undtagelse af en lidt bleg anden halvleg i forårspremieren mod Randers, er der ikke mange fingre at pege af Neestrups tropper, der fuldt fortjent har vundet over de to hold, som var de nærmeste forfølgere til førstepladsen, da Superligaen startede op igen for et par uger siden.
Især sejren mod FC Midtjylland må virkelig have sat fut i gulddrømmen, da københavnerne inden søndagens opgør var uden sejr i de seneste otte kampe mod rivalerne.
Det begynder altså at ligne noget for FCK, som nu er oppe på fire ligasejre i rap og 11 Superliga-kampe uden nederlag.
I den kommende uge venter en stor kamp, når Chelsea gæster Parken til den første af to ottendedelsfinaler i Conference League, men inden da skal der hives tre point i land i Aalborg.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er stadig ude med skader. Også Jordan Larsson sidder over med en skade, efter at han ellers har fået en fornem start på foråret.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Jasson
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha
Dom:
AaB har fortsat luft til nedrykningsstregen, men det skyldes ikke resultaterne mod de bedste hold i Superligaen.
Nordjyderne har tabt samtlige 10 kampe mod hold fra den øverste halvdel af rækken, og er gået målløse fra banen i hele ni af dem.
Det er svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret søndag mod FCK, som er startet 2025 med høj koncentration og to flotte præstationer mod Randers og FC Midtjylland.
Dommen lyder på en 2-0 sejr til gæsterne, som nok gemmer lidt på kræfterne til torsdagens opgør mod Chelsea.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 22, 2026 14:08 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
TIPSBLADET SPECIAL Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Så blev det officielt
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED