Superliga
Dommer: Morten Krogh
Søn 2. mar kl. 18.00
Stream: TV3+
Spilforslag
FCK vinder til nul
Odds 2.72
Odds fra maj 22, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AaB:
I 10. forsøg lykkedes det endelig AaB at få hul på målbylden mod et hold fra Superligaens aktuelle top-seks, da indskiftede Aaron Seydel scorede i de døende sekunder af onsdagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.
Scoringen var dog kun til pynt, for nordsjællænderne havde på det tidspunkt allerede scoret to gange, og Menno Van Dam og co. tabte dermed for 10. gang ud af 10 mulige mod et hold fra rækkens øverste halvdel. I øvrigt med en bekymrende målscore på 1:25.
AaB spillede ellers ikke en dårlig kamp hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de mellem felterne vel nok var det bedste hold på banen.
Kvaliteten i felterne var dog en mangelvare og med en offensiv, der ikke kom frem til noget nævneværdigt og en defensiv, som diskede op med store personlige fejl, var nederlaget i sidste ende helt på sin plads.
Svær start på foråret for AaB, som tabte premieren med 4-0 til AGF, og nu kan se frem til endnu sværere opgaver i de to næste kampe mod FCK og FC Midtjylland.
FC København:
FCK har til gengæld fået en fuldkommen optimal start på 2025 med to voldsomt vigtige sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland samt videre avancement i Conference League efter et flot comeback mod tyske Heidenheim.
Med undtagelse af en lidt bleg anden halvleg i forårspremieren mod Randers, er der ikke mange fingre at pege af Neestrups tropper, der fuldt fortjent har vundet over de to hold, som var de nærmeste forfølgere til førstepladsen, da Superligaen startede op igen for et par uger siden.
Især sejren mod FC Midtjylland må virkelig have sat fut i gulddrømmen, da københavnerne inden søndagens opgør var uden sejr i de seneste otte kampe mod rivalerne.
Det begynder altså at ligne noget for FCK, som nu er oppe på fire ligasejre i rap og 11 Superliga-kampe uden nederlag.
I den kommende uge venter en stor kamp, når Chelsea gæster Parken til den første af to ottendedelsfinaler i Conference League, men inden da skal der hives tre point i land i Aalborg.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er stadig ude med skader. Også Jordan Larsson sidder over med en skade, efter at han ellers har fået en fornem start på foråret.
Karantæner:
AaB: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Jasson
FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha
Dom:
AaB har fortsat luft til nedrykningsstregen, men det skyldes ikke resultaterne mod de bedste hold i Superligaen.
Nordjyderne har tabt samtlige 10 kampe mod hold fra den øverste halvdel af rækken, og er gået målløse fra banen i hele ni af dem.
Det er svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret søndag mod FCK, som er startet 2025 med høj koncentration og to flotte præstationer mod Randers og FC Midtjylland.
Dommen lyder på en 2-0 sejr til gæsterne, som nok gemmer lidt på kræfterne til torsdagens opgør mod Chelsea.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 22, 2026 14:12 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Michael Carrick bliver i Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Giver transferopdatering
NYHEDER