AaB – FC København

Med flotte og fortjente sejre over Randers og FC Midtjylland har FCK bragt sig alene i spids af Superligaen. Buldrer løverne videre med endnu en sejr over AaB?



Superliga

Dommer: Morten Krogh

Søn 2. mar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

FCK vinder til nul

Odds 2.72

Spil hos Expekt

Odds fra marts 19, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

I 10. forsøg lykkedes det endelig AaB at få hul på målbylden mod et hold fra Superligaens aktuelle top-seks, da indskiftede Aaron Seydel scorede i de døende sekunder af onsdagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland.

Scoringen var dog kun til pynt, for nordsjællænderne havde på det tidspunkt allerede scoret to gange, og Menno Van Dam og co. tabte dermed for 10. gang ud af 10 mulige mod et hold fra rækkens øverste halvdel. I øvrigt med en bekymrende målscore på 1:25.

AaB spillede ellers ikke en dårlig kamp hjemme på Aalborg Portland Park, hvor de mellem felterne vel nok var det bedste hold på banen.

Kvaliteten i felterne var dog en mangelvare og med en offensiv, der ikke kom frem til noget nævneværdigt og en defensiv, som diskede op med store personlige fejl, var nederlaget i sidste ende helt på sin plads.

Svær start på foråret for AaB, som tabte premieren med 4-0 til AGF, og nu kan se frem til endnu sværere opgaver i de to næste kampe mod FCK og FC Midtjylland.

FC København:

FCK har til gengæld fået en fuldkommen optimal start på 2025 med to voldsomt vigtige sejre i topbragene mod Randers og FC Midtjylland samt videre avancement i Conference League efter et flot comeback mod tyske Heidenheim.

Med undtagelse af en lidt bleg anden halvleg i forårspremieren mod Randers, er der ikke mange fingre at pege af Neestrups tropper, der fuldt fortjent har vundet over de to hold, som var de nærmeste forfølgere til førstepladsen, da Superligaen startede op igen for et par uger siden.

Især sejren mod FC Midtjylland må virkelig have sat fut i gulddrømmen, da københavnerne inden søndagens opgør var uden sejr i de seneste otte kampe mod rivalerne.

Det begynder altså at ligne noget for FCK, som nu er oppe på fire ligasejre i rap og 11 Superliga-kampe uden nederlag.

I den kommende uge venter en stor kamp, når Chelsea gæster Parken til den første af to ottendedelsfinaler i Conference League, men inden da skal der hives tre point i land i Aalborg.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er stadig ude med skader. Også Jordan Larsson sidder over med en skade, efter at han ellers har fået en fornem start på foråret.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Jasson

FC København: (4-2-3-1): Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Froholdt, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Chiakha

Dom:

AaB har fortsat luft til nedrykningsstregen, men det skyldes ikke resultaterne mod de bedste hold i Superligaen.

Nordjyderne har tabt samtlige 10 kampe mod hold fra den øverste halvdel af rækken, og er gået målløse fra banen i hele ni af dem.

Det er svært at forestille sig, at den statistik bliver forbedret søndag mod FCK, som er startet 2025 med høj koncentration og to flotte præstationer mod Randers og FC Midtjylland.

Dommen lyder på en 2-0 sejr til gæsterne, som nok gemmer lidt på kræfterne til torsdagens opgør mod Chelsea.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 19, 2026 10:42 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Stjerner rammer eksklusiv klub

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over ny Brøndby-chef



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

I svime over Morten Hjulmand

Benhård Brian Riemer-melding

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Presset træner vil rotere mod FCM

Enorme Superliga-talenter udtaget

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona – Newcastle United

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr