AaB – FC Midtjylland

AaB hentede årets første point mod FCK mandag aften og har søndag mulighed for at drille endnu en guldbejler, når FC Midtjylland gæster Aalborg Portland Park



Superliga

Dommer: Lasse Graagaard

Søn 9. mar kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 2.24

Spil hos Nordicbet

Odds fra november 20, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
AaB:

Nordjydernes helt store problem i efteråret var kampene mod hold fra den øverste del af rækken.

Menno Van Dams mandskab fik fire point i to kampe mod Silkeborg, men tabte de otte andre kampe mod hold fra Superligaens top-syv. Endda med en forfærdelig målscore på 0:19.

Med topholdskvalerne taget i betragtning har AaB fået en ubarmhjertig start på det nye år med tre kampe mod FC Nordsjælland, AGF og FCK, og til en start fortsatte den kedelige stime da også med nederlag til både FC Nordsjælland og AGF.

I mandags lykkedes det dog endelig aalborgenserne at hive point i land mod et hold fra øverste halvdel, da FCK måtte tage skuffede hjem fra Aalborg med et 0-0 resultat på hånden.

AaB spillede en god og disciplineret kamp, hvor de fuldkommen holdt Superligaens førerhold fra fadet og havde endda en kæmpe chance for at bringe sig foran i første halvleg, men topscorer Mathias Jørgensen brændte for frit mål.

Præstationen og årets først point må dog give lidt fornyet tro på tingene i Aalborg inden det søndag igen gælder en svær kamp mod et af rækkens bedste hold.

FC Midtjylland:

Ulvene fra Herning har fået en lidt lunken start på 2025. I hvert fald spillemæssigt.

De mest opløftende præstationer har midtjyderne leveret i Europa, hvor der dog alligevel ikke var noget at stille op mod Real Sociedad over to kampe. I Superligaen har resultaterne omvendt været langt bedre end præstationerne.

Både hjemme mod Lyngby og hjemme mod FC Nordsjælland spillede FC Midtjylland nemlig to halvsløje kampe, men endte som så mange gange før med at trække det længste strå.

Især den seneste mod FC Nordsjælland kunne ligeså vel have endt i et nederlag, da nordsjællænderne misbrugte den ene friløber efter den anden i slutfasen, mens FC Midtjylland stik imod spil og chancer fik listet en overtidsscoring i netmaskerne.

Med tre friske point i bagagen halede midtjyderne lynhurtigt ind på FCK igen efter forrige rundes nederlag i Parken, og ligner fortsat en oplagt guldbejler, selvom spillet lader meget tilbage at ønske.

Som et af få hold vinder FC Midtjylland selv på de dårlige dage, så hvordan skal det ikke gå, hvis de først begynder at finde topniveauet?

Cho Gue-sung og Kristoffer Askildsen er ude med skader.

Karantæner:

AaB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Arnorsson – Widell, Hernes, Aarøen – Jørgensen, John, Ross

FC Midtjylland: (4-3-3): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Castillo, Silva, Sørensen – Osorio, Buksa, Simsir 

Dom:

AaB har blot fået et point i de seneste syv hjemmekampe mod FC Midtjylland, og har ovenikøbet haft det umådeligt svært mod Superligaens bedste hold i denne sæson.

Derfor er gæsterne selvfølgelig også klokkeklare favoritter, men spørgsmålet er, om det nu også bliver så nemt som statistikkerne antyder?

Hvis AaB kan levere på samme høje defensive niveau som mod FCK, er der intet til hænder for en tæt affære i Aalborg.

Thomasberg kæmper gevaldigt med at få sat sine mange offensive stjerner i scene, og med tre sløje Superliga-præstationer i bagagen, er der ikke noget, som tyder på, at FC Midtjylland kommer til at køre AaB midtover.

1-1 i Aalborg.

Kampodds:

AaB FC Midtjylland
Odds are subject to change. Last updated 06/03/2025 13:14

Odds are subject to change. Last updated november 20, 2025 02:07 am

Ligatabel:

Seneste resultater



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Riemer svarer på Tøftings kritik

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Millionregn over Ståle Solbakken

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Alle storroser Dario Osorio

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Storklub meldes interesseret

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Steve Coopers højre hånd afviser

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks