AaB forlænger med velspillende målmand

Keeper Andreas Hansen har vist fine kvaliteter, og nu forlænger han aftalen med klubben fra Aalborg.



Jacob Rinne er førstevalget i AaB, men Andreas Hansen er en rigtig god gardering. 

Og skulle det ske, at Rinne denne sommer bliver solgt, kan Andreas Hansen få sin store chance for at blive førstevalget i målet hos nordjyderne.

Selv om han oprindeligt havde halvandet år igen af sin aftale med AaB, har man allerede nu valgt at give keeperen en ny aftale.

Nu har Andreas Hansen kontrakt frem til 31. december 2023, fremgår det af en pressemeddelelse.

– Under målmandstræner Poul Buus’ vinger udgør Andreas Hansen i denne sæson et særdeles stærkt målmandsteam sammen med Jacob Rinne, og vi er meget tilfredse med Andreas’ udvikling.

– Andreas er en målmand for fremtiden og udover sin stærke reaktionsevne, store rækkevidde og sin forudseenhed, kan Andreas som det kræves af en moderne målmand bidrage med sine dygtige kvaliteter med fødderne, og derfor er vi naturligvis glade for, at en forlængelse er kommet på plads, siger sportschef Inge André Olsen.

Den 24-årige målmand, der før denne sæson blev hentet I HB Køge, er glad for forlængelsen.

– Jeg trives i Aalborg, hvor stemningen i byen passer godt til mig, og jeg er meget glad for at være i AaB, som er en dejlig klub. Jeg er faldet godt til i truppen, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling det seneste år, og på det seneste har jeg også fået mere spilletid.

– Ambitionen for den kommende tid er, at vi skal vinde et trofæ til klubben. Det er det, jeg er her for. På det personlige plan vil jeg spille hver weekend. Det har været ambitionen lige siden, jeg kom til klubben. Jeg vidste, det ville blive svært, men jeg kæmper for pladsen hver dag, og på træningsbanen presser Jacob (Rinne, red.) og jeg hinanden i den rigtige retning. Jeg føler, at jeg bliver bedre, og bedre hver dag, og det skal jeg bare fortsætte med, siger Andreas Hansen.

Indtil videre er det blevet til syv førsteholdskampe for Andreas Hansen i AaB. Han fik sin opvækst i Brøndby, inden han i 2016 skiftede til HB Køge.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Succestræner død af kræft

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

England – Kroatien

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning