Jacob Rinne er førstevalget i AaB, men Andreas Hansen er en rigtig god gardering.
Og skulle det ske, at Rinne denne sommer bliver solgt, kan Andreas Hansen få sin store chance for at blive førstevalget i målet hos nordjyderne.
Selv om han oprindeligt havde halvandet år igen af sin aftale med AaB, har man allerede nu valgt at give keeperen en ny aftale.
Nu har Andreas Hansen kontrakt frem til 31. december 2023, fremgår det af en pressemeddelelse.
– Under målmandstræner Poul Buus’ vinger udgør Andreas Hansen i denne sæson et særdeles stærkt målmandsteam sammen med Jacob Rinne, og vi er meget tilfredse med Andreas’ udvikling.
– Andreas er en målmand for fremtiden og udover sin stærke reaktionsevne, store rækkevidde og sin forudseenhed, kan Andreas som det kræves af en moderne målmand bidrage med sine dygtige kvaliteter med fødderne, og derfor er vi naturligvis glade for, at en forlængelse er kommet på plads, siger sportschef Inge André Olsen.
Den 24-årige målmand, der før denne sæson blev hentet I HB Køge, er glad for forlængelsen.
– Jeg trives i Aalborg, hvor stemningen i byen passer godt til mig, og jeg er meget glad for at være i AaB, som er en dejlig klub. Jeg er faldet godt til i truppen, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling det seneste år, og på det seneste har jeg også fået mere spilletid.
– Ambitionen for den kommende tid er, at vi skal vinde et trofæ til klubben. Det er det, jeg er her for. På det personlige plan vil jeg spille hver weekend. Det har været ambitionen lige siden, jeg kom til klubben. Jeg vidste, det ville blive svært, men jeg kæmper for pladsen hver dag, og på træningsbanen presser Jacob (Rinne, red.) og jeg hinanden i den rigtige retning. Jeg føler, at jeg bliver bedre, og bedre hver dag, og det skal jeg bare fortsætte med, siger Andreas Hansen.
Indtil videre er det blevet til syv førsteholdskampe for Andreas Hansen i AaB. Han fik sin opvækst i Brøndby, inden han i 2016 skiftede til HB Køge.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
‘Rødt kort er svært at vurdere’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
