AaB forlænger med velspillende målmand

Keeper Andreas Hansen har vist fine kvaliteter, og nu forlænger han aftalen med klubben fra Aalborg.



Jacob Rinne er førstevalget i AaB, men Andreas Hansen er en rigtig god gardering. 

Og skulle det ske, at Rinne denne sommer bliver solgt, kan Andreas Hansen få sin store chance for at blive førstevalget i målet hos nordjyderne.

Selv om han oprindeligt havde halvandet år igen af sin aftale med AaB, har man allerede nu valgt at give keeperen en ny aftale.

Nu har Andreas Hansen kontrakt frem til 31. december 2023, fremgår det af en pressemeddelelse.

– Under målmandstræner Poul Buus’ vinger udgør Andreas Hansen i denne sæson et særdeles stærkt målmandsteam sammen med Jacob Rinne, og vi er meget tilfredse med Andreas’ udvikling.

– Andreas er en målmand for fremtiden og udover sin stærke reaktionsevne, store rækkevidde og sin forudseenhed, kan Andreas som det kræves af en moderne målmand bidrage med sine dygtige kvaliteter med fødderne, og derfor er vi naturligvis glade for, at en forlængelse er kommet på plads, siger sportschef Inge André Olsen.

Den 24-årige målmand, der før denne sæson blev hentet I HB Køge, er glad for forlængelsen.

– Jeg trives i Aalborg, hvor stemningen i byen passer godt til mig, og jeg er meget glad for at være i AaB, som er en dejlig klub. Jeg er faldet godt til i truppen, og jeg har gennemgået en rigtig god udvikling det seneste år, og på det seneste har jeg også fået mere spilletid.

– Ambitionen for den kommende tid er, at vi skal vinde et trofæ til klubben. Det er det, jeg er her for. På det personlige plan vil jeg spille hver weekend. Det har været ambitionen lige siden, jeg kom til klubben. Jeg vidste, det ville blive svært, men jeg kæmper for pladsen hver dag, og på træningsbanen presser Jacob (Rinne, red.) og jeg hinanden i den rigtige retning. Jeg føler, at jeg bliver bedre, og bedre hver dag, og det skal jeg bare fortsætte med, siger Andreas Hansen.

Indtil videre er det blevet til syv førsteholdskampe for Andreas Hansen i AaB. Han fik sin opvækst i Brøndby, inden han i 2016 skiftede til HB Køge.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Arsenal er i Champions League-finalen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Klar transferbesked til Christian Eriksen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: DBU-boss stopper

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’