AaB fyrer Menno van Dam

Menno van Dam er færdig som træner for AaB.



Menno van Dam er blevet fyret som træner for AaB efter nederlaget til Sønderjyske tidligere søndag. En ny cheftræner ventes på plads i de kommende dage.

Det har den nordjyske klub netop meddelt i en pressemeddelelse et par minutter før midnat.

AaB gar blot vundet én af de seneste 17 kampe, og man har blot hentet 11 point i de 17 kampe. Det er en form – hvis den fortsætter – der vil føre til nedrykning, hvorfor ledelsen altså har valgt at skifte ud på trænerposten.

– Manglende resultater og en utilfredsstillende spillemæssig udvikling er hovedårsagen til, at vi desværre mener, at en afsked med Menno van Dam er den rigtige beslutning for AaB.

– I fodboldverdenen evaluerer man konstant tingenes tilstand, og naturligvis er vores beslutning om at afskedige vores cheftræner ikke noget, vi er nået frem til uden grundige overvejelser, siger James Gow, sportsdirektør i AaB og forklarer:

– Nogle gange forløber tingene ikke som ønsket, og dette har på ingen måde været en let beslutning, for Menno har arbejdet dedikeret og altid med et stort hjerte for AaB, og vi ønsker ham al mulig held og lykke fremover.

Menno van Dam er citeret for følgende i pressemeddelelsen.

– Jeg er skuffet over at skulle forlade AaB tidligere end planlagt, men jeg respekterer klubbens beslutning. Jeg er stolt af den måde, vi har arbejdet sammen på med ærlighed, gensidig respekt og engagement fra både staben og spillerne. Nogle gange går tingene ikke som håbet, men jeg er stadig taknemmelig for muligheden og ønsker AaB succes fremover.

Hollænderen blev træner for AaB i maj 2024.

AaB har fire og fem point ned til Lyngby og Vejle Boldklub, der er under nedrykningsstregen. De to klubber har dog en kamp i hånden.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Jordan – Argentina

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

På vej til storklub?

FC København jagter Romane Amane