Tidligere på ugen meddelte AaB-spillere Oscar Hiljemark, at han indstiller den aktive karriere og overgår til en rolle som assistenttræner i Superliga-klubben.
Og netop det jobskifte har været med til at give sportschef Inge André Olsen flere midler i pengepungen, når han skal finde en afløser til midtbanen frem mod sæsonstarten. Hiljemark var en af de mest løntunge spillere i AaB-truppen, og der er tale om en betydelig lønnedgang i skiftet til at blive assistenttræner.
– Det siger sig selv. Oscar kom hertil som en topspiller, og han blev betalt derefter. Derfor har Oscar også måttet ofre meget, nu når han er overgået til en ny rolle, men vores forhandlinger med Oscar og hans agent har altid været fornuftige.
– Vi har fundet en god balance og en løsning, som er god for både Oscar og os, siger Inge André Olsen til nordjyske.dk
Oscar Hiljemark blev hentet til AaB i den seneste sommers noget forsinkede transferviundue, der først lukkede i oktober.
Han var udset til at blive den store leder på midtbane, men i stedet har opholdet i AaB været plaget af skade på skade, hvilket altså til sidst fik ham til at tage beslutningen om at indstille karrieren.
AaB døjer også med fraværet af anfører Lucas Andersen, der i slutningen af sæsonen pådrog sig en ny slem skade, så Inge André Olsen skal på jagt efter forstærkninger til truppen og i første omgang handler det om at få midtbane-sammensætningen til at blive et hit.
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
TOPNYHED
