Tidligere på ugen meddelte AaB-spillere Oscar Hiljemark, at han indstiller den aktive karriere og overgår til en rolle som assistenttræner i Superliga-klubben.
Og netop det jobskifte har været med til at give sportschef Inge André Olsen flere midler i pengepungen, når han skal finde en afløser til midtbanen frem mod sæsonstarten. Hiljemark var en af de mest løntunge spillere i AaB-truppen, og der er tale om en betydelig lønnedgang i skiftet til at blive assistenttræner.
– Det siger sig selv. Oscar kom hertil som en topspiller, og han blev betalt derefter. Derfor har Oscar også måttet ofre meget, nu når han er overgået til en ny rolle, men vores forhandlinger med Oscar og hans agent har altid været fornuftige.
– Vi har fundet en god balance og en løsning, som er god for både Oscar og os, siger Inge André Olsen til nordjyske.dk
Oscar Hiljemark blev hentet til AaB i den seneste sommers noget forsinkede transferviundue, der først lukkede i oktober.
Han var udset til at blive den store leder på midtbane, men i stedet har opholdet i AaB været plaget af skade på skade, hvilket altså til sidst fik ham til at tage beslutningen om at indstille karrieren.
AaB døjer også med fraværet af anfører Lucas Andersen, der i slutningen af sæsonen pådrog sig en ny slem skade, så Inge André Olsen skal på jagt efter forstærkninger til truppen og i første omgang handler det om at få midtbane-sammensætningen til at blive et hit.
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
Voldsom kritik af FIFAs planer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
