Tidligere på ugen meddelte AaB-spillere Oscar Hiljemark, at han indstiller den aktive karriere og overgår til en rolle som assistenttræner i Superliga-klubben.
Og netop det jobskifte har været med til at give sportschef Inge André Olsen flere midler i pengepungen, når han skal finde en afløser til midtbanen frem mod sæsonstarten. Hiljemark var en af de mest løntunge spillere i AaB-truppen, og der er tale om en betydelig lønnedgang i skiftet til at blive assistenttræner.
– Det siger sig selv. Oscar kom hertil som en topspiller, og han blev betalt derefter. Derfor har Oscar også måttet ofre meget, nu når han er overgået til en ny rolle, men vores forhandlinger med Oscar og hans agent har altid været fornuftige.
– Vi har fundet en god balance og en løsning, som er god for både Oscar og os, siger Inge André Olsen til nordjyske.dk
Oscar Hiljemark blev hentet til AaB i den seneste sommers noget forsinkede transferviundue, der først lukkede i oktober.
Han var udset til at blive den store leder på midtbane, men i stedet har opholdet i AaB været plaget af skade på skade, hvilket altså til sidst fik ham til at tage beslutningen om at indstille karrieren.
AaB døjer også med fraværet af anfører Lucas Andersen, der i slutningen af sæsonen pådrog sig en ny slem skade, så Inge André Olsen skal på jagt efter forstærkninger til truppen og i første omgang handler det om at få midtbane-sammensætningen til at blive et hit.
LIVE
TransferLIVE: Diant Ramaj vil væk – i dialog
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
PC afslører: Sådan pressede vi prisen op
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vilde scener – 135 var mødt op
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER
