AaB har flere penge til indkøb: Har ofret meget

Superliga-klubben AaB skal på spillerjagt frem mod den kommende sæson.



Tidligere på ugen meddelte AaB-spillere Oscar Hiljemark, at han indstiller den aktive karriere og overgår til en rolle som assistenttræner i Superliga-klubben.

Og netop det jobskifte har været med til at give sportschef Inge André Olsen flere midler i pengepungen, når han skal finde en afløser til midtbanen frem mod sæsonstarten. Hiljemark var en af de mest løntunge spillere i AaB-truppen, og der er tale om en betydelig lønnedgang i skiftet til at blive assistenttræner.

– Det siger sig selv. Oscar kom hertil som en topspiller, og han blev betalt derefter. Derfor har Oscar også måttet ofre meget, nu når han er overgået til en ny rolle, men vores forhandlinger med Oscar og hans agent har altid været fornuftige.

– Vi har fundet en god balance og en løsning, som er god for både Oscar og os, siger Inge André Olsen til nordjyske.dk

Oscar Hiljemark blev hentet til AaB i den seneste sommers noget forsinkede transferviundue, der først lukkede i oktober.

Han var udset til at blive den store leder på midtbane, men i stedet har opholdet i AaB været plaget af skade på skade, hvilket altså til sidst fik ham til at tage beslutningen om at indstille karrieren.

AaB døjer også med fraværet af anfører Lucas Andersen, der i slutningen af sæsonen pådrog sig en ny slem skade, så Inge André Olsen skal på jagt efter forstærkninger til truppen og i første omgang handler det om at få midtbane-sammensætningen til at blive et hit.

Se alle Superliga-truppernes sommer-transfers her







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Mexico – England

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Stort FCK-talent er blevet solgt

USA – Belgien

Portugal – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FCK-direktør får job i West Ham