AaB har solgt stortalent til Genoa

Sebastian Otoa er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa.



Sebastian Otoa er fortid i AaB.

Nordjyderne har netop meddelt, at man har solgt forsvarsspilleren til Serie A-klubben Genoa.

Tidligere har AaB meldt til fondsbørsen, at man forhandlede med en udenlandsk klub om Otoa, og forventningen var, at parterne nåede til enighed.

Det er de så nu, og prisen menes at være lidt mere end 20 millioner kroner.

– I AaB er det en klar del af vores strategi at udvikle vores akademispillere til nøglepersoner, som kan præstere på vores førstehold. Men vi anerkender også, at spillere har ambitioner om at konkurrere på et endnu højere niveau, og vi stræber efter at sikre, at de i givet fald kommer til den højest mulige liga til gavn for både spilleren og klubben, siger sportsdirektør James Gow og forklarer:

– At sælge direkte til en Top 5-Liga i Europa er en blåstempling af strategien og en cadeau til de trænere og ledere, som har gjort et kæmpe stykke arbejde siden Otoas ankomst til AaB, roser James Gow.

– I dag fremstår Sebastian Otoa som en elegant forsvarsspiller, der mestrer stort set alle spillets facetter og hans potentiale er enormt. Genoa har fulgt Otoa længe og har bekræftet sin seriøsitet ved at agere tidligt i transfervinduet, og vi glæder os over at have indgået en meget tilfredsstillende aftale, der både gavner spilleren og styrker AaB som klub.

20-årige Otoa, der kom til AaB fra FC Roskilde i sommeren 2021, siger om skiftet:

– At komme til Genoa er en stor mulighed for mig. Det er en fed klub i en stor og stærk liga, hvor jeg forhåbentlig kan lære en masse, så det glæder jeg mig meget til.

– Samtidig kommer jeg dog til at savne at komme ud på AaB’s anlæg dagligt til holdkammerater, trænere og alle andre i og omkring klubben. Jeg har været AaB-spiller i tre et halvt år, så AaB føles som mit andet hjem, hvor jeg har været omgivet af dejlige mennesker, siger Sebastian Otoa og forklarer:

– Jeg husker tydeligt min første kamp på AaB Akademiet, og siden da jeg blev en del af førsteholdet, hvor jeg her til sidst har været en af dem, der skulle tage lidt mere ansvar i en tidlig alder. Det har været fedt og lærerigt, fortæller Sebastian Otoa.

– Jeg vil altid huske min tid i AaB for en masse gode minder og for fansenes massive støtte, uanset hvordan det er gået, og jeg vil altid følge AaB, hvor end jeg er.

Otoa fik 44 kampe for AaB.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel