AaB har solgt stortalent til Genoa

Sebastian Otoa er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa.



Sebastian Otoa er fortid i AaB.

Nordjyderne har netop meddelt, at man har solgt forsvarsspilleren til Serie A-klubben Genoa.

Tidligere har AaB meldt til fondsbørsen, at man forhandlede med en udenlandsk klub om Otoa, og forventningen var, at parterne nåede til enighed.

Det er de så nu, og prisen menes at være lidt mere end 20 millioner kroner.

– I AaB er det en klar del af vores strategi at udvikle vores akademispillere til nøglepersoner, som kan præstere på vores førstehold. Men vi anerkender også, at spillere har ambitioner om at konkurrere på et endnu højere niveau, og vi stræber efter at sikre, at de i givet fald kommer til den højest mulige liga til gavn for både spilleren og klubben, siger sportsdirektør James Gow og forklarer:

– At sælge direkte til en Top 5-Liga i Europa er en blåstempling af strategien og en cadeau til de trænere og ledere, som har gjort et kæmpe stykke arbejde siden Otoas ankomst til AaB, roser James Gow.

– I dag fremstår Sebastian Otoa som en elegant forsvarsspiller, der mestrer stort set alle spillets facetter og hans potentiale er enormt. Genoa har fulgt Otoa længe og har bekræftet sin seriøsitet ved at agere tidligt i transfervinduet, og vi glæder os over at have indgået en meget tilfredsstillende aftale, der både gavner spilleren og styrker AaB som klub.

20-årige Otoa, der kom til AaB fra FC Roskilde i sommeren 2021, siger om skiftet:

– At komme til Genoa er en stor mulighed for mig. Det er en fed klub i en stor og stærk liga, hvor jeg forhåbentlig kan lære en masse, så det glæder jeg mig meget til.

– Samtidig kommer jeg dog til at savne at komme ud på AaB’s anlæg dagligt til holdkammerater, trænere og alle andre i og omkring klubben. Jeg har været AaB-spiller i tre et halvt år, så AaB føles som mit andet hjem, hvor jeg har været omgivet af dejlige mennesker, siger Sebastian Otoa og forklarer:

– Jeg husker tydeligt min første kamp på AaB Akademiet, og siden da jeg blev en del af førsteholdet, hvor jeg her til sidst har været en af dem, der skulle tage lidt mere ansvar i en tidlig alder. Det har været fedt og lærerigt, fortæller Sebastian Otoa.

– Jeg vil altid huske min tid i AaB for en masse gode minder og for fansenes massive støtte, uanset hvordan det er gået, og jeg vil altid følge AaB, hvor end jeg er.

Otoa fik 44 kampe for AaB.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned