AaB har solgt stortalent til Genoa

Sebastian Otoa er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa.



Sebastian Otoa er fortid i AaB.

Nordjyderne har netop meddelt, at man har solgt forsvarsspilleren til Serie A-klubben Genoa.

Tidligere har AaB meldt til fondsbørsen, at man forhandlede med en udenlandsk klub om Otoa, og forventningen var, at parterne nåede til enighed.

Det er de så nu, og prisen menes at være lidt mere end 20 millioner kroner.

– I AaB er det en klar del af vores strategi at udvikle vores akademispillere til nøglepersoner, som kan præstere på vores førstehold. Men vi anerkender også, at spillere har ambitioner om at konkurrere på et endnu højere niveau, og vi stræber efter at sikre, at de i givet fald kommer til den højest mulige liga til gavn for både spilleren og klubben, siger sportsdirektør James Gow og forklarer:

– At sælge direkte til en Top 5-Liga i Europa er en blåstempling af strategien og en cadeau til de trænere og ledere, som har gjort et kæmpe stykke arbejde siden Otoas ankomst til AaB, roser James Gow.

– I dag fremstår Sebastian Otoa som en elegant forsvarsspiller, der mestrer stort set alle spillets facetter og hans potentiale er enormt. Genoa har fulgt Otoa længe og har bekræftet sin seriøsitet ved at agere tidligt i transfervinduet, og vi glæder os over at have indgået en meget tilfredsstillende aftale, der både gavner spilleren og styrker AaB som klub.

20-årige Otoa, der kom til AaB fra FC Roskilde i sommeren 2021, siger om skiftet:

– At komme til Genoa er en stor mulighed for mig. Det er en fed klub i en stor og stærk liga, hvor jeg forhåbentlig kan lære en masse, så det glæder jeg mig meget til.

– Samtidig kommer jeg dog til at savne at komme ud på AaB’s anlæg dagligt til holdkammerater, trænere og alle andre i og omkring klubben. Jeg har været AaB-spiller i tre et halvt år, så AaB føles som mit andet hjem, hvor jeg har været omgivet af dejlige mennesker, siger Sebastian Otoa og forklarer:

– Jeg husker tydeligt min første kamp på AaB Akademiet, og siden da jeg blev en del af førsteholdet, hvor jeg her til sidst har været en af dem, der skulle tage lidt mere ansvar i en tidlig alder. Det har været fedt og lærerigt, fortæller Sebastian Otoa.

– Jeg vil altid huske min tid i AaB for en masse gode minder og for fansenes massive støtte, uanset hvordan det er gået, og jeg vil altid følge AaB, hvor end jeg er.

Otoa fik 44 kampe for AaB.





TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned

Jess Thorup fyret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer