AaB har solgt stortalent til Genoa

Sebastian Otoa er blevet solgt til Serie A-klubben Genoa.



Sebastian Otoa er fortid i AaB.

Nordjyderne har netop meddelt, at man har solgt forsvarsspilleren til Serie A-klubben Genoa.

Tidligere har AaB meldt til fondsbørsen, at man forhandlede med en udenlandsk klub om Otoa, og forventningen var, at parterne nåede til enighed.

Det er de så nu, og prisen menes at være lidt mere end 20 millioner kroner.

– I AaB er det en klar del af vores strategi at udvikle vores akademispillere til nøglepersoner, som kan præstere på vores førstehold. Men vi anerkender også, at spillere har ambitioner om at konkurrere på et endnu højere niveau, og vi stræber efter at sikre, at de i givet fald kommer til den højest mulige liga til gavn for både spilleren og klubben, siger sportsdirektør James Gow og forklarer:

– At sælge direkte til en Top 5-Liga i Europa er en blåstempling af strategien og en cadeau til de trænere og ledere, som har gjort et kæmpe stykke arbejde siden Otoas ankomst til AaB, roser James Gow.

– I dag fremstår Sebastian Otoa som en elegant forsvarsspiller, der mestrer stort set alle spillets facetter og hans potentiale er enormt. Genoa har fulgt Otoa længe og har bekræftet sin seriøsitet ved at agere tidligt i transfervinduet, og vi glæder os over at have indgået en meget tilfredsstillende aftale, der både gavner spilleren og styrker AaB som klub.

20-årige Otoa, der kom til AaB fra FC Roskilde i sommeren 2021, siger om skiftet:

– At komme til Genoa er en stor mulighed for mig. Det er en fed klub i en stor og stærk liga, hvor jeg forhåbentlig kan lære en masse, så det glæder jeg mig meget til.

– Samtidig kommer jeg dog til at savne at komme ud på AaB’s anlæg dagligt til holdkammerater, trænere og alle andre i og omkring klubben. Jeg har været AaB-spiller i tre et halvt år, så AaB føles som mit andet hjem, hvor jeg har været omgivet af dejlige mennesker, siger Sebastian Otoa og forklarer:

– Jeg husker tydeligt min første kamp på AaB Akademiet, og siden da jeg blev en del af førsteholdet, hvor jeg her til sidst har været en af dem, der skulle tage lidt mere ansvar i en tidlig alder. Det har været fedt og lærerigt, fortæller Sebastian Otoa.

– Jeg vil altid huske min tid i AaB for en masse gode minder og for fansenes massive støtte, uanset hvordan det er gået, og jeg vil altid følge AaB, hvor end jeg er.

Otoa fik 44 kampe for AaB.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit