AaB henter fodboldchef i FC Nordsjælland

AaB har ansat Søren Krogh som ny fodboldchef. Han forlader dermed FC Nordsjælland efter en årrække i Farum.



AaB har i et stykke tid været på udkig efter en mand til at bestride den nyoprettede stilling som fodboldchef, og nu har nordjyderne fundet den rette.

Han er fundet i Farum hos ligarivalerne fra FC Nordsjælland.

Valget er således faldet på Søren Krogh, der lige nu er assisterende træner for Flemming Pedersen i FC Nordsjælland. Søren Krogh rykker teltpælene til Aalborg 1. januar og starter i sin nye stilling.

– At hente Søren Krogh til AaB som fodboldchef betragter vi som et kæmpe scoop for vores klub, og vi har igennem længere tid tilstræbt at få præcis denne brik på plads, siger AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum i en pressemeddelelse og tilføjer:

Læs også:Jan Bech om Oscar-gate: Jeg var som alle mulige andre BIF-fans frustreret

– Søren Krogh kommer udover med sin sympatiske og seriøse personlighed med enorm erfaring fra et af Danmarks allerstærkeste talentmiljøer, hvor han i otte-ni år har været med til at producere et utal af spillere til højeste niveau og efterfølgende store spillersalg, hvilket er kompetencer og erfaringer vi ser frem til at kombinere med vores eget dygtige set up i AaB Talent.

Thomas Bælum kaster også lys over, hvad det er, Søren Krogh skal beskæftige sig med i AaB.

– Som fodboldchef får Søren Krogh ansvarsområder med tråde ind i Superligatruppen, Superliga-trænerstaben og ned gennem systemet i AaB Talent, og vi får nu tilført nye øjne og nye færdigheder til at udvikle og supplere vores i forvejen velkvalificerede folk i AaB, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB’s kommende fodboldchef glæder sig til de udfordringer, der venter i det nordlige Jylland.

– Helt grundlæggende er jeg igennem samtaler med forskellige folk i AaB, blevet bekræftet i det indtryk, jeg i forvejen havde af klubben, nemlig at AaB er en klub med en masse gode mennesker og ordentlige værdier, siger Søren Krogh og tilføjer:

– Den del er vigtig for mig, ligesom jeg ser et kæmpe potentiale i AaB, hvor jeg glæder mig til at bidrage med mine kompetencer og arbejde sammen med en række dygtige mennesker, hvor vi som team skal flytte klubben fremad, påpeger Søren Krogh.

– Jeg er ydmyg og taknemmelig for den tid, jeg har haft i FC Nordsjælland, og nu går jeg lige så ydmygt og dedikeret ind til et forhåbentligt langt og givende samarbejde med AaB med vellykkede resultater på flere parametre, slutter Søren Krogh.

Med fodboldchefen på plads mangler AaB nu kun at ansætte en sportschef. 

Læs også:Har Brøndby været en god investering? Her er Jan Bech Andersens svar
Læs også:Livsfarligt angreb på bus skaber frygt blandt FCM-fans: Bliver hjemme




LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Frankrig – Senegal