AaB henter fodboldchef i FC Nordsjælland

AaB har ansat Søren Krogh som ny fodboldchef. Han forlader dermed FC Nordsjælland efter en årrække i Farum.



AaB har i et stykke tid været på udkig efter en mand til at bestride den nyoprettede stilling som fodboldchef, og nu har nordjyderne fundet den rette.

Han er fundet i Farum hos ligarivalerne fra FC Nordsjælland.

Valget er således faldet på Søren Krogh, der lige nu er assisterende træner for Flemming Pedersen i FC Nordsjælland. Søren Krogh rykker teltpælene til Aalborg 1. januar og starter i sin nye stilling.

– At hente Søren Krogh til AaB som fodboldchef betragter vi som et kæmpe scoop for vores klub, og vi har igennem længere tid tilstræbt at få præcis denne brik på plads, siger AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum i en pressemeddelelse og tilføjer:

Læs også:Jan Bech om Oscar-gate: Jeg var som alle mulige andre BIF-fans frustreret

– Søren Krogh kommer udover med sin sympatiske og seriøse personlighed med enorm erfaring fra et af Danmarks allerstærkeste talentmiljøer, hvor han i otte-ni år har været med til at producere et utal af spillere til højeste niveau og efterfølgende store spillersalg, hvilket er kompetencer og erfaringer vi ser frem til at kombinere med vores eget dygtige set up i AaB Talent.

Thomas Bælum kaster også lys over, hvad det er, Søren Krogh skal beskæftige sig med i AaB.

– Som fodboldchef får Søren Krogh ansvarsområder med tråde ind i Superligatruppen, Superliga-trænerstaben og ned gennem systemet i AaB Talent, og vi får nu tilført nye øjne og nye færdigheder til at udvikle og supplere vores i forvejen velkvalificerede folk i AaB, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB’s kommende fodboldchef glæder sig til de udfordringer, der venter i det nordlige Jylland.

– Helt grundlæggende er jeg igennem samtaler med forskellige folk i AaB, blevet bekræftet i det indtryk, jeg i forvejen havde af klubben, nemlig at AaB er en klub med en masse gode mennesker og ordentlige værdier, siger Søren Krogh og tilføjer:

– Den del er vigtig for mig, ligesom jeg ser et kæmpe potentiale i AaB, hvor jeg glæder mig til at bidrage med mine kompetencer og arbejde sammen med en række dygtige mennesker, hvor vi som team skal flytte klubben fremad, påpeger Søren Krogh.

– Jeg er ydmyg og taknemmelig for den tid, jeg har haft i FC Nordsjælland, og nu går jeg lige så ydmygt og dedikeret ind til et forhåbentligt langt og givende samarbejde med AaB med vellykkede resultater på flere parametre, slutter Søren Krogh.

Med fodboldchefen på plads mangler AaB nu kun at ansætte en sportschef. 

Læs også:Har Brøndby været en god investering? Her er Jan Bech Andersens svar
Læs også:Livsfarligt angreb på bus skaber frygt blandt FCM-fans: Bliver hjemme




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bayern München lurer på choktransfer

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Giver transferopdatering

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Cristiano Ronaldo i optur

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg