AaB henter fodboldchef i FC Nordsjælland

AaB har ansat Søren Krogh som ny fodboldchef. Han forlader dermed FC Nordsjælland efter en årrække i Farum.



AaB har i et stykke tid været på udkig efter en mand til at bestride den nyoprettede stilling som fodboldchef, og nu har nordjyderne fundet den rette.

Han er fundet i Farum hos ligarivalerne fra FC Nordsjælland.

Valget er således faldet på Søren Krogh, der lige nu er assisterende træner for Flemming Pedersen i FC Nordsjælland. Søren Krogh rykker teltpælene til Aalborg 1. januar og starter i sin nye stilling.

– At hente Søren Krogh til AaB som fodboldchef betragter vi som et kæmpe scoop for vores klub, og vi har igennem længere tid tilstræbt at få præcis denne brik på plads, siger AaB’s administrerende direktør Thomas Bælum i en pressemeddelelse og tilføjer:

Læs også:Jan Bech om Oscar-gate: Jeg var som alle mulige andre BIF-fans frustreret

– Søren Krogh kommer udover med sin sympatiske og seriøse personlighed med enorm erfaring fra et af Danmarks allerstærkeste talentmiljøer, hvor han i otte-ni år har været med til at producere et utal af spillere til højeste niveau og efterfølgende store spillersalg, hvilket er kompetencer og erfaringer vi ser frem til at kombinere med vores eget dygtige set up i AaB Talent.

Thomas Bælum kaster også lys over, hvad det er, Søren Krogh skal beskæftige sig med i AaB.

– Som fodboldchef får Søren Krogh ansvarsområder med tråde ind i Superligatruppen, Superliga-trænerstaben og ned gennem systemet i AaB Talent, og vi får nu tilført nye øjne og nye færdigheder til at udvikle og supplere vores i forvejen velkvalificerede folk i AaB, lyder det fra Thomas Bælum.

AaB’s kommende fodboldchef glæder sig til de udfordringer, der venter i det nordlige Jylland.

– Helt grundlæggende er jeg igennem samtaler med forskellige folk i AaB, blevet bekræftet i det indtryk, jeg i forvejen havde af klubben, nemlig at AaB er en klub med en masse gode mennesker og ordentlige værdier, siger Søren Krogh og tilføjer:

– Den del er vigtig for mig, ligesom jeg ser et kæmpe potentiale i AaB, hvor jeg glæder mig til at bidrage med mine kompetencer og arbejde sammen med en række dygtige mennesker, hvor vi som team skal flytte klubben fremad, påpeger Søren Krogh.

– Jeg er ydmyg og taknemmelig for den tid, jeg har haft i FC Nordsjælland, og nu går jeg lige så ydmygt og dedikeret ind til et forhåbentligt langt og givende samarbejde med AaB med vellykkede resultater på flere parametre, slutter Søren Krogh.

Med fodboldchefen på plads mangler AaB nu kun at ansætte en sportschef. 

Læs også:Har Brøndby været en god investering? Her er Jan Bech Andersens svar
Læs også:Livsfarligt angreb på bus skaber frygt blandt FCM-fans: Bliver hjemme






LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

USA – Belgien

Argentina – Egypten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Don Ø: Mange rystede på hovedet

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’