AaB henter landsholdsspiller

AaB skriver i en pressemeddelelse, at klubben snupper John Iredale, der er australsk landsholdsspiller.



AaB opruster på angriberpositionen. 

Superliga-klubben skriver nemlig i en pressemeddelelse, at John Iredale er ny spiller i den nordjyske klub. 

AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier glæder sig over tilgangen.

– John Iredale er en kropsstærk angriber, der er aggressiv i sit presspil og en god afslutter i boksen med både hovedet og begge ben.

– Dertil er han ydmyg og har en karakter, der passer til klubben og gruppen og den måde, vi gerne vil spille på, og de signaler vi gerne vil sende fra banen og ud på tribunerne, siger Ole Jan Kappmeier.

John Iredale tilføjer.

– Jeg arbejdede med Menno (van Dam, AaB’s cheftræner, red.) som ungdomsspiller i SC Heerenveen, og da jeg fik mulighed for at arbejde med ham igen, vidste jeg med det samme, at jeg skulle forfølge den, og jeg er meget glad for at få muligheden for det i AaB, der er en stor klub i Danmark.

– Jeg har hørt, at der er stor opbakning til holdet, og jeg glæder mig til at se alle fansene på tribunerne, når sæsonen starter om et par uger. Jeg kommer til at arbejde hårdt for klubben og bidrage til holdet ved at score mange mål. Det er, derfor jeg er her, lyder det fra John Iredale.

– Derudover har jeg fået et godt indtryk af klubbens faciliteter. Det er et meget professionelt miljø, som jeg er sikker på, at jeg kan udvikle mig i, og jeg glæder mig til at tage de næste skridt i min fodboldudvikling her. Tidligere på året fik jeg debut for Australiens landshold, og med skiftet hertil er det også min ambition at kunne hæve mit niveau, så jeg i fremtiden kan være en fast del af landsholdet.

Iredale har tidligere været en del af Wolfsburg, Paderborn og Wehen Wiesbaden, og den 24-årige angriber fik debut for det australske landshold i marts i år.

Det blev til 72 officielle kampe med 15 scoringer og fem assists til følge for Wiesbaden-mandskabet.





Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Et kæmpestort skifte’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?