AaB henter landsholdsspiller

AaB skriver i en pressemeddelelse, at klubben snupper John Iredale, der er australsk landsholdsspiller.



AaB opruster på angriberpositionen. 

Superliga-klubben skriver nemlig i en pressemeddelelse, at John Iredale er ny spiller i den nordjyske klub. 

AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier glæder sig over tilgangen.

– John Iredale er en kropsstærk angriber, der er aggressiv i sit presspil og en god afslutter i boksen med både hovedet og begge ben.

– Dertil er han ydmyg og har en karakter, der passer til klubben og gruppen og den måde, vi gerne vil spille på, og de signaler vi gerne vil sende fra banen og ud på tribunerne, siger Ole Jan Kappmeier.

John Iredale tilføjer.

– Jeg arbejdede med Menno (van Dam, AaB’s cheftræner, red.) som ungdomsspiller i SC Heerenveen, og da jeg fik mulighed for at arbejde med ham igen, vidste jeg med det samme, at jeg skulle forfølge den, og jeg er meget glad for at få muligheden for det i AaB, der er en stor klub i Danmark.

– Jeg har hørt, at der er stor opbakning til holdet, og jeg glæder mig til at se alle fansene på tribunerne, når sæsonen starter om et par uger. Jeg kommer til at arbejde hårdt for klubben og bidrage til holdet ved at score mange mål. Det er, derfor jeg er her, lyder det fra John Iredale.

– Derudover har jeg fået et godt indtryk af klubbens faciliteter. Det er et meget professionelt miljø, som jeg er sikker på, at jeg kan udvikle mig i, og jeg glæder mig til at tage de næste skridt i min fodboldudvikling her. Tidligere på året fik jeg debut for Australiens landshold, og med skiftet hertil er det også min ambition at kunne hæve mit niveau, så jeg i fremtiden kan være en fast del af landsholdet.

Iredale har tidligere været en del af Wolfsburg, Paderborn og Wehen Wiesbaden, og den 24-årige angriber fik debut for det australske landshold i marts i år.

Det blev til 72 officielle kampe med 15 scoringer og fem assists til følge for Wiesbaden-mandskabet.





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’