AaB opruster på angriberpositionen.
Superliga-klubben skriver nemlig i en pressemeddelelse, at John Iredale er ny spiller i den nordjyske klub.
AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier glæder sig over tilgangen.
– John Iredale er en kropsstærk angriber, der er aggressiv i sit presspil og en god afslutter i boksen med både hovedet og begge ben.
– Dertil er han ydmyg og har en karakter, der passer til klubben og gruppen og den måde, vi gerne vil spille på, og de signaler vi gerne vil sende fra banen og ud på tribunerne, siger Ole Jan Kappmeier.
John Iredale tilføjer.
– Jeg arbejdede med Menno (van Dam, AaB’s cheftræner, red.) som ungdomsspiller i SC Heerenveen, og da jeg fik mulighed for at arbejde med ham igen, vidste jeg med det samme, at jeg skulle forfølge den, og jeg er meget glad for at få muligheden for det i AaB, der er en stor klub i Danmark.
– Jeg har hørt, at der er stor opbakning til holdet, og jeg glæder mig til at se alle fansene på tribunerne, når sæsonen starter om et par uger. Jeg kommer til at arbejde hårdt for klubben og bidrage til holdet ved at score mange mål. Det er, derfor jeg er her, lyder det fra John Iredale.
– Derudover har jeg fået et godt indtryk af klubbens faciliteter. Det er et meget professionelt miljø, som jeg er sikker på, at jeg kan udvikle mig i, og jeg glæder mig til at tage de næste skridt i min fodboldudvikling her. Tidligere på året fik jeg debut for Australiens landshold, og med skiftet hertil er det også min ambition at kunne hæve mit niveau, så jeg i fremtiden kan være en fast del af landsholdet.
Iredale har tidligere været en del af Wolfsburg, Paderborn og Wehen Wiesbaden, og den 24-årige angriber fik debut for det australske landshold i marts i år.
Det blev til 72 officielle kampe med 15 scoringer og fem assists til følge for Wiesbaden-mandskabet.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
10. gang i træk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED