AaB opruster på angriberpositionen.
Superliga-klubben skriver nemlig i en pressemeddelelse, at John Iredale er ny spiller i den nordjyske klub.
AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier glæder sig over tilgangen.
– John Iredale er en kropsstærk angriber, der er aggressiv i sit presspil og en god afslutter i boksen med både hovedet og begge ben.
– Dertil er han ydmyg og har en karakter, der passer til klubben og gruppen og den måde, vi gerne vil spille på, og de signaler vi gerne vil sende fra banen og ud på tribunerne, siger Ole Jan Kappmeier.
John Iredale tilføjer.
– Jeg arbejdede med Menno (van Dam, AaB’s cheftræner, red.) som ungdomsspiller i SC Heerenveen, og da jeg fik mulighed for at arbejde med ham igen, vidste jeg med det samme, at jeg skulle forfølge den, og jeg er meget glad for at få muligheden for det i AaB, der er en stor klub i Danmark.
– Jeg har hørt, at der er stor opbakning til holdet, og jeg glæder mig til at se alle fansene på tribunerne, når sæsonen starter om et par uger. Jeg kommer til at arbejde hårdt for klubben og bidrage til holdet ved at score mange mål. Det er, derfor jeg er her, lyder det fra John Iredale.
– Derudover har jeg fået et godt indtryk af klubbens faciliteter. Det er et meget professionelt miljø, som jeg er sikker på, at jeg kan udvikle mig i, og jeg glæder mig til at tage de næste skridt i min fodboldudvikling her. Tidligere på året fik jeg debut for Australiens landshold, og med skiftet hertil er det også min ambition at kunne hæve mit niveau, så jeg i fremtiden kan være en fast del af landsholdet.
Iredale har tidligere været en del af Wolfsburg, Paderborn og Wehen Wiesbaden, og den 24-årige angriber fik debut for det australske landshold i marts i år.
Det blev til 72 officielle kampe med 15 scoringer og fem assists til følge for Wiesbaden-mandskabet.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED