Nedrykkeren AaB ligner stadig en klub på vej mod øjeblikkelig tilbagevenden til Superligaen i næste sæson.
Selv om det holdt hårdt i søndagens hjemmekamp mod undertippede B93, fik aalborgenserne bjærget en 2-1-sejr på en sen straffesparksscoring.
Det giver AaB 33 point for 13 kampe i toppen af rækken. Sønderjyske har 30 point på andenpladsen, mens B93 på tiendepladsen har 11 point.
Første halvleg blev spillet på AaB's præmisser under våde og blæsende betingelser nord for Limfjorden.
B93 havde nogle fine kontrastød, der også blev til afslutninger, men for alvor tæt på scoring kom gæsterne ikke.
Aalborgenserne var mere nærgående og var ad et par omgange tæt på at komme i front. Det skete efter en lille halv times spil.
Svenske Melker Widell tog chancen fra distancen, og B93-keeper Michael Falkesgaard så ikke helt godt ud, da bolden sjuttede under ham og i nettet.
Overtaget gav kun det ene mål, og som tiden gik efter pausen, og føringen ikke blev udbygget, begyndte gæsterne at fornemme muligheden for point. Og omvendt så AaB-spillerne ud til at blive bange for pointtab.
B93 tiltvang sig mere initiativ, og belønningen kom 20 minutter før tid. Tammer Bany mødte en flad tværbold i feltet perfekt og klappede den flot ind fladt i det lange hjørne.
Chokket tvang AaB til igen at komme frem og øge tempoet, som var faldet en del for hjemmeholdet. Overtaget skiftede igen, men længe så gæsterne ud til at holde stand.
AaB-topscorer Nicklas Helenius var kommet ind fra bænken i anden halvleg, og som så mange gange før blev han holdets redningsmand.
Fem minutter før tid blev han nedlagt i feltet, og det efterfølgende straffespark eksekverede han selv stensikkert. Matchvinderrolle til Helenius og tre point til AaB.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED