B.93 måtte også se sig slået af AaB

B93 var tæt på at hente point i Aalborg, men topscorer Nicklas Helenius sørgede for tre point til AaB.



Nedrykkeren AaB ligner stadig en klub på vej mod øjeblikkelig tilbagevenden til Superligaen i næste sæson.

Selv om det holdt hårdt i søndagens hjemmekamp mod undertippede B93, fik aalborgenserne bjærget en 2-1-sejr på en sen straffesparksscoring.

Det giver AaB 33 point for 13 kampe i toppen af rækken. Sønderjyske har 30 point på andenpladsen, mens B93 på tiendepladsen har 11 point.

Første halvleg blev spillet på AaB's præmisser under våde og blæsende betingelser nord for Limfjorden.

B93 havde nogle fine kontrastød, der også blev til afslutninger, men for alvor tæt på scoring kom gæsterne ikke.

Aalborgenserne var mere nærgående og var ad et par omgange tæt på at komme i front. Det skete efter en lille halv times spil.

Svenske Melker Widell tog chancen fra distancen, og B93-keeper Michael Falkesgaard så ikke helt godt ud, da bolden sjuttede under ham og i nettet.

Overtaget gav kun det ene mål, og som tiden gik efter pausen, og føringen ikke blev udbygget, begyndte gæsterne at fornemme muligheden for point. Og omvendt så AaB-spillerne ud til at blive bange for pointtab.

B93 tiltvang sig mere initiativ, og belønningen kom 20 minutter før tid. Tammer Bany mødte en flad tværbold i feltet perfekt og klappede den flot ind fladt i det lange hjørne.

Chokket tvang AaB til igen at komme frem og øge tempoet, som var faldet en del for hjemmeholdet. Overtaget skiftede igen, men længe så gæsterne ud til at holde stand.

AaB-topscorer Nicklas Helenius var kommet ind fra bænken i anden halvleg, og som så mange gange før blev han holdets redningsmand.

Fem minutter før tid blev han nedlagt i feltet, og det efterfølgende straffespark eksekverede han selv stensikkert. Matchvinderrolle til Helenius og tre point til AaB.

/ritzau/







Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

Norges kronprins rejser til USA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer