B.93 måtte også se sig slået af AaB

B93 var tæt på at hente point i Aalborg, men topscorer Nicklas Helenius sørgede for tre point til AaB.



Nedrykkeren AaB ligner stadig en klub på vej mod øjeblikkelig tilbagevenden til Superligaen i næste sæson.

Selv om det holdt hårdt i søndagens hjemmekamp mod undertippede B93, fik aalborgenserne bjærget en 2-1-sejr på en sen straffesparksscoring.

Det giver AaB 33 point for 13 kampe i toppen af rækken. Sønderjyske har 30 point på andenpladsen, mens B93 på tiendepladsen har 11 point.

Første halvleg blev spillet på AaB's præmisser under våde og blæsende betingelser nord for Limfjorden.

B93 havde nogle fine kontrastød, der også blev til afslutninger, men for alvor tæt på scoring kom gæsterne ikke.

Aalborgenserne var mere nærgående og var ad et par omgange tæt på at komme i front. Det skete efter en lille halv times spil.

Svenske Melker Widell tog chancen fra distancen, og B93-keeper Michael Falkesgaard så ikke helt godt ud, da bolden sjuttede under ham og i nettet.

Overtaget gav kun det ene mål, og som tiden gik efter pausen, og føringen ikke blev udbygget, begyndte gæsterne at fornemme muligheden for point. Og omvendt så AaB-spillerne ud til at blive bange for pointtab.

B93 tiltvang sig mere initiativ, og belønningen kom 20 minutter før tid. Tammer Bany mødte en flad tværbold i feltet perfekt og klappede den flot ind fladt i det lange hjørne.

Chokket tvang AaB til igen at komme frem og øge tempoet, som var faldet en del for hjemmeholdet. Overtaget skiftede igen, men længe så gæsterne ud til at holde stand.

AaB-topscorer Nicklas Helenius var kommet ind fra bænken i anden halvleg, og som så mange gange før blev han holdets redningsmand.

Fem minutter før tid blev han nedlagt i feltet, og det efterfølgende straffespark eksekverede han selv stensikkert. Matchvinderrolle til Helenius og tre point til AaB.

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United