B.93 måtte også se sig slået af AaB

B93 var tæt på at hente point i Aalborg, men topscorer Nicklas Helenius sørgede for tre point til AaB.



Nedrykkeren AaB ligner stadig en klub på vej mod øjeblikkelig tilbagevenden til Superligaen i næste sæson.

Selv om det holdt hårdt i søndagens hjemmekamp mod undertippede B93, fik aalborgenserne bjærget en 2-1-sejr på en sen straffesparksscoring.

Det giver AaB 33 point for 13 kampe i toppen af rækken. Sønderjyske har 30 point på andenpladsen, mens B93 på tiendepladsen har 11 point.

Første halvleg blev spillet på AaB's præmisser under våde og blæsende betingelser nord for Limfjorden.

B93 havde nogle fine kontrastød, der også blev til afslutninger, men for alvor tæt på scoring kom gæsterne ikke.

Aalborgenserne var mere nærgående og var ad et par omgange tæt på at komme i front. Det skete efter en lille halv times spil.

Svenske Melker Widell tog chancen fra distancen, og B93-keeper Michael Falkesgaard så ikke helt godt ud, da bolden sjuttede under ham og i nettet.

Overtaget gav kun det ene mål, og som tiden gik efter pausen, og føringen ikke blev udbygget, begyndte gæsterne at fornemme muligheden for point. Og omvendt så AaB-spillerne ud til at blive bange for pointtab.

B93 tiltvang sig mere initiativ, og belønningen kom 20 minutter før tid. Tammer Bany mødte en flad tværbold i feltet perfekt og klappede den flot ind fladt i det lange hjørne.

Chokket tvang AaB til igen at komme frem og øge tempoet, som var faldet en del for hjemmeholdet. Overtaget skiftede igen, men længe så gæsterne ud til at holde stand.

AaB-topscorer Nicklas Helenius var kommet ind fra bænken i anden halvleg, og som så mange gange før blev han holdets redningsmand.

Fem minutter før tid blev han nedlagt i feltet, og det efterfølgende straffespark eksekverede han selv stensikkert. Matchvinderrolle til Helenius og tre point til AaB.

/ritzau/





Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League