AaB jubler: Forsvarsstjerne forlænger kontrakten

AaB og forsvarsspiller Jakob Ahlmann har forlænget aftalen.



Han har spillet hele sin seniorkarriere i AaB, forsvarsspiller Jakob Ahlmann, og det fortsætter han med i flere år endnu.

Jakob Ahlmann og AaB har netop forlænget aftalen, fremgår det af en pressemeddelelse fra AaB.

Kontrakten løber ud 30. juni 2024.

 – Når Jakob spiller på sit topniveau, så er der ikke mange spillere i dansk fodbold, der på hans position kan gøre ham rangen stridig, og derfor er vi selvfølgelig også meget tilfredse med at forlænge aftalen.

– Jakob har formået at tilpasse og udvikle sig på holdet, og efterhånden har han også en masse erfaring at byde ind med, hvilket har stor værdi og også kan hjælpe hans direkte konkurrenter som eksempelvis Marcus Hannesbo og Lukas Klitten, siger sportschef Inge André Olsen og forklarer:

– Samtidig er det afgørende for os, at vi i truppen fastholder en base af spillere med rødder i AaB Akademiet, og vi glæder os til Jakobs fortsatte tilstedeværelse og bidrag til vores klub.

Jakob Ahlmann, der har tre danske A-landskampe på cv’et, er blevet 30 år. Han var på tærsklen til et skifte til udlandet tilbage i 2014, da han blev alvorligt skadet. Siden har han skullet kæmpe hårdt for at komme tilbage, men nu er han igen fast mand i AaB.

– Det er efterhånden en lang historie, vi har sammen, og jeg er superglad for, at den fortsætter, og jeg ser frem til at kunne bidrage endnu mere her i klubben.

– Fodboldverdenen er normalt meget omskiftelig, men jeg synes, at AaB og jeg matcher hinanden godt, og det mente klubben heldigvis også, så det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan få lov at fortsætte herude, siger Jakob Ahlmann og tilføjer:

– Jeg synes, vi har set tegningerne til noget, der kan blive rigtig spændende. Men god afslutning på denne sæson og en god opstart sammen håber jeg, vi kan være med til at sætte mere stabilitet ind i spillet og udfolde os endnu mere. Det er nogle af de ting, vi håber, vi kan gøre i næste sæson, så vi kan forbedre vores placering, for der er ikke nogen af os, der er tilfredse med at ligge, hvor vi gør nu. Sammen med Martí (Cifuentes, AaB’s cheftræner, red.) og den trup vi har i næste sæson, håber jeg, vi kan komme op og blande os højere, end vi gør i år, og jeg har stadig ambitioner om igen at løfte en pokal med AaB.

Jakob Ahlmann var i 2014 med til at vinde både mesterskabet og den danske pokalturnering med AaB. Dengang kastede det to A-landskampe af sig, mens hans tredje og sidste landskamp var i november 2020 mod Sverige.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg