AaB jubler: Forsvarsstjerne forlænger kontrakten

AaB og forsvarsspiller Jakob Ahlmann har forlænget aftalen.



Han har spillet hele sin seniorkarriere i AaB, forsvarsspiller Jakob Ahlmann, og det fortsætter han med i flere år endnu.

Jakob Ahlmann og AaB har netop forlænget aftalen, fremgår det af en pressemeddelelse fra AaB.

Kontrakten løber ud 30. juni 2024.

 – Når Jakob spiller på sit topniveau, så er der ikke mange spillere i dansk fodbold, der på hans position kan gøre ham rangen stridig, og derfor er vi selvfølgelig også meget tilfredse med at forlænge aftalen.

– Jakob har formået at tilpasse og udvikle sig på holdet, og efterhånden har han også en masse erfaring at byde ind med, hvilket har stor værdi og også kan hjælpe hans direkte konkurrenter som eksempelvis Marcus Hannesbo og Lukas Klitten, siger sportschef Inge André Olsen og forklarer:

– Samtidig er det afgørende for os, at vi i truppen fastholder en base af spillere med rødder i AaB Akademiet, og vi glæder os til Jakobs fortsatte tilstedeværelse og bidrag til vores klub.

Jakob Ahlmann, der har tre danske A-landskampe på cv’et, er blevet 30 år. Han var på tærsklen til et skifte til udlandet tilbage i 2014, da han blev alvorligt skadet. Siden har han skullet kæmpe hårdt for at komme tilbage, men nu er han igen fast mand i AaB.

– Det er efterhånden en lang historie, vi har sammen, og jeg er superglad for, at den fortsætter, og jeg ser frem til at kunne bidrage endnu mere her i klubben.

– Fodboldverdenen er normalt meget omskiftelig, men jeg synes, at AaB og jeg matcher hinanden godt, og det mente klubben heldigvis også, så det betyder rigtig meget for mig, at jeg kan få lov at fortsætte herude, siger Jakob Ahlmann og tilføjer:

– Jeg synes, vi har set tegningerne til noget, der kan blive rigtig spændende. Men god afslutning på denne sæson og en god opstart sammen håber jeg, vi kan være med til at sætte mere stabilitet ind i spillet og udfolde os endnu mere. Det er nogle af de ting, vi håber, vi kan gøre i næste sæson, så vi kan forbedre vores placering, for der er ikke nogen af os, der er tilfredse med at ligge, hvor vi gør nu. Sammen med Martí (Cifuentes, AaB’s cheftræner, red.) og den trup vi har i næste sæson, håber jeg, vi kan komme op og blande os højere, end vi gør i år, og jeg har stadig ambitioner om igen at løfte en pokal med AaB.

Jakob Ahlmann var i 2014 med til at vinde både mesterskabet og den danske pokalturnering med AaB. Dengang kastede det to A-landskampe af sig, mens hans tredje og sidste landskamp var i november 2020 mod Sverige.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Randers FC – Vejle Boldklub

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

FC København-boss reagerer på tilråb



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Snestorm kan udfordre OB

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’