AaB’er slår fast: Det var børnefejl

Oprykkeren AaB tabte 0-3 i Farum, men der var lyspunkter i spillet, mener anfører Mathias Jørgensen.



AaB fik en resultatmæssig barsk tilbagevenden til Superligaen med 0-3 mod FC Nordsjælland i Farum fredag aften.

Men der var lyspunkter i nordjydernes spil, mener den nyudnævnte anfører Mathias Jørgensen med henvisning til den nye cheftræner Menno van Dams ønske om højt pres og aggressivt spil.

– Vi prøvede ikke bare at komme igennem og overleve mod et stærkt hold på en bane, hvor det går stærkt. Vi prøvede at bringe noget af den intensitet, vi gerne vil bidrage med.

– FCN spillede uden om vores høje pres nogle gange, men vi kan bestemt være indsatsen bekendt – også med bolden. Vi fandt nogle gode rum, men manglede lige den sidste aflevering eller det sidste løb fra kæden for at få dem åbnet op.

– Men det er et skulderklap til os, at vi pressede et hold som FCN til at stå lavt i banen, siger Mathias Jørgensen til TV3 Sport.

Forsvarsspilleren Kasper Jørgensen ærgrer sig over de to hurtige mål, FCN lavede knap midtvejs gennem første halvleg.

– Vi skal hjem og se det på video, men det var nogle børnefejl, vi lavede, og det koster på det her niveau.

– Hvis ikke vores genpres sidder der, er der langt den anden vej, og det så vi i kampen, siger Jørgensen til TV3 Sport.

Målscoreren til 1-0, Marcus Ingvartsen, mener, at FCN havde styr på AaB.

– Vi spillede godt og tog kontrol med kampen. Vi havde gode perioder og fik scoret tidligt, så det hele løsnede lidt op. Det var en skøn start.

– Selvfølgelig var der ting, der kunne have været bedre, men i forhold til en sæsonstart er vi godt tilfredse, siger Ingvartsen til TV3 Sport.

Også den debuterende højreback Peter Ankersen kom på tavlen for FCN.

– Det stod nok ikke skrevet i bøgerne, at jeg skulle være målscorer, men det var en dejlig start, siger den tidligere FCK-profil.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs