AaB’er slår fast: Det var børnefejl

Oprykkeren AaB tabte 0-3 i Farum, men der var lyspunkter i spillet, mener anfører Mathias Jørgensen.



AaB fik en resultatmæssig barsk tilbagevenden til Superligaen med 0-3 mod FC Nordsjælland i Farum fredag aften.

Men der var lyspunkter i nordjydernes spil, mener den nyudnævnte anfører Mathias Jørgensen med henvisning til den nye cheftræner Menno van Dams ønske om højt pres og aggressivt spil.

– Vi prøvede ikke bare at komme igennem og overleve mod et stærkt hold på en bane, hvor det går stærkt. Vi prøvede at bringe noget af den intensitet, vi gerne vil bidrage med.

– FCN spillede uden om vores høje pres nogle gange, men vi kan bestemt være indsatsen bekendt – også med bolden. Vi fandt nogle gode rum, men manglede lige den sidste aflevering eller det sidste løb fra kæden for at få dem åbnet op.

– Men det er et skulderklap til os, at vi pressede et hold som FCN til at stå lavt i banen, siger Mathias Jørgensen til TV3 Sport.

Forsvarsspilleren Kasper Jørgensen ærgrer sig over de to hurtige mål, FCN lavede knap midtvejs gennem første halvleg.

– Vi skal hjem og se det på video, men det var nogle børnefejl, vi lavede, og det koster på det her niveau.

– Hvis ikke vores genpres sidder der, er der langt den anden vej, og det så vi i kampen, siger Jørgensen til TV3 Sport.

Målscoreren til 1-0, Marcus Ingvartsen, mener, at FCN havde styr på AaB.

– Vi spillede godt og tog kontrol med kampen. Vi havde gode perioder og fik scoret tidligt, så det hele løsnede lidt op. Det var en skøn start.

– Selvfølgelig var der ting, der kunne have været bedre, men i forhold til en sæsonstart er vi godt tilfredse, siger Ingvartsen til TV3 Sport.

Også den debuterende højreback Peter Ankersen kom på tavlen for FCN.

– Det stod nok ikke skrevet i bøgerne, at jeg skulle være målscorer, men det var en dejlig start, siger den tidligere FCK-profil.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Køber Mads Bidstrup til spotpris

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Elias Jelert færdig