Mathias Jørgensen kørte Esbjerg over i pokalen

Målfarlige Mathias Jørgensen gjorde forskellen, da AaB vandt 2-0 på udebane over Esbjerg.



Anfører Mathias Jørgensen gjorde det slemme ved sin gamle klub og sparkede AaB i pokalkvartfinalen med en 2-0-sejr på udebane over Esbjerg fra den næstbedste fodboldrække.

Jørgensen, der for et år siden var en stor profil for netop Esbjerg, stod for begge mål i en kamp, hvor AaB i perioder var i problemer, men blev båret igennem af anførerens kvalitet i afslutningerne.

Især den første scoring midt i første halvleg havde høj klasse. Efter et boldtab fra hjemmeholdet blev den hurtige angriber sendt afsted i et kontrastød.

Han afdriblede Johan Meyer og hamrede bolden op i nettaget. Fremragende scoring, som han fejrede med meget behersket jubel.

Målet var kulminationen på en god AaB-start. Esbjerg blev sat under et tungt pres, og især John Iredale burde have åbnet scoringen tidligt.

Det lignede klasseforskel, men aalborgenserne kunne ikke holde dampen oppe. Esbjerg overtog fuldstændig styringen i resten af halvlegen og spillede sig frem til gode muligheder, men fik ikke afsluttet ordentligt.

Hjemmeholdets dominans fortsatte efter pausen, hvor Tim Freriks efter to minutter hamrede bolden på den ene opstander.

Kort efter blev Peter Bjur spillet fri, men kantspilleren tøvede for længe og fik slet ikke testet AaB's reservekeeper Rody de Boer.

Den hollandske målmand var tidligt i kampen blev sendt på banen, da Vincent Müller blev skadet i et sammenstød med en Esbjerg-spiller.

Det udviklede sig til en underholdende kamp på den opkørte bane på Blue Water Arena, som et døgn tidligere havde lagt græs til det danske kvindelandsholds kamp mod Holland.

AaB's Jubril Adedeji troede, han havde gjort det til 2-0, da Esbjerg-målmand Kasper Kristensen tabte bolden. Men til nordjydernes store fortrydelse mente dommer Sandi Putros, at Adebeji havde haft hånd på bolden i processen.

I stedet måtte Mathias Jørgensen træde til efter 73 minutter for endegyldigt at tage livet af Esbjerg. Efter et hjørnespark havnede bolden for fødderne af topscoreren, der konsekvent sparkede den i nettaget.

Det tog pusten fra esbjergenserne og de lidt over 4000 tilskuere, der blot kunne se på, mens AaB fik de sidste minutter til at gå.

Oliver Ross burde have gjort det til 3-0 i tillægstiden, men sparkede bolden over et gabende tomt mål.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

FC København – Vejle Boldklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen