Anfører Mathias Jørgensen gjorde det slemme ved sin gamle klub og sparkede AaB i pokalkvartfinalen med en 2-0-sejr på udebane over Esbjerg fra den næstbedste fodboldrække.
Jørgensen, der for et år siden var en stor profil for netop Esbjerg, stod for begge mål i en kamp, hvor AaB i perioder var i problemer, men blev båret igennem af anførerens kvalitet i afslutningerne.
Især den første scoring midt i første halvleg havde høj klasse. Efter et boldtab fra hjemmeholdet blev den hurtige angriber sendt afsted i et kontrastød.
Han afdriblede Johan Meyer og hamrede bolden op i nettaget. Fremragende scoring, som han fejrede med meget behersket jubel.
Målet var kulminationen på en god AaB-start. Esbjerg blev sat under et tungt pres, og især John Iredale burde have åbnet scoringen tidligt.
Det lignede klasseforskel, men aalborgenserne kunne ikke holde dampen oppe. Esbjerg overtog fuldstændig styringen i resten af halvlegen og spillede sig frem til gode muligheder, men fik ikke afsluttet ordentligt.
Hjemmeholdets dominans fortsatte efter pausen, hvor Tim Freriks efter to minutter hamrede bolden på den ene opstander.
Kort efter blev Peter Bjur spillet fri, men kantspilleren tøvede for længe og fik slet ikke testet AaB's reservekeeper Rody de Boer.
Den hollandske målmand var tidligt i kampen blev sendt på banen, da Vincent Müller blev skadet i et sammenstød med en Esbjerg-spiller.
Det udviklede sig til en underholdende kamp på den opkørte bane på Blue Water Arena, som et døgn tidligere havde lagt græs til det danske kvindelandsholds kamp mod Holland.
AaB's Jubril Adedeji troede, han havde gjort det til 2-0, da Esbjerg-målmand Kasper Kristensen tabte bolden. Men til nordjydernes store fortrydelse mente dommer Sandi Putros, at Adebeji havde haft hånd på bolden i processen.
I stedet måtte Mathias Jørgensen træde til efter 73 minutter for endegyldigt at tage livet af Esbjerg. Efter et hjørnespark havnede bolden for fødderne af topscoreren, der konsekvent sparkede den i nettaget.
Det tog pusten fra esbjergenserne og de lidt over 4000 tilskuere, der blot kunne se på, mens AaB fik de sidste minutter til at gå.
Oliver Ross burde have gjort det til 3-0 i tillægstiden, men sparkede bolden over et gabende tomt mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub