Mathias Jørgensen kørte Esbjerg over i pokalen

Målfarlige Mathias Jørgensen gjorde forskellen, da AaB vandt 2-0 på udebane over Esbjerg.



Anfører Mathias Jørgensen gjorde det slemme ved sin gamle klub og sparkede AaB i pokalkvartfinalen med en 2-0-sejr på udebane over Esbjerg fra den næstbedste fodboldrække.

Jørgensen, der for et år siden var en stor profil for netop Esbjerg, stod for begge mål i en kamp, hvor AaB i perioder var i problemer, men blev båret igennem af anførerens kvalitet i afslutningerne.

Især den første scoring midt i første halvleg havde høj klasse. Efter et boldtab fra hjemmeholdet blev den hurtige angriber sendt afsted i et kontrastød.

Han afdriblede Johan Meyer og hamrede bolden op i nettaget. Fremragende scoring, som han fejrede med meget behersket jubel.

Målet var kulminationen på en god AaB-start. Esbjerg blev sat under et tungt pres, og især John Iredale burde have åbnet scoringen tidligt.

Det lignede klasseforskel, men aalborgenserne kunne ikke holde dampen oppe. Esbjerg overtog fuldstændig styringen i resten af halvlegen og spillede sig frem til gode muligheder, men fik ikke afsluttet ordentligt.

Hjemmeholdets dominans fortsatte efter pausen, hvor Tim Freriks efter to minutter hamrede bolden på den ene opstander.

Kort efter blev Peter Bjur spillet fri, men kantspilleren tøvede for længe og fik slet ikke testet AaB's reservekeeper Rody de Boer.

Den hollandske målmand var tidligt i kampen blev sendt på banen, da Vincent Müller blev skadet i et sammenstød med en Esbjerg-spiller.

Det udviklede sig til en underholdende kamp på den opkørte bane på Blue Water Arena, som et døgn tidligere havde lagt græs til det danske kvindelandsholds kamp mod Holland.

AaB's Jubril Adedeji troede, han havde gjort det til 2-0, da Esbjerg-målmand Kasper Kristensen tabte bolden. Men til nordjydernes store fortrydelse mente dommer Sandi Putros, at Adebeji havde haft hånd på bolden i processen.

I stedet måtte Mathias Jørgensen træde til efter 73 minutter for endegyldigt at tage livet af Esbjerg. Efter et hjørnespark havnede bolden for fødderne af topscoreren, der konsekvent sparkede den i nettaget.

Det tog pusten fra esbjergenserne og de lidt over 4000 tilskuere, der blot kunne se på, mens AaB fik de sidste minutter til at gå.

Oliver Ross burde have gjort det til 3-0 i tillægstiden, men sparkede bolden over et gabende tomt mål.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

‘Vi må se, hvad FC København vil’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Aston Villa – Nottingham Forest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt