Mathias Jørgensen kørte Esbjerg over i pokalen

Målfarlige Mathias Jørgensen gjorde forskellen, da AaB vandt 2-0 på udebane over Esbjerg.



Anfører Mathias Jørgensen gjorde det slemme ved sin gamle klub og sparkede AaB i pokalkvartfinalen med en 2-0-sejr på udebane over Esbjerg fra den næstbedste fodboldrække.

Jørgensen, der for et år siden var en stor profil for netop Esbjerg, stod for begge mål i en kamp, hvor AaB i perioder var i problemer, men blev båret igennem af anførerens kvalitet i afslutningerne.

Især den første scoring midt i første halvleg havde høj klasse. Efter et boldtab fra hjemmeholdet blev den hurtige angriber sendt afsted i et kontrastød.

Han afdriblede Johan Meyer og hamrede bolden op i nettaget. Fremragende scoring, som han fejrede med meget behersket jubel.

Målet var kulminationen på en god AaB-start. Esbjerg blev sat under et tungt pres, og især John Iredale burde have åbnet scoringen tidligt.

Det lignede klasseforskel, men aalborgenserne kunne ikke holde dampen oppe. Esbjerg overtog fuldstændig styringen i resten af halvlegen og spillede sig frem til gode muligheder, men fik ikke afsluttet ordentligt.

Hjemmeholdets dominans fortsatte efter pausen, hvor Tim Freriks efter to minutter hamrede bolden på den ene opstander.

Kort efter blev Peter Bjur spillet fri, men kantspilleren tøvede for længe og fik slet ikke testet AaB's reservekeeper Rody de Boer.

Den hollandske målmand var tidligt i kampen blev sendt på banen, da Vincent Müller blev skadet i et sammenstød med en Esbjerg-spiller.

Det udviklede sig til en underholdende kamp på den opkørte bane på Blue Water Arena, som et døgn tidligere havde lagt græs til det danske kvindelandsholds kamp mod Holland.

AaB's Jubril Adedeji troede, han havde gjort det til 2-0, da Esbjerg-målmand Kasper Kristensen tabte bolden. Men til nordjydernes store fortrydelse mente dommer Sandi Putros, at Adebeji havde haft hånd på bolden i processen.

I stedet måtte Mathias Jørgensen træde til efter 73 minutter for endegyldigt at tage livet af Esbjerg. Efter et hjørnespark havnede bolden for fødderne af topscoreren, der konsekvent sparkede den i nettaget.

Det tog pusten fra esbjergenserne og de lidt over 4000 tilskuere, der blot kunne se på, mens AaB fik de sidste minutter til at gå.

Oliver Ross burde have gjort det til 3-0 i tillægstiden, men sparkede bolden over et gabende tomt mål.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud