Anfører Mathias Jørgensen gjorde det slemme ved sin gamle klub og sparkede AaB i pokalkvartfinalen med en 2-0-sejr på udebane over Esbjerg fra den næstbedste fodboldrække.
Jørgensen, der for et år siden var en stor profil for netop Esbjerg, stod for begge mål i en kamp, hvor AaB i perioder var i problemer, men blev båret igennem af anførerens kvalitet i afslutningerne.
Især den første scoring midt i første halvleg havde høj klasse. Efter et boldtab fra hjemmeholdet blev den hurtige angriber sendt afsted i et kontrastød.
Han afdriblede Johan Meyer og hamrede bolden op i nettaget. Fremragende scoring, som han fejrede med meget behersket jubel.
Målet var kulminationen på en god AaB-start. Esbjerg blev sat under et tungt pres, og især John Iredale burde have åbnet scoringen tidligt.
Det lignede klasseforskel, men aalborgenserne kunne ikke holde dampen oppe. Esbjerg overtog fuldstændig styringen i resten af halvlegen og spillede sig frem til gode muligheder, men fik ikke afsluttet ordentligt.
Hjemmeholdets dominans fortsatte efter pausen, hvor Tim Freriks efter to minutter hamrede bolden på den ene opstander.
Kort efter blev Peter Bjur spillet fri, men kantspilleren tøvede for længe og fik slet ikke testet AaB's reservekeeper Rody de Boer.
Den hollandske målmand var tidligt i kampen blev sendt på banen, da Vincent Müller blev skadet i et sammenstød med en Esbjerg-spiller.
Det udviklede sig til en underholdende kamp på den opkørte bane på Blue Water Arena, som et døgn tidligere havde lagt græs til det danske kvindelandsholds kamp mod Holland.
AaB's Jubril Adedeji troede, han havde gjort det til 2-0, da Esbjerg-målmand Kasper Kristensen tabte bolden. Men til nordjydernes store fortrydelse mente dommer Sandi Putros, at Adebeji havde haft hånd på bolden i processen.
I stedet måtte Mathias Jørgensen træde til efter 73 minutter for endegyldigt at tage livet af Esbjerg. Efter et hjørnespark havnede bolden for fødderne af topscoreren, der konsekvent sparkede den i nettaget.
Det tog pusten fra esbjergenserne og de lidt over 4000 tilskuere, der blot kunne se på, mens AaB fik de sidste minutter til at gå.
Oliver Ross burde have gjort det til 3-0 i tillægstiden, men sparkede bolden over et gabende tomt mål.
/ritzau/
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
NYHEDER
Vender hjem til AaB
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW