AaB: Kasper Kusk er en helt i vores by

AaB har ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg, men det er op til Kusk selv at tilkendegive, at han vil tilbage til AaB, siger sportsdirektør Allan Gaarde.



Der er nok ingen tvivl om, at kantspiller Kasper Kusk forlader den hollandske klub Twente efter denne sæson. Siden sit skifte i sommer er det blevet til meget lidt spilletid i Twente, og det har fået den tidligere AaB’er til at åbne op for et skifte væk fra den hollandske klub. I sidste sæson strålede Kasper Kusk for AaB og var en markant skikkelse på det AaB-hold, der blev dansk mester og pokalvinder.

Avisen BT rapporterede, at FC København i øjeblikket er eneste mulighed i Danmark for Kasper Kusk, efter AaB ellers også havde talt om, at Kusk var velkommen tilbage i Aalborg. Trods historien har Allan Gaarde endnu ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg.

– Hvis Kasper gerne vil tilbage i Aalborg, så må vi forsøge at løse det. Helt konkret er det en spiller, som jo er en helt i vores by. Han var en væsentlig faktor for os sidste år, og ligegyldigt hvad der sker, vil han altid være velkommen i AaB. Og han vil altid være AaB-spiller, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og fortæller videre:

– Vi vrider ikke armen om på spillere, så motivationen skal være hos spilleren selv. Jeg mener, vi tidligere har vist, at en spiller kan komme hjem og få karrieren tilbage på rette køl i AaB, men vi kan ikke betale den højeste løn, så det handler om spillerens motivation. Enevoldsen, Helenius, Augustinussen og jeg selv er gode eksempler på det, siger han.

Allan Gaarde og AaB kom tirsdag med et kvartalsregnskab, der viser sorte tal på bundlinjen. Og skulle det ske, at Kasper Kusk løfter telefonen og ringer til AaB’s sportsdirektør, vil Gaarde se på mulighederne for at hente Kusk hjem.

– Vi må så se på, om casen kan løses. Vi tilbyder i hvert fald tryghed her i Aalborg, hvis Kasper har brug for det, siger Allan Gaarde.

AaB er i øjeblikket placeret som nummer seks i Superligaen med fem kampe igen.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Monsterbud på vej

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tysk VM-chok

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Medier sender ham hjem til AGF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve