Der er nok ingen tvivl om, at kantspiller Kasper Kusk forlader den hollandske klub Twente efter denne sæson. Siden sit skifte i sommer er det blevet til meget lidt spilletid i Twente, og det har fået den tidligere AaB’er til at åbne op for et skifte væk fra den hollandske klub. I sidste sæson strålede Kasper Kusk for AaB og var en markant skikkelse på det AaB-hold, der blev dansk mester og pokalvinder.
Avisen BT rapporterede, at FC København i øjeblikket er eneste mulighed i Danmark for Kasper Kusk, efter AaB ellers også havde talt om, at Kusk var velkommen tilbage i Aalborg. Trods historien har Allan Gaarde endnu ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg.
– Hvis Kasper gerne vil tilbage i Aalborg, så må vi forsøge at løse det. Helt konkret er det en spiller, som jo er en helt i vores by. Han var en væsentlig faktor for os sidste år, og ligegyldigt hvad der sker, vil han altid være velkommen i AaB. Og han vil altid være AaB-spiller, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og fortæller videre:
– Vi vrider ikke armen om på spillere, så motivationen skal være hos spilleren selv. Jeg mener, vi tidligere har vist, at en spiller kan komme hjem og få karrieren tilbage på rette køl i AaB, men vi kan ikke betale den højeste løn, så det handler om spillerens motivation. Enevoldsen, Helenius, Augustinussen og jeg selv er gode eksempler på det, siger han.
Allan Gaarde og AaB kom tirsdag med et kvartalsregnskab, der viser sorte tal på bundlinjen. Og skulle det ske, at Kasper Kusk løfter telefonen og ringer til AaB’s sportsdirektør, vil Gaarde se på mulighederne for at hente Kusk hjem.
– Vi må så se på, om casen kan løses. Vi tilbyder i hvert fald tryghed her i Aalborg, hvis Kasper har brug for det, siger Allan Gaarde.
AaB er i øjeblikket placeret som nummer seks i Superligaen med fem kampe igen.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
