Der er nok ingen tvivl om, at kantspiller Kasper Kusk forlader den hollandske klub Twente efter denne sæson. Siden sit skifte i sommer er det blevet til meget lidt spilletid i Twente, og det har fået den tidligere AaB’er til at åbne op for et skifte væk fra den hollandske klub. I sidste sæson strålede Kasper Kusk for AaB og var en markant skikkelse på det AaB-hold, der blev dansk mester og pokalvinder.
Avisen BT rapporterede, at FC København i øjeblikket er eneste mulighed i Danmark for Kasper Kusk, efter AaB ellers også havde talt om, at Kusk var velkommen tilbage i Aalborg. Trods historien har Allan Gaarde endnu ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg.
– Hvis Kasper gerne vil tilbage i Aalborg, så må vi forsøge at løse det. Helt konkret er det en spiller, som jo er en helt i vores by. Han var en væsentlig faktor for os sidste år, og ligegyldigt hvad der sker, vil han altid være velkommen i AaB. Og han vil altid være AaB-spiller, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og fortæller videre:
– Vi vrider ikke armen om på spillere, så motivationen skal være hos spilleren selv. Jeg mener, vi tidligere har vist, at en spiller kan komme hjem og få karrieren tilbage på rette køl i AaB, men vi kan ikke betale den højeste løn, så det handler om spillerens motivation. Enevoldsen, Helenius, Augustinussen og jeg selv er gode eksempler på det, siger han.
Allan Gaarde og AaB kom tirsdag med et kvartalsregnskab, der viser sorte tal på bundlinjen. Og skulle det ske, at Kasper Kusk løfter telefonen og ringer til AaB’s sportsdirektør, vil Gaarde se på mulighederne for at hente Kusk hjem.
– Vi må så se på, om casen kan løses. Vi tilbyder i hvert fald tryghed her i Aalborg, hvis Kasper har brug for det, siger Allan Gaarde.
AaB er i øjeblikket placeret som nummer seks i Superligaen med fem kampe igen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
