Der er nok ingen tvivl om, at kantspiller Kasper Kusk forlader den hollandske klub Twente efter denne sæson. Siden sit skifte i sommer er det blevet til meget lidt spilletid i Twente, og det har fået den tidligere AaB’er til at åbne op for et skifte væk fra den hollandske klub. I sidste sæson strålede Kasper Kusk for AaB og var en markant skikkelse på det AaB-hold, der blev dansk mester og pokalvinder.
Avisen BT rapporterede, at FC København i øjeblikket er eneste mulighed i Danmark for Kasper Kusk, efter AaB ellers også havde talt om, at Kusk var velkommen tilbage i Aalborg. Trods historien har Allan Gaarde endnu ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg.
– Hvis Kasper gerne vil tilbage i Aalborg, så må vi forsøge at løse det. Helt konkret er det en spiller, som jo er en helt i vores by. Han var en væsentlig faktor for os sidste år, og ligegyldigt hvad der sker, vil han altid være velkommen i AaB. Og han vil altid være AaB-spiller, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og fortæller videre:
– Vi vrider ikke armen om på spillere, så motivationen skal være hos spilleren selv. Jeg mener, vi tidligere har vist, at en spiller kan komme hjem og få karrieren tilbage på rette køl i AaB, men vi kan ikke betale den højeste løn, så det handler om spillerens motivation. Enevoldsen, Helenius, Augustinussen og jeg selv er gode eksempler på det, siger han.
Allan Gaarde og AaB kom tirsdag med et kvartalsregnskab, der viser sorte tal på bundlinjen. Og skulle det ske, at Kasper Kusk løfter telefonen og ringer til AaB’s sportsdirektør, vil Gaarde se på mulighederne for at hente Kusk hjem.
– Vi må så se på, om casen kan løses. Vi tilbyder i hvert fald tryghed her i Aalborg, hvis Kasper har brug for det, siger Allan Gaarde.
AaB er i øjeblikket placeret som nummer seks i Superligaen med fem kampe igen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
