AaB: Kasper Kusk er en helt i vores by

AaB har ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg, men det er op til Kusk selv at tilkendegive, at han vil tilbage til AaB, siger sportsdirektør Allan Gaarde.



Der er nok ingen tvivl om, at kantspiller Kasper Kusk forlader den hollandske klub Twente efter denne sæson. Siden sit skifte i sommer er det blevet til meget lidt spilletid i Twente, og det har fået den tidligere AaB’er til at åbne op for et skifte væk fra den hollandske klub. I sidste sæson strålede Kasper Kusk for AaB og var en markant skikkelse på det AaB-hold, der blev dansk mester og pokalvinder.

Avisen BT rapporterede, at FC København i øjeblikket er eneste mulighed i Danmark for Kasper Kusk, efter AaB ellers også havde talt om, at Kusk var velkommen tilbage i Aalborg. Trods historien har Allan Gaarde endnu ikke opgivet at få Kasper Kusk tilbage til Aalborg.

– Hvis Kasper gerne vil tilbage i Aalborg, så må vi forsøge at løse det. Helt konkret er det en spiller, som jo er en helt i vores by. Han var en væsentlig faktor for os sidste år, og ligegyldigt hvad der sker, vil han altid være velkommen i AaB. Og han vil altid være AaB-spiller, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og fortæller videre:

– Vi vrider ikke armen om på spillere, så motivationen skal være hos spilleren selv. Jeg mener, vi tidligere har vist, at en spiller kan komme hjem og få karrieren tilbage på rette køl i AaB, men vi kan ikke betale den højeste løn, så det handler om spillerens motivation. Enevoldsen, Helenius, Augustinussen og jeg selv er gode eksempler på det, siger han.

Allan Gaarde og AaB kom tirsdag med et kvartalsregnskab, der viser sorte tal på bundlinjen. Og skulle det ske, at Kasper Kusk løfter telefonen og ringer til AaB’s sportsdirektør, vil Gaarde se på mulighederne for at hente Kusk hjem.

– Vi må så se på, om casen kan løses. Vi tilbyder i hvert fald tryghed her i Aalborg, hvis Kasper har brug for det, siger Allan Gaarde.

AaB er i øjeblikket placeret som nummer seks i Superligaen med fem kampe igen.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

De vil have Martin Braithwaite

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘De går amok!’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Spændende OB-nyhed

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Midtjylland – FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

AGF – OB

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Stjernetransfer på plads alligevel

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

“De havde det bedste transfervindue”

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke set i 30 år

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet