Kadrii forlænger AaB-krise

AaB ligger fortsat under nedrykningsstregen i Superligaen efter 1-1 hjemme mod OB.



En chancefattig og tæt kamp mellem to hold fra den nederste halvdel af Superligaen endte fredag aften 1-1, da AaB og OB mødtes på Aalborg Portland Park.

Fra første halvlegs start viste AaB mest energi og kvalitet. Det høje energiniveau og idéerne i spillet fremtvang det hjørnespark, der gav mandskabet føringen efter 15 minutter ved Lars Kramer på hovedstød.

Efter målet fik OB så langsomt mere initiativ med bolden.

Gæsterne havde dog svært ved at skabe de store muligheder for at udligne. Boldomgangen var forudsigelig, langsom og uden kreativitet langt hen ad vejen. Fynboernes eneste chance kom til angriberen Issam Jebali efter 40 minutter. Han headede bolden over mål fra tæt hold.

AaB havde ingen problemer med at overlade initiativet til OB. AaB havde nemlig tilløb til at kunne straffe gæsterne på omstillinger, men skarpheden i den sidste aflevering manglede.

Det var et aggressivt OB-hold, der kom ud til anden halvleg. Udeholdet tillod ikke meget tid på bolden til AaB. OB begyndte at få åbnet for AaB’s defensive tålmodighed.

AaB’s modsvar blev et par offensive indskiftninger af Marco Ramkilde og Louka Prip. Holdet kom herefter mere på bolden, men chancerne fortsatte med at være en mangelvare i begge ender.

Anden halvleg var derimod kun 11 minutter gammel, da udeholdet fik udlignet AaB’s føring. OB-angriberen Bashkim Kadrii vendte på sin førsteberøring og sparkede bolden flot i mål, men flere scoringer blev det altså ikke til.

AaB er dermed stadig placeret under nedrykningsstregen med ti point. OB har 14 point efter 11 spillerunder.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om

‘Det er ufatteligt imponerende’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Er han løsningen i AGF?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

‘Det var verdens undergang’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tuchel forsvarer sin taktik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer