En chancefattig og tæt kamp mellem to hold fra den nederste halvdel af Superligaen endte fredag aften 1-1, da AaB og OB mødtes på Aalborg Portland Park.
Fra første halvlegs start viste AaB mest energi og kvalitet. Det høje energiniveau og idéerne i spillet fremtvang det hjørnespark, der gav mandskabet føringen efter 15 minutter ved Lars Kramer på hovedstød.
Efter målet fik OB så langsomt mere initiativ med bolden.
Gæsterne havde dog svært ved at skabe de store muligheder for at udligne. Boldomgangen var forudsigelig, langsom og uden kreativitet langt hen ad vejen. Fynboernes eneste chance kom til angriberen Issam Jebali efter 40 minutter. Han headede bolden over mål fra tæt hold.
AaB havde ingen problemer med at overlade initiativet til OB. AaB havde nemlig tilløb til at kunne straffe gæsterne på omstillinger, men skarpheden i den sidste aflevering manglede.
Det var et aggressivt OB-hold, der kom ud til anden halvleg. Udeholdet tillod ikke meget tid på bolden til AaB. OB begyndte at få åbnet for AaB’s defensive tålmodighed.
AaB’s modsvar blev et par offensive indskiftninger af Marco Ramkilde og Louka Prip. Holdet kom herefter mere på bolden, men chancerne fortsatte med at være en mangelvare i begge ender.
Anden halvleg var derimod kun 11 minutter gammel, da udeholdet fik udlignet AaB’s føring. OB-angriberen Bashkim Kadrii vendte på sin førsteberøring og sparkede bolden flot i mål, men flere scoringer blev det altså ikke til.
AaB er dermed stadig placeret under nedrykningsstregen med ti point. OB har 14 point efter 11 spillerunder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Qatar – Schweiz
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT