En chancefattig og tæt kamp mellem to hold fra den nederste halvdel af Superligaen endte fredag aften 1-1, da AaB og OB mødtes på Aalborg Portland Park.
Fra første halvlegs start viste AaB mest energi og kvalitet. Det høje energiniveau og idéerne i spillet fremtvang det hjørnespark, der gav mandskabet føringen efter 15 minutter ved Lars Kramer på hovedstød.
Efter mĂĄlet fik OB sĂĄ langsomt mere initiativ med bolden.
Gæsterne havde dog svært ved at skabe de store muligheder for at udligne. Boldomgangen var forudsigelig, langsom og uden kreativitet langt hen ad vejen. Fynboernes eneste chance kom til angriberen Issam Jebali efter 40 minutter. Han headede bolden over mål fra tæt hold.
AaB havde ingen problemer med at overlade initiativet til OB. AaB havde nemlig tilløb til at kunne straffe gæsterne på omstillinger, men skarpheden i den sidste aflevering manglede.
Det var et aggressivt OB-hold, der kom ud til anden halvleg. Udeholdet tillod ikke meget tid på bolden til AaB. OB begyndte at få åbnet for AaB’s defensive tålmodighed.
AaB’s modsvar blev et par offensive indskiftninger af Marco Ramkilde og Louka Prip. Holdet kom herefter mere på bolden, men chancerne fortsatte med at være en mangelvare i begge ender.
Anden halvleg var derimod kun 11 minutter gammel, da udeholdet fik udlignet AaB’s føring. OB-angriberen Bashkim Kadrii vendte på sin førsteberøring og sparkede bolden flot i mål, men flere scoringer blev det altså ikke til.
AaB er dermed stadig placeret under nedrykningsstregen med ti point. OB har 14 point efter 11 spillerunder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi fĂĄr en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gĂĄ i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
Brøndby-transfer pĂĄ vej? ‘Vi er i dialog’
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Messi-statue fjernes
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
Superliga-bombe? Nu svarer han pĂĄ Dolberg-rygte
Kasper Schmeichel stopper karrieren
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er sĂĄ god
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
MEDIE