AaB lurer på at hente permitterede spillere i Norge

AaB’s norske sportschef vil ikke have noget imod at hente permitterede spillere i sit hjemland. Han fastslår, at der er mange interessante spillere.



Rigtig mange klubber i Norge har valgt at permittere deres spillere under den aktuelle coronakrise, hvilket vil sige, at de er sendt hjem uden løn og uden krav til at arbejde. Efter 14 dage som permitteret kan spilleren ophæve kontrakten med sin klub og skifte til en anden på en fri transfer.

Det er der ikke ret mange spillere, der har gjort, da de selvsagt håber, at der snart kommer styr på coronakrisen, så de kan vende tilbage på arbejde, men potentielt kan der opstå en situation, hvor mange spændende navne pludselig bliver tilgængelige på en fri transfer.

Og det er en situation, man er meget opmærksom på i AaB.

– Det ville jeg ikke have betænkeligheder ved. Hvis en spiller opsiger kontrakten med sin klub, og han er god nok, vil jeg ikke have problemer med at hente ham. Der findes helt sikkert interessante spillere i Norge, siger AaB’s sportschef Inge André Olsen til Adresseavisen.

Debatten om permitterede spillere fylder en del i Norge i øjeblikket, og flere klubber har opfordret til, at man optræder solidarisk under den aktuelle krise og ikke henter gratis spillere hos hinanden. Advokater tilknyttet det norske fodboldforbund har ligeledes advaret spillerne mod at opsige deres kontrakter.

I den forbindelse har Inge André Olsen dog en anden holdning. Han fastslår i interviewet med den norske avis, at spillerne skal stå fast på, at de har de samme rettigheder som alle andre permitterede i Norge. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentina – Schweiz

Uventet transferdrejning

OB henter finsk landsholdsspiller

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Knuser transferrekord

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg