Rigtig mange klubber i Norge har valgt at permittere deres spillere under den aktuelle coronakrise, hvilket vil sige, at de er sendt hjem uden løn og uden krav til at arbejde. Efter 14 dage som permitteret kan spilleren ophæve kontrakten med sin klub og skifte til en anden på en fri transfer.
Det er der ikke ret mange spillere, der har gjort, da de selvsagt håber, at der snart kommer styr på coronakrisen, så de kan vende tilbage på arbejde, men potentielt kan der opstå en situation, hvor mange spændende navne pludselig bliver tilgængelige på en fri transfer.
Og det er en situation, man er meget opmærksom på i AaB.
– Det ville jeg ikke have betænkeligheder ved. Hvis en spiller opsiger kontrakten med sin klub, og han er god nok, vil jeg ikke have problemer med at hente ham. Der findes helt sikkert interessante spillere i Norge, siger AaB’s sportschef Inge André Olsen til Adresseavisen.
Debatten om permitterede spillere fylder en del i Norge i øjeblikket, og flere klubber har opfordret til, at man optræder solidarisk under den aktuelle krise og ikke henter gratis spillere hos hinanden. Advokater tilknyttet det norske fodboldforbund har ligeledes advaret spillerne mod at opsige deres kontrakter.
I den forbindelse har Inge André Olsen dog en anden holdning. Han fastslår i interviewet med den norske avis, at spillerne skal stå fast på, at de har de samme rettigheder som alle andre permitterede i Norge.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Frederiksen renser ud
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
Panama – Kroatien
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Et skridt tættere Englands største stadion
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
