AaB lurer på at hente permitterede spillere i Norge

AaB’s norske sportschef vil ikke have noget imod at hente permitterede spillere i sit hjemland. Han fastslår, at der er mange interessante spillere.



Rigtig mange klubber i Norge har valgt at permittere deres spillere under den aktuelle coronakrise, hvilket vil sige, at de er sendt hjem uden løn og uden krav til at arbejde. Efter 14 dage som permitteret kan spilleren ophæve kontrakten med sin klub og skifte til en anden på en fri transfer.

Det er der ikke ret mange spillere, der har gjort, da de selvsagt håber, at der snart kommer styr på coronakrisen, så de kan vende tilbage på arbejde, men potentielt kan der opstå en situation, hvor mange spændende navne pludselig bliver tilgængelige på en fri transfer.

Og det er en situation, man er meget opmærksom på i AaB.

– Det ville jeg ikke have betænkeligheder ved. Hvis en spiller opsiger kontrakten med sin klub, og han er god nok, vil jeg ikke have problemer med at hente ham. Der findes helt sikkert interessante spillere i Norge, siger AaB’s sportschef Inge André Olsen til Adresseavisen.

Debatten om permitterede spillere fylder en del i Norge i øjeblikket, og flere klubber har opfordret til, at man optræder solidarisk under den aktuelle krise og ikke henter gratis spillere hos hinanden. Advokater tilknyttet det norske fodboldforbund har ligeledes advaret spillerne mod at opsige deres kontrakter.

I den forbindelse har Inge André Olsen dog en anden holdning. Han fastslår i interviewet med den norske avis, at spillerne skal stå fast på, at de har de samme rettigheder som alle andre permitterede i Norge. 





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!