AaB lurer på at hente permitterede spillere i Norge

AaB’s norske sportschef vil ikke have noget imod at hente permitterede spillere i sit hjemland. Han fastslår, at der er mange interessante spillere.



Rigtig mange klubber i Norge har valgt at permittere deres spillere under den aktuelle coronakrise, hvilket vil sige, at de er sendt hjem uden løn og uden krav til at arbejde. Efter 14 dage som permitteret kan spilleren ophæve kontrakten med sin klub og skifte til en anden på en fri transfer.

Det er der ikke ret mange spillere, der har gjort, da de selvsagt håber, at der snart kommer styr på coronakrisen, så de kan vende tilbage på arbejde, men potentielt kan der opstå en situation, hvor mange spændende navne pludselig bliver tilgængelige på en fri transfer.

Og det er en situation, man er meget opmærksom på i AaB.

– Det ville jeg ikke have betænkeligheder ved. Hvis en spiller opsiger kontrakten med sin klub, og han er god nok, vil jeg ikke have problemer med at hente ham. Der findes helt sikkert interessante spillere i Norge, siger AaB’s sportschef Inge André Olsen til Adresseavisen.

Debatten om permitterede spillere fylder en del i Norge i øjeblikket, og flere klubber har opfordret til, at man optræder solidarisk under den aktuelle krise og ikke henter gratis spillere hos hinanden. Advokater tilknyttet det norske fodboldforbund har ligeledes advaret spillerne mod at opsige deres kontrakter.

I den forbindelse har Inge André Olsen dog en anden holdning. Han fastslår i interviewet med den norske avis, at spillerne skal stå fast på, at de har de samme rettigheder som alle andre permitterede i Norge. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Messi-statue fjernes

Her lander Superliga-kampprogrammet

De kan være færdige i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby