AaB lurer på at hente permitterede spillere i Norge

AaB’s norske sportschef vil ikke have noget imod at hente permitterede spillere i sit hjemland. Han fastslår, at der er mange interessante spillere.



Rigtig mange klubber i Norge har valgt at permittere deres spillere under den aktuelle coronakrise, hvilket vil sige, at de er sendt hjem uden løn og uden krav til at arbejde. Efter 14 dage som permitteret kan spilleren ophæve kontrakten med sin klub og skifte til en anden på en fri transfer.

Det er der ikke ret mange spillere, der har gjort, da de selvsagt håber, at der snart kommer styr på coronakrisen, så de kan vende tilbage på arbejde, men potentielt kan der opstå en situation, hvor mange spændende navne pludselig bliver tilgængelige på en fri transfer.

Og det er en situation, man er meget opmærksom på i AaB.

– Det ville jeg ikke have betænkeligheder ved. Hvis en spiller opsiger kontrakten med sin klub, og han er god nok, vil jeg ikke have problemer med at hente ham. Der findes helt sikkert interessante spillere i Norge, siger AaB’s sportschef Inge André Olsen til Adresseavisen.

Debatten om permitterede spillere fylder en del i Norge i øjeblikket, og flere klubber har opfordret til, at man optræder solidarisk under den aktuelle krise og ikke henter gratis spillere hos hinanden. Advokater tilknyttet det norske fodboldforbund har ligeledes advaret spillerne mod at opsige deres kontrakter.

I den forbindelse har Inge André Olsen dog en anden holdning. Han fastslår i interviewet med den norske avis, at spillerne skal stå fast på, at de har de samme rettigheder som alle andre permitterede i Norge. 







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ny træner? ‘Hans navn nævnes ofte i Real Madrid’

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Den største genistreg i Superligaen?

Legende scorer landstrænerjob

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Er det Dolbergs vilde millionløn?

AGF har holdt fri inden FCM-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske