Få hundrede på stadion: AaB må vente med at udvide for flere tilskuere

På grund af tidspres bliver AaB blot i stand til at tage imod 280 tilskuere til søndagens kamp mod Brøndby.



Der vil ikke blive åbnet op for flere tilskuere på tribunerne, når AaB søndag tager imod Brøndby i Superligaen.

Der er ellers åbnet op for denne mulighed, men af tidsmæssige og praktiske hensyn bliver det ikke muligt allerede i denne weekend. Det oplyser AaB på sin hjemmeside.

Ifølge klubben skal beslutningen findes i de omfangsrige krav, der stilles fra Rigspolitiet og Sundhedsmyndighederne for at kunne få godkendelse til en udvidelse af kapaciteten.

– Helt konkret er vi oppe mod en meget stram tidsplan, der indebærer at en lang række dokumentationskrav og praktiske forhold skal på plads og afklares, for at vi fredag kan få den nødvendige tilladelse fra myndighederne til at lukke flere personer ind, men vi håber og tror på, at det vil kunne lade sig gøre til næste torsdags hjemmekamp mod AGF, siger direktør Thomas Bælum.

Dermed vil det samlede tilskuerantal til søndagens kamp forblive på 280 personer som ved de tre foregående hjemmekampe.

AaB-fans gjorde sig uheldigt bemærket til pokalfinalen onsdag, da en gruppe af dem ikke overholdt kravet om at holde afstand til hinanden. Og derfor måtte finalen afbrydes i næsten et kvarter.

AaB melder dog ikke om nogen sammenhæng mellem den episode og beslutningen om kun at lukke 280 tilskuere ind.

Heller ikke i Esbjerg når man at blive klar til at huse flere tilskuere til fredagens kamp mod Horsens.

Det ikke er muligt at klargøre den sikkerhedsmæssige praktik omkring kampen med så kort varsel. Det siger Esbjerg-direktør Brian Knudsen.

– Vi er glade for, at der nu bliver åbnet mere op, men vi kan desværre ikke imødekomme de sikkerhedsmæssige retningslinjer og nå at udarbejde sikkerheds- og beredskabsplaner med så kort varsel, da vi også har afholdt pokalfinalen siden regeringens melding.

– Derfor bliver sæsonens sidste hjemmekamp i morgen aften desværre med maksimalt 500 mennesker på stadion. Vi ser i stedet frem til, at vi til næste sæson forhåbentligt kan byde flere velkommen på Blue Water Arena, siger Brian Knudsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub forhandler om Oscar Højlund

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Brøndby har IKKE budt

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

– Det er forfærdeligt

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

I chok over Tottenham

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham