AaB og Thelander forlænger til 2016

AaB og Rasmus Thelander er blevet enige om en forlængelse af samarbejdet, så han spiller i den nordjyske klub til sommeren 2016.



Rasmus Thelander har forlænget sin kontrakt med AaB, så den nu løber frem til sommeren 2016. Det meddeler klubben her til formiddag på deres hjemmeside.

Midterforsvareren viste sit værd i efteråret, da han spillede med stor autoritet i sæsonens første ti kampe. Siden mistede han sin plads til Kenneth Emil Petersen. Alligevel har han nu forlænget den aftale, der stod til udløb til sommer.

– Jeg er faldet utrolig godt til i Aalborg og i AaB, hvor jeg har udviklet mit spil meget. Vi har et fedt hold og en god klub med et suverænt fællesskab, og i første omgang kan vi kigge frem mod et spændende halvår. For mit eget vedkommende er jeg glad for at have vist klubben og supporterne, at jeg kan begå mig i Superligaen, og selvfølgelig har jeg smag for mere, hvorfor min målsætning helt klart er at blive en profil for AaB, siger Rasmus Thelander.

I AaB-lejren glæder de sig også over at have sikret sig Thelander på en længerevarende kontrakt.

– Rasmus har udviklet sig meget i sin tid i AaB, og ikke mindst i efteråret viste han, at han har Superliga-klasse. Som person er Rasmus lærevillig og yderst professionel, og vi har store forhåbninger om, at han i fortsættelsen vil træde endnu mere i karakter på vores hold, siger sportschef Allan Gaarde.

22-årige Thelander er på sigt udset til at afløse Lasse Nielsen i AaB’s startellever. Nielsen forlader klubben senest ved kontraktudløb til sommer.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentina – Schweiz

Uventet transferdrejning

OB henter finsk landsholdsspiller

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Knuser transferrekord

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg