AaB og Vejle deler point i bundgyser

Vejle spillede uafgjort mod AaB i søndagens bundgyser i Superligaen. Begge hold kunne bruge det ene point.



Det spidser til i bunden af Superligaen, hvor Vejle søndag spillede 1-1 hjemme mod AaB.

Dermed er Vejle stadig placeret på sidstepladsen i nedrykningsspillet. Men situationen i bunden blev ikke forværret for østjyderne.

Med det ene point kom Vejle tværtimod tættere på redning, da både Lyngby og Sønderjyske tidligere søndag havde tabt deres kampe.

Lige nu har Vejle tre point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen med otte kampe tilbage.

AaB kunne også bruge det ene point til noget, da nordjyderne øgede afstanden til bunden og nu har fire point ned til Lyngby under stregen.

Kasper Jørgensen fik en stor chance efter 20 minutter, da han modtog en sukkerbold fra Mathias Jørgensen. Men AaB-backen høvlede bolden langt over mål.

AaB-duoen havde bedre held med at vende rollerne rundt efter 38 minutter. Kasper Jørgensen viste sublimt blik for spillet, da han med en dybdeaflevering flænsede hele Vejles forsvar op.

Mathias Jørgensen kom ilende til, og AaB-anføreren satte sikkert bolden i nettet med en hård inderside.

Vejle havde også sine chancer i kampen, og især angriberen German Onugkha fyldte godt i Vejles angreb og var en evig trussel for AaB-forsvaret.

Men Onugkha havde ikke taget sin målnæse med og fik bremset en stime på otte mål i de seks foregående ligakampe.

Selvtilliden fejlede dog ikke noget hos Vejle-topscoreren, der blandt andet forsøgte sig med et akrobatisk saksespark, men teknikken svigtede.

Vejle nåede akkurat at få udlignet inden pausen, og det var efter en målmandsfejl af AaB-Vincent Müller, som burde have gjort mere ved jordtrilleren fra Dimitrios Emmanouilidis.

I anden halvleg havde Vejle ikke meget mere at byde ind med i den offensive del af spillet. Hjemmeholdet virkede tilfreds med det ene point.

I slutfasen pressede AaB mest på for en scoring, og det var primært Kasper Jørgensen og Mathias Jørgensen, der var farlige.

Men skarpheden manglede for de to gange Jørgensen, og så endte det hele med en pointdeling.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk stjerne i milliontransfer

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken