AaB og Vejle deler point i bundgyser

Vejle spillede uafgjort mod AaB i søndagens bundgyser i Superligaen. Begge hold kunne bruge det ene point.



Det spidser til i bunden af Superligaen, hvor Vejle søndag spillede 1-1 hjemme mod AaB.

Dermed er Vejle stadig placeret på sidstepladsen i nedrykningsspillet. Men situationen i bunden blev ikke forværret for østjyderne.

Med det ene point kom Vejle tværtimod tættere på redning, da både Lyngby og Sønderjyske tidligere søndag havde tabt deres kampe.

Lige nu har Vejle tre point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen med otte kampe tilbage.

AaB kunne også bruge det ene point til noget, da nordjyderne øgede afstanden til bunden og nu har fire point ned til Lyngby under stregen.

Kasper Jørgensen fik en stor chance efter 20 minutter, da han modtog en sukkerbold fra Mathias Jørgensen. Men AaB-backen høvlede bolden langt over mål.

AaB-duoen havde bedre held med at vende rollerne rundt efter 38 minutter. Kasper Jørgensen viste sublimt blik for spillet, da han med en dybdeaflevering flænsede hele Vejles forsvar op.

Mathias Jørgensen kom ilende til, og AaB-anføreren satte sikkert bolden i nettet med en hård inderside.

Vejle havde også sine chancer i kampen, og især angriberen German Onugkha fyldte godt i Vejles angreb og var en evig trussel for AaB-forsvaret.

Men Onugkha havde ikke taget sin målnæse med og fik bremset en stime på otte mål i de seks foregående ligakampe.

Selvtilliden fejlede dog ikke noget hos Vejle-topscoreren, der blandt andet forsøgte sig med et akrobatisk saksespark, men teknikken svigtede.

Vejle nåede akkurat at få udlignet inden pausen, og det var efter en målmandsfejl af AaB-Vincent Müller, som burde have gjort mere ved jordtrilleren fra Dimitrios Emmanouilidis.

I anden halvleg havde Vejle ikke meget mere at byde ind med i den offensive del af spillet. Hjemmeholdet virkede tilfreds med det ene point.

I slutfasen pressede AaB mest på for en scoring, og det var primært Kasper Jørgensen og Mathias Jørgensen, der var farlige.

Men skarpheden manglede for de to gange Jørgensen, og så endte det hele med en pointdeling.

/ritzau/






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned