AaB og Vejle deler point i bundgyser

Vejle spillede uafgjort mod AaB i søndagens bundgyser i Superligaen. Begge hold kunne bruge det ene point.



Det spidser til i bunden af Superligaen, hvor Vejle søndag spillede 1-1 hjemme mod AaB.

Dermed er Vejle stadig placeret på sidstepladsen i nedrykningsspillet. Men situationen i bunden blev ikke forværret for østjyderne.

Med det ene point kom Vejle tværtimod tættere på redning, da både Lyngby og Sønderjyske tidligere søndag havde tabt deres kampe.

Lige nu har Vejle tre point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen med otte kampe tilbage.

AaB kunne også bruge det ene point til noget, da nordjyderne øgede afstanden til bunden og nu har fire point ned til Lyngby under stregen.

Kasper Jørgensen fik en stor chance efter 20 minutter, da han modtog en sukkerbold fra Mathias Jørgensen. Men AaB-backen høvlede bolden langt over mål.

AaB-duoen havde bedre held med at vende rollerne rundt efter 38 minutter. Kasper Jørgensen viste sublimt blik for spillet, da han med en dybdeaflevering flænsede hele Vejles forsvar op.

Mathias Jørgensen kom ilende til, og AaB-anføreren satte sikkert bolden i nettet med en hård inderside.

Vejle havde også sine chancer i kampen, og især angriberen German Onugkha fyldte godt i Vejles angreb og var en evig trussel for AaB-forsvaret.

Men Onugkha havde ikke taget sin målnæse med og fik bremset en stime på otte mål i de seks foregående ligakampe.

Selvtilliden fejlede dog ikke noget hos Vejle-topscoreren, der blandt andet forsøgte sig med et akrobatisk saksespark, men teknikken svigtede.

Vejle nåede akkurat at få udlignet inden pausen, og det var efter en målmandsfejl af AaB-Vincent Müller, som burde have gjort mere ved jordtrilleren fra Dimitrios Emmanouilidis.

I anden halvleg havde Vejle ikke meget mere at byde ind med i den offensive del af spillet. Hjemmeholdet virkede tilfreds med det ene point.

I slutfasen pressede AaB mest på for en scoring, og det var primært Kasper Jørgensen og Mathias Jørgensen, der var farlige.

Men skarpheden manglede for de to gange Jørgensen, og så endte det hele med en pointdeling.

/ritzau/





Ustoppelig målmaskine sender Norge videre




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Et skridt tættere Englands største stadion

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Portugal – Usbekistan

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris