AaB og Vejle deler point i bundgyser

Vejle spillede uafgjort mod AaB i søndagens bundgyser i Superligaen. Begge hold kunne bruge det ene point.



Det spidser til i bunden af Superligaen, hvor Vejle søndag spillede 1-1 hjemme mod AaB.

Dermed er Vejle stadig placeret på sidstepladsen i nedrykningsspillet. Men situationen i bunden blev ikke forværret for østjyderne.

Med det ene point kom Vejle tværtimod tættere på redning, da både Lyngby og Sønderjyske tidligere søndag havde tabt deres kampe.

Lige nu har Vejle tre point op til Sønderjyske over nedrykningsstregen med otte kampe tilbage.

AaB kunne også bruge det ene point til noget, da nordjyderne øgede afstanden til bunden og nu har fire point ned til Lyngby under stregen.

Kasper Jørgensen fik en stor chance efter 20 minutter, da han modtog en sukkerbold fra Mathias Jørgensen. Men AaB-backen høvlede bolden langt over mål.

AaB-duoen havde bedre held med at vende rollerne rundt efter 38 minutter. Kasper Jørgensen viste sublimt blik for spillet, da han med en dybdeaflevering flænsede hele Vejles forsvar op.

Mathias Jørgensen kom ilende til, og AaB-anføreren satte sikkert bolden i nettet med en hård inderside.

Vejle havde også sine chancer i kampen, og især angriberen German Onugkha fyldte godt i Vejles angreb og var en evig trussel for AaB-forsvaret.

Men Onugkha havde ikke taget sin målnæse med og fik bremset en stime på otte mål i de seks foregående ligakampe.

Selvtilliden fejlede dog ikke noget hos Vejle-topscoreren, der blandt andet forsøgte sig med et akrobatisk saksespark, men teknikken svigtede.

Vejle nåede akkurat at få udlignet inden pausen, og det var efter en målmandsfejl af AaB-Vincent Müller, som burde have gjort mere ved jordtrilleren fra Dimitrios Emmanouilidis.

I anden halvleg havde Vejle ikke meget mere at byde ind med i den offensive del af spillet. Hjemmeholdet virkede tilfreds med det ene point.

I slutfasen pressede AaB mest på for en scoring, og det var primært Kasper Jørgensen og Mathias Jørgensen, der var farlige.

Men skarpheden manglede for de to gange Jørgensen, og så endte det hele med en pointdeling.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Buta ‘verbalt enig’ med ny klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FC København i intense transferforhandlinger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss