AaB slog til: Skidt Viborg-trend fortsætter

For fjerde gang ud af fire mulige lukkede Viborg tre mål ind i Superligaen og tabte mandag hjemme til AaB.



Viborg FF-træner Jakob Poulsen må gøre sig mange tanker om, hvad han skal stille op med sin defensiv. Den hang nok en gang i laser i mandagens Superliga-opgør mod AaB, og det blev igen kostbart.

Oprykkerne fra Aalborg kunne således tage mod nord med tre point efter en sejr på 3-2. Dermed har Viborg i samtlige fire kampe i sæsonen lukket tre mål ind og står kun noteret for et enkelt point.

AaB har nu hentet seks point.

Publikum blev budt på underholdning fra første færd. Ikke fordi der blev disket op med lækkerier, men to gavmilde forsvar med ditto keepere gav rigeligt med chancer.

Og mens defensiverne haltede, var holdenes folk i modsatte ende af banen anderledes skarpe.

De grønblusede vejrede morgenluft efter den tunge sæsonstart, da Isak Jensen åbnede scoringen, inden der var gået et kvarter.

Jakob Poulsens hold så ud til at have fået fodfæste og virkede i udmærket kontrol, men på fire minutter sent i halvlegen faldt det skrøbelige fundament igen sammen.

To gange førte AaB-gennembrud på kanterne til flade afleveringer ind i feltet, hvor henholdsvis Oliver Ross og Andres Jasson kvitterede ved at sparke bolden fladt ind i frie positioner.

På et øjeblik var alt vendt på hovedet, men langt inde i dommerens tillægstid lykkedes det alligevel Jakob Vester med en flot hovedstødsscoring at skaffe Viborg 2-2 med til pause.

Anden halvdel af kampen blev ikke lige så underholdende, men hvor Viborgs individualister ikke helt kunne holde niveauet, gjorde AaB-anfører Mathias Jørgensen det i den grad.

Ti minutter efter pausen trak kampens bedste spiller ind fra højre side, og fra omkring 20 meter hamrede han flot bolden ind ved fjerneste stolpe.

Niveauet i kampen var dalende, men chancerne kom stadig. Ti minutter før tid var AaB tæt på at lukke opgøret på en stor dobbeltchance.

To flotte redninger af Lukas Lund holdt hjemmeholdet inde i kampen, men lige lidt hjalp det. AaB nappede de tre point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Åbner for sommertransfer

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Argentina – Kap Verde