AaB slog til: Skidt Viborg-trend fortsætter

For fjerde gang ud af fire mulige lukkede Viborg tre mål ind i Superligaen og tabte mandag hjemme til AaB.



Viborg FF-træner Jakob Poulsen må gøre sig mange tanker om, hvad han skal stille op med sin defensiv. Den hang nok en gang i laser i mandagens Superliga-opgør mod AaB, og det blev igen kostbart.

Oprykkerne fra Aalborg kunne således tage mod nord med tre point efter en sejr på 3-2. Dermed har Viborg i samtlige fire kampe i sæsonen lukket tre mål ind og står kun noteret for et enkelt point.

AaB har nu hentet seks point.

Publikum blev budt på underholdning fra første færd. Ikke fordi der blev disket op med lækkerier, men to gavmilde forsvar med ditto keepere gav rigeligt med chancer.

Og mens defensiverne haltede, var holdenes folk i modsatte ende af banen anderledes skarpe.

De grønblusede vejrede morgenluft efter den tunge sæsonstart, da Isak Jensen åbnede scoringen, inden der var gået et kvarter.

Jakob Poulsens hold så ud til at have fået fodfæste og virkede i udmærket kontrol, men på fire minutter sent i halvlegen faldt det skrøbelige fundament igen sammen.

To gange førte AaB-gennembrud på kanterne til flade afleveringer ind i feltet, hvor henholdsvis Oliver Ross og Andres Jasson kvitterede ved at sparke bolden fladt ind i frie positioner.

På et øjeblik var alt vendt på hovedet, men langt inde i dommerens tillægstid lykkedes det alligevel Jakob Vester med en flot hovedstødsscoring at skaffe Viborg 2-2 med til pause.

Anden halvdel af kampen blev ikke lige så underholdende, men hvor Viborgs individualister ikke helt kunne holde niveauet, gjorde AaB-anfører Mathias Jørgensen det i den grad.

Ti minutter efter pausen trak kampens bedste spiller ind fra højre side, og fra omkring 20 meter hamrede han flot bolden ind ved fjerneste stolpe.

Niveauet i kampen var dalende, men chancerne kom stadig. Ti minutter før tid var AaB tæt på at lukke opgøret på en stor dobbeltchance.

To flotte redninger af Lukas Lund holdt hjemmeholdet inde i kampen, men lige lidt hjalp det. AaB nappede de tre point.

/ritzau/



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Et frygteligt scenarie

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Magisk aften for FC København-stjerne

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Henter dansker – får god pakke

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!