Han har 22 Bundesliga-kampe på cv’et for Darmstadt og Mainz, og nu kan tyske Aaron Seydel også snart føje Superliga-kampe til cv’et.
Den 28-årige angriber er blevet præsenteret i AaB som ny mand, efter han den seneste tid har trænet med og vist sig frem.
Seydel kommer på en fri transfer, da han i sommer forlod Darmstadt ved kontraktudløb.
– Aaron Seydel har i de seneste dage som forventet leveret et positivt indtryk, og vi har en tro på, at han kan hjælpe os.
– Som type er han med sine næsten to meter en fysisk stærk spiller, der er god som opspilsstation og stærk i luften både defensivt og offensivt, og så er han smart i straffesparksfeltet og en god afslutter, siger AaB’s sportsdirektør, James Gow.
AaB’s nye angriber glæder sig til at komme i gang i det nordjyske.
– Jeg har nydt at træne med mange dygtige spillere de seneste dage, så jeg er meget glad for at kunne lave en aftale med en stor klub som AaB og beæret over at skulle bære den rød-hvide trøje. Der er en god og positiv energi i klubben med talentfulde spillere og en dygtig trænerstab, og jeg er blevet taget rigtig godt af alle, jeg har mødt både i klubben og i byen.
– Jeg håber på at kunne bidrage med min erfaring fra Bundesligaen, 2. Bundesliga og den tredjebedste række i Tyskland. Som spiller er jeg en klassisk angriber, der kan holde i bolden, distribuere den videre og som er til stede i boksen for at score, og jeg er kommet hertil for forhåbentlig at score en masse mål, lyder det fra Aaron Seydel.
– Som hold håber jeg, at vi vokser sammen og at klubbens i forvejen gode sammenhold med fansene bliver endnu tættere. Og selvfølgelig at vi kan opnå gode resultater og kan fejre mange sejre sammen, siger Aaron Seydel.
Seydel har en fortid som tysk U-landsholdsspiller. Han har lavet to mål i sine 22 Bundesliga-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER