AaB præsenterer ny angriber

AaB har skrevet kontrakt med 28-årig tysk angriber.



Han har 22 Bundesliga-kampe på cv’et for Darmstadt og Mainz, og nu kan tyske Aaron Seydel også snart føje Superliga-kampe til cv’et.

Den 28-årige angriber er blevet præsenteret i AaB som ny mand, efter han den seneste tid har trænet med og vist sig frem.

Seydel kommer på en fri transfer, da han i sommer forlod Darmstadt ved kontraktudløb.

– Aaron Seydel har i de seneste dage som forventet leveret et positivt indtryk, og vi har en tro på, at han kan hjælpe os.

– Som type er han med sine næsten to meter en fysisk stærk spiller, der er god som opspilsstation og stærk i luften både defensivt og offensivt, og så er han smart i straffesparksfeltet og en god afslutter, siger AaB’s sportsdirektør, James Gow.

AaB’s nye angriber glæder sig til at komme i gang i det nordjyske.

– Jeg har nydt at træne med mange dygtige spillere de seneste dage, så jeg er meget glad for at kunne lave en aftale med en stor klub som AaB og beæret over at skulle bære den rød-hvide trøje. Der er en god og positiv energi i klubben med talentfulde spillere og en dygtig trænerstab, og jeg er blevet taget rigtig godt af alle, jeg har mødt både i klubben og i byen. 

– Jeg håber på at kunne bidrage med min erfaring fra Bundesligaen, 2. Bundesliga og den tredjebedste række i Tyskland. Som spiller er jeg en klassisk angriber, der kan holde i bolden, distribuere den videre og som er til stede i boksen for at score, og jeg er kommet hertil for forhåbentlig at score en masse mål, lyder det fra Aaron Seydel. 

– Som hold håber jeg, at vi vokser sammen og at klubbens i forvejen gode sammenhold med fansene bliver endnu tættere. Og selvfølgelig at vi kan opnå gode resultater og kan fejre mange sejre sammen, siger Aaron Seydel.

Seydel har en fortid som tysk U-landsholdsspiller. Han har lavet to mål i sine 22 Bundesliga-kampe.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tryllerier i Toronto

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tyrkiet – Paraguay

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tyskland – Elfenbenskysten

Rundens hold – VM

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Viaplay med stor AGF-nyhed

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Vigtigt nyt for ‘AC’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske