AaB presser OB på prisen: “AK” kan ende i en helt anden klub

Anders K. Jacobsen er fortsat uden for truppen i Aalborg, og det er ingen hemmelighed, at OB gerne vil have angriberen til Fyn nu. Men AaB spiller et benhårdt spil omkring “AK”.



Den kommende OB-angriber Anders K. Jacobsen var igen igen langt fra spilletid, da AaB mandag aften led et nederlag på 1-2 i Farum. Angriberen har ikke spillet denne sæson, efter det blev annonceret, at han skifter til OB den 1. januar 2016 på en fri transfer. AaB ahr da også flere dygtige angribere i Nicklas Helenius, Rasmus Jönsson og Lukas Spalvis, ligesom Thomas Enevoldsen kan bruges som frontløber.

Med tanke på, at “AK” ikke ligner en mand, der er i træner Lars Søndergaards tanker, virker det oplagt, at angriberen for en lille transfersum allerede nu skifter til OB. Det giver lidt penge i AaB-kassen, og klubben fra Nordjylland sænker lønbudgettet. Selv om OB har indikeret, at klubben har interesse i at overtage “AK” allerede nu, ligner det ikke noget, der er lige på trapperne. Tværtimod.

AaB spiller nemlig det helt store spil om den 25-årige angriber, der om mindre end et halvtår rykker til Fyn. Sportsdirektør Allan Gaarde melder således, at “AK” frem til 1. januar 2016 kan spille sin fodbold i en anden klub end AaB og OB.

– Der er tre parter, der skal enes, så det er ikke kun os og en anden klub. Det er også Anders. Der er ingen, der siger, at det skal være OB – det kan også være en helt tredje klub, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og forklarer videre:

– Mange klubber kan bruge “AK” i et halvt år – det siger sig selv. Der er mange, der vil have en dygtig angriber i Skandinavien, og vi har fået mange forespørgsler på ham, fra ind- og udland. Vi er altid åbne i forhold til dialog, men det skal naturligvis give mening for alle parter.

Der er formentlig tale om en benhård forhandlingstaktik fra sportsdirektør Allan Gaardes side. Han vil have maksimalt ud af en aftale med OB, hvis den fynske klub ønsker angriberen allerede nu. Ellers må “AK” finde sig i at være bagerst i angrebskøen i AaB, hvor Lars Søndergaard foretrækker andre angribere – blandt andet fordi “AK” er fortid i klubben, når det hedder 2016. Men kan AaB ikke presse nok kroner ud af OB, er det muligt, at “AK” lander i en tredje klub, hvis han ønsker spilletid. 

– Vi har i sinde at opfylde vores kontraktlige forpligtelser, men vi er enormt godt stillet på angrebspositionen, hvor vi har udlejet Ahlmann, og hvor Jannik Pohl er U/19- og nu U/20-landsholdsspiller. Lukas Spalvis er på vej tilbage og har vist, at han kan lave mål, og vi har set Jönssons niveau. Helenius er notorisk kendt for at lave mange mål for AaB, siger Allan Gaarde.

Det er sjældent, at spillere, der har skrevet en forkontrakt med en anden klub, bliver sendt til en tredje klub. Men det sker. “AK” kan således ringe til Alexander Juel Andersen fra AGF. Backen skrev i januar 2012 under på en kontrakt med AC Horsens gældende fra sommeren 2012. En uge senere blev han sendt på et lejeophold til Randers FC, hvor han i øvrigt ikke nåede at spille, blandt andet grundet skader.

Nu bliver det interessant at se, hvor Anders K. Jacobsen er at finde, når transfervinduet lukker – han er formentlig ikke i startopstillingen hos AaB.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Kærlige beskeder vælter ind

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Sepp Piontek er død



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Samler informationer om FCK’er

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Bo Svensson i spil til stort job

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Medie peger på FC København

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Manchester United jagter Liverpool-profil

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund