Den kommende OB-angriber Anders K. Jacobsen var igen igen langt fra spilletid, da AaB mandag aften led et nederlag på 1-2 i Farum. Angriberen har ikke spillet denne sæson, efter det blev annonceret, at han skifter til OB den 1. januar 2016 på en fri transfer. AaB ahr da også flere dygtige angribere i Nicklas Helenius, Rasmus Jönsson og Lukas Spalvis, ligesom Thomas Enevoldsen kan bruges som frontløber.
Med tanke på, at “AK” ikke ligner en mand, der er i træner Lars Søndergaards tanker, virker det oplagt, at angriberen for en lille transfersum allerede nu skifter til OB. Det giver lidt penge i AaB-kassen, og klubben fra Nordjylland sænker lønbudgettet. Selv om OB har indikeret, at klubben har interesse i at overtage “AK” allerede nu, ligner det ikke noget, der er lige på trapperne. Tværtimod.
AaB spiller nemlig det helt store spil om den 25-årige angriber, der om mindre end et halvtår rykker til Fyn. Sportsdirektør Allan Gaarde melder således, at “AK” frem til 1. januar 2016 kan spille sin fodbold i en anden klub end AaB og OB.
– Der er tre parter, der skal enes, så det er ikke kun os og en anden klub. Det er også Anders. Der er ingen, der siger, at det skal være OB – det kan også være en helt tredje klub, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og forklarer videre:
– Mange klubber kan bruge “AK” i et halvt år – det siger sig selv. Der er mange, der vil have en dygtig angriber i Skandinavien, og vi har fået mange forespørgsler på ham, fra ind- og udland. Vi er altid åbne i forhold til dialog, men det skal naturligvis give mening for alle parter.
Der er formentlig tale om en benhård forhandlingstaktik fra sportsdirektør Allan Gaardes side. Han vil have maksimalt ud af en aftale med OB, hvis den fynske klub ønsker angriberen allerede nu. Ellers må “AK” finde sig i at være bagerst i angrebskøen i AaB, hvor Lars Søndergaard foretrækker andre angribere – blandt andet fordi “AK” er fortid i klubben, når det hedder 2016. Men kan AaB ikke presse nok kroner ud af OB, er det muligt, at “AK” lander i en tredje klub, hvis han ønsker spilletid.
– Vi har i sinde at opfylde vores kontraktlige forpligtelser, men vi er enormt godt stillet på angrebspositionen, hvor vi har udlejet Ahlmann, og hvor Jannik Pohl er U/19- og nu U/20-landsholdsspiller. Lukas Spalvis er på vej tilbage og har vist, at han kan lave mål, og vi har set Jönssons niveau. Helenius er notorisk kendt for at lave mange mål for AaB, siger Allan Gaarde.
Det er sjældent, at spillere, der har skrevet en forkontrakt med en anden klub, bliver sendt til en tredje klub. Men det sker. “AK” kan således ringe til Alexander Juel Andersen fra AGF. Backen skrev i januar 2012 under på en kontrakt med AC Horsens gældende fra sommeren 2012. En uge senere blev han sendt på et lejeophold til Randers FC, hvor han i øvrigt ikke nåede at spille, blandt andet grundet skader.
Nu bliver det interessant at se, hvor Anders K. Jacobsen er at finde, når transfervinduet lukker – han er formentlig ikke i startopstillingen hos AaB.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
‘Jeg hadede verden’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Liverpool – West Ham United
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
‘Han er tilgivet’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
Legender tager afsked med Sepp Piontek
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
