Der var store udskiftninger i truppen AaB denne sommer, hvor klubben hentede spillere fra flere forskellige kontinenter.
En af de nye er amerikanske Andres Jasson, der kom til Aalborg fra New York City FC i MLS.
Han er virkelig god… Menno har hjulpet mig og lært mig meget
Andres Jassonom AaB-cheftræner Menno van Dam
Midtbanespilleren er hurtigt blevet en vigtig mand i AaB, hvor han har fået spilletid i samtlige Superliga-kampe i denne sæson, og blandt andet har udmærket sig ved at være den spiller, der får flest frispark i ligaen.
Og 22-årige Andres Jasson er også ganske godt tilfreds med, hvordan det er gået, siden han rykkede tværs over Atlanten.
– Det har været godt. Der var et par ting, som jeg troede, jeg skulle vænne mig til – fodboldstilen, kulturen i Danmark generelt og holdet, siger Andres Jasson til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg havde også hørt meget om vejret, men det har været meget bedre, end folk sagde. Alle sagde, det ville være koldt og mørkt. Men det er ret ens med New York om vinteren.
Er der noget andet end vejret, der har overrasket dig?
– En ting, der har overrasket mig, er, hvor gode folk er til engelsk. Folk er crazy gode i Danmark!
– Jeg har meget familie i Spanien, og hver gang jeg tager til Spanien, taler jeg spansk. Men hvis mine venner kommer, og de skal tale med nogle, skal de håbe på, at folk taler engelsk. Her i Danmark har jeg måske mødt to-tre mennesker, hvis engelsk ikke var så godt som perfekt.
– Det har gjort skiftet meget nemmere. Man føler mere hjemme, fordi man kan tage på en café og føler, at man kan bestille uden problemer. Hvis der var en sprogbarriere, ville man føle sig langt væk hjemmefra, tror jeg.
Storroser Menno van Dam
En anden ting, der har hjulpet Andres Jasson med at falde godt til, er det tætte sammenhold i AaB, hvor midtbanespilleren bruger meget tid med holdkammeraterne uden for fodboldbanen.
Og så fremhæver han også cheftræner Menno van Dams hjælp og evner til at få holdet til at minde om en familie.
– Han er virkelig god. Jeg kommer fra New York og er blevet omskolet til en lidt anden position, så det har været en ny oplevelse for mig, og Menno har hjulpet mig og lært mig meget med hensyn til, hvad han synes, jeg gør godt og kan gøre bedre.
– Han er også god til at modtage feedback fra spillere og staben om, hvad vi kan gøre bedre som klub og stab. Når det er sådan, hvor spillerne kan give input, er det specielt. Menno bruger ofte ordene “family feeling”, og det føler jeg virkelig, at vi har her. Alle kan sige alt. Hvis man har noget at sige, kan man det, og vi ved, at alle siger det for at forbedre holdet, lyder det.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superligaen er meget anderledes end MLS
Superligaen har også budt på en ny sportslig oplevelse for Andres Jasson. I MLS skal klubberne kæmpe om at komme med i et playoff-format, der byder på knockoutkampe og altså ikke er ligesom det danske slutspil.
Derfor er det også til at mærke, at der er lidt ekstra på spil, når AaB går på banen.
– Det er helt klart anderledes end MLS. I MLS er der mange kampe, som… Jeg vil ikke sige, at de ikke betyder noget, men når man er i midten af sæsonen, og nogle hold har skader, og man skal rejse på tværs af landet, hviler de måske nogle spiller, og det er mere afslappet. Der er ikke ligeså meget pres.
– Men her i Danmark kan man mærke, at alle kampe betyder så meget, og man har brug for alle pointene, man kan få. Det er så tæt, og alle kan slå alle. Særligt de nederste otte, fordi de øverste fire er lidt over resten. Af den grund kan man aldrig tage den med ro, og alle kampe betyder så meget.
– Man kan også mærke det hos fansene og i klubben og byen. I MLS er det ikke så vigtigt for folkene og byerne, siger Andres Jasson.
Andres Jasson, 22 år, har kontrakt med AaB frem til sommeren 2028.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW