AaB-profil overrasket: I er crazy gode i Danmark!

Den nyslåede Superliga-spiller er både overrasket over vejret og én ting ved danskerne.



Der var store udskiftninger i truppen AaB denne sommer, hvor klubben hentede spillere fra flere forskellige kontinenter.

En af de nye er amerikanske Andres Jasson, der kom til Aalborg fra New York City FC i MLS.

Han er virkelig god… Menno har hjulpet mig og lært mig meget

Andres Jasson
om AaB-cheftræner Menno van Dam

Midtbanespilleren er hurtigt blevet en vigtig mand i AaB, hvor han har fået spilletid i samtlige Superliga-kampe i denne sæson, og blandt andet har udmærket sig ved at være den spiller, der får flest frispark i ligaen.

Og 22-årige Andres Jasson er også ganske godt tilfreds med, hvordan det er gået, siden han rykkede tværs over Atlanten.

– Det har været godt. Der var et par ting, som jeg troede, jeg skulle vænne mig til – fodboldstilen, kulturen i Danmark generelt og holdet, siger Andres Jasson til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg havde også hørt meget om vejret, men det har været meget bedre, end folk sagde. Alle sagde, det ville være koldt og mørkt. Men det er ret ens med New York om vinteren.

Er der noget andet end vejret, der har overrasket dig?

– En ting, der har overrasket mig, er, hvor gode folk er til engelsk. Folk er crazy gode i Danmark!

– Jeg har meget familie i Spanien, og hver gang jeg tager til Spanien, taler jeg spansk. Men hvis mine venner kommer, og de skal tale med nogle, skal de håbe på, at folk taler engelsk. Her i Danmark har jeg måske mødt to-tre mennesker, hvis engelsk ikke var så godt som perfekt.

– Det har gjort skiftet meget nemmere. Man føler mere hjemme, fordi man kan tage på en café og føler, at man kan bestille uden problemer. Hvis der var en sprogbarriere, ville man føle sig langt væk hjemmefra, tror jeg.

Storroser Menno van Dam
En anden ting, der har hjulpet Andres Jasson med at falde godt til, er det tætte sammenhold i AaB, hvor midtbanespilleren bruger meget tid med holdkammeraterne uden for fodboldbanen.

Og så fremhæver han også cheftræner Menno van Dams hjælp og evner til at få holdet til at minde om en familie.

– Han er virkelig god. Jeg kommer fra New York og er blevet omskolet til en lidt anden position, så det har været en ny oplevelse for mig, og Menno har hjulpet mig og lært mig meget med hensyn til, hvad han synes, jeg gør godt og kan gøre bedre.

– Han er også god til at modtage feedback fra spillere og staben om, hvad vi kan gøre bedre som klub og stab. Når det er sådan, hvor spillerne kan give input, er det specielt. Menno bruger ofte ordene “family feeling”, og det føler jeg virkelig, at vi har her. Alle kan sige alt. Hvis man har noget at sige, kan man det, og vi ved, at alle siger det for at forbedre holdet, lyder det.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Superligaen er meget anderledes end MLS
Superligaen har også budt på en ny sportslig oplevelse for Andres Jasson. I MLS skal klubberne kæmpe om at komme med i et playoff-format, der byder på knockoutkampe og altså ikke er ligesom det danske slutspil.

Derfor er det også til at mærke, at der er lidt ekstra på spil, når AaB går på banen.

– Det er helt klart anderledes end MLS. I MLS er der mange kampe, som… Jeg vil ikke sige, at de ikke betyder noget, men når man er i midten af sæsonen, og nogle hold har skader, og man skal rejse på tværs af landet, hviler de måske nogle spiller, og det er mere afslappet. Der er ikke ligeså meget pres.

– Men her i Danmark kan man mærke, at alle kampe betyder så meget, og man har brug for alle pointene, man kan få. Det er så tæt, og alle kan slå alle. Særligt de nederste otte, fordi de øverste fire er lidt over resten. Af den grund kan man aldrig tage den med ro, og alle kampe betyder så meget.

– Man kan også mærke det hos fansene og i klubben og byen. I MLS er det ikke så vigtigt for folkene og byerne, siger Andres Jasson.

Andres Jasson, 22 år, har kontrakt med AaB frem til sommeren 2028.







LIVE

LIVE: Deler nyt om skadet stjerne

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Brighton – Liverpool

Benhård Brian Riemer-melding

Det kommer formentlig til at ske

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Barcelona – Rayo Vallecano

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers