Der var store udskiftninger i truppen AaB denne sommer, hvor klubben hentede spillere fra flere forskellige kontinenter.
En af de nye er amerikanske Andres Jasson, der kom til Aalborg fra New York City FC i MLS.
Han er virkelig god… Menno har hjulpet mig og lært mig meget
Andres Jassonom AaB-cheftræner Menno van Dam
Midtbanespilleren er hurtigt blevet en vigtig mand i AaB, hvor han har fået spilletid i samtlige Superliga-kampe i denne sæson, og blandt andet har udmærket sig ved at være den spiller, der får flest frispark i ligaen.
Og 22-årige Andres Jasson er også ganske godt tilfreds med, hvordan det er gået, siden han rykkede tværs over Atlanten.
– Det har været godt. Der var et par ting, som jeg troede, jeg skulle vænne mig til – fodboldstilen, kulturen i Danmark generelt og holdet, siger Andres Jasson til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg havde også hørt meget om vejret, men det har været meget bedre, end folk sagde. Alle sagde, det ville være koldt og mørkt. Men det er ret ens med New York om vinteren.
Er der noget andet end vejret, der har overrasket dig?
– En ting, der har overrasket mig, er, hvor gode folk er til engelsk. Folk er crazy gode i Danmark!
– Jeg har meget familie i Spanien, og hver gang jeg tager til Spanien, taler jeg spansk. Men hvis mine venner kommer, og de skal tale med nogle, skal de håbe på, at folk taler engelsk. Her i Danmark har jeg måske mødt to-tre mennesker, hvis engelsk ikke var så godt som perfekt.
– Det har gjort skiftet meget nemmere. Man føler mere hjemme, fordi man kan tage på en café og føler, at man kan bestille uden problemer. Hvis der var en sprogbarriere, ville man føle sig langt væk hjemmefra, tror jeg.
Storroser Menno van Dam
En anden ting, der har hjulpet Andres Jasson med at falde godt til, er det tætte sammenhold i AaB, hvor midtbanespilleren bruger meget tid med holdkammeraterne uden for fodboldbanen.
Og så fremhæver han også cheftræner Menno van Dams hjælp og evner til at få holdet til at minde om en familie.
– Han er virkelig god. Jeg kommer fra New York og er blevet omskolet til en lidt anden position, så det har været en ny oplevelse for mig, og Menno har hjulpet mig og lært mig meget med hensyn til, hvad han synes, jeg gør godt og kan gøre bedre.
– Han er også god til at modtage feedback fra spillere og staben om, hvad vi kan gøre bedre som klub og stab. Når det er sådan, hvor spillerne kan give input, er det specielt. Menno bruger ofte ordene “family feeling”, og det føler jeg virkelig, at vi har her. Alle kan sige alt. Hvis man har noget at sige, kan man det, og vi ved, at alle siger det for at forbedre holdet, lyder det.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Superligaen er meget anderledes end MLS
Superligaen har også budt på en ny sportslig oplevelse for Andres Jasson. I MLS skal klubberne kæmpe om at komme med i et playoff-format, der byder på knockoutkampe og altså ikke er ligesom det danske slutspil.
Derfor er det også til at mærke, at der er lidt ekstra på spil, når AaB går på banen.
– Det er helt klart anderledes end MLS. I MLS er der mange kampe, som… Jeg vil ikke sige, at de ikke betyder noget, men når man er i midten af sæsonen, og nogle hold har skader, og man skal rejse på tværs af landet, hviler de måske nogle spiller, og det er mere afslappet. Der er ikke ligeså meget pres.
– Men her i Danmark kan man mærke, at alle kampe betyder så meget, og man har brug for alle pointene, man kan få. Det er så tæt, og alle kan slå alle. Særligt de nederste otte, fordi de øverste fire er lidt over resten. Af den grund kan man aldrig tage den med ro, og alle kampe betyder så meget.
– Man kan også mærke det hos fansene og i klubben og byen. I MLS er det ikke så vigtigt for folkene og byerne, siger Andres Jasson.
Andres Jasson, 22 år, har kontrakt med AaB frem til sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Henter FC København-spiller
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæmpe stjerne besøger København
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Trænerlegende stopper
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation