Kæmpe fiasko: AaB rykker ud af Superligaen

AaB tabte til Silkeborg og må forlade Superligaen. Nordjyderne har spillet i den bedste række siden 1987.



Efter 36 års uafbrudt ophold på øverste niveau skal AaB i næste sæson spille i landets næstbedste række. Det står klart, efter klubben lørdag tabte med 0-1 til Silkeborg IF på Aalborg Portland Park.

Dermed rykker AaB ned i 1. division i selskab med AC Horsens.

Uafgjort havde ellers været nok til at sikre overlevelse, men en sen scoring efter et brændt straffespark til Silkeborg var med til at sende traditionsklubben ned i den næstbedste række.

Det blev resultatet af en ellers jævnbyrdig kamp, hvor et påpasseligt hjemmehold gjorde alt for at skille sig sikkert af med boldene i defensiven.

Begge mandskaber var ligeledes tålmodige i deres boldomgang, og dermed var kampen præget af mange boldberøringer og lange opspil til chancer.

I første halvleg kom AaB-angriberen Anosike Ementa til flere halve muligheder for hjemmeholdet, men det blev aldrig voldsomt farligt i Silkeborg-feltet.

Tværtimod var det gæsterne, som tilspillede sig de mest markante af mulighederne.

Eksempelvis kom Tonni Adamsen alene igennem til AaB-målmand Nico Mantl efter et kvarters spil. Den tyske lejesvend gjorde sig dog bred og stod i vejen for katastrofen.

Med 20 minutter tilbage appellerede AaB-lejren for et frispark på kanten af Silkeborg-feltet, og mens dommer Sandi Putros’ fløjte forblev tavs, kom gæsterne igennem på en omstilling.

Alexander Lind trak et straffespark, hvilket Sebastian Jørgensen sparkede på overliggeren. I sekunderne efter fik Silkeborg-spillerne dog fat i bolden, som Lind sendte i mål til en føring til gæsterne.

AaB har været i landets bedste fodboldrække siden 1987 og var sammen med Brøndby IF de eneste to klubber, som har været med i samtlige sæsoner af Superligaen siden etableringen i 1991.

Aalborgenserne tabte 17 ud af sæsonens 32 ligakampe.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job