AaB – Sønderjyske

AaB tager mod Sønderjyske i Superligaens nedrykningsspil. Nordjydernes offensivt anlagte spil virker mere og mere udfordret, og de render ind i store øretæver i tide og utide.



Superliga

Dommer: S. Rasmussen

Søn 20. apr kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Sønderjyske vinder

Odds 3,25

Spil hos Unibet

Odds fra januar 12, 2026. Odds kan være ændret.

AaB tager mod Sønderjyske i Superligaens nedrykningsspil. Nordjydernes offensivt anlagte spil virker mere og mere udfordret, og de render ind i store øretæver i tide og utide. Medoprykker Sønderjyske har mindre armbevægelser men flere point. 

Holdnyt:
AaB:

Træner Van Dam flåede tre spillere ud i pausen af seneste kamp, da AaB gæstede Silkeborg. 

Men det var allerede for sent, for Silkeborg skulle bare bruge godt en halv time til at bringe sig foran 4-0 mod oprykkerne. 

Optisk blev det pænere i 2. halvleg, men det skyldtes nok snarere, at Silkeborg spillede med håndbremsen trukket end et pludseligt løft hos nordjyderne. 

Dermed har AaB stadig kun vundet to gange i deres seneste 18 Superligakampe. Begge gange var mod Sønderjyske. 

Seneste duel var i sidste runde i grundspillet, hvor AaB var i overtal i mere end 80 minutter og vandt 3-0.

I det hele taget har nordjyderne været meget stærke i duellerne med de tre øvrige bundhold. 

Foreløbig otte dueller med Vejle, Lyngby og Sønderjyske har givet 16 nordjyske point, og de har endnu ikke tabt. Dét er imponerende. 

Træner Van Dam har en del overvejelser at gøre sig før denne kamp. 

Måske er det tid at gå en kende mere defensivt til værks for at passe bedre på sig selv og undgå de evindelige fire scoringer imod?

Og hvor mange fra seneste kamp i Silkeborg skal have genvalg? Det var en sløj indsats, der nok burde indikere rokeringer.

Sønderjyske:

Sønderjyske er på sin egen stille facon tæt på at sikre sig endnu en sæson i Superligaen. 

Siden den fæle øretæve i seneste duel med AaB har sønderjyderne hentet tre sejre i fire kampe, og de er aktuelt syv point over Lyngby på den første nedrykningsplads. 

Den indbyrdes statistik med AaB er godt nok ikke så køn, men mod Lyngby og Vejle hentede Sønderjyske otte point i grundspillets fire dueller.

I nedrykningsspillet har Haderslevs Helte allerede slået både Vejle og Lyngby yderligere én gang hver. 

Seneste kamp i Lyngby vandt Sønderjyske 2-0, og her scorede Mads Agger til 1-0, men han måtte skiftes ud efter 22 minutter med en skade. 

Hvor alvorlig den var, har klubben ikke meldt, men træner Thomas Nørgaard virkede fortrøstningsfuld, da han blev interviewet efter sejren i Lyngby, så måske er Agger med igen. 

Der er da også god grund til optimisme hos sønderjyderne, hvor flere spillere viser sig positivt frem for tiden med Tobias Sommer, Marc Dal Hende og Lirim Qamili som eksempler.

Hvis Sønderjyske kan vinde i Aalborg, ligner det en forlængelse af livet i Superligaen ud over denne sæson. 

Hvis altså sønderjyderne vinder i Aalborg. 

For de seneste otte gange, Sønderjyske har besøgt Aalborg i ligasammenhæng, har de tabt seks og spillet to uafgjort. Scoren i nordjysk favør er 18-5.

Karantæner:

AaB: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Arnorsson, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Gretarsson, Hende – Sommer, Oggesen, Emini – Hyseni, Lyng, Agger

Dom:

Der er dømt bundbrag i nedrykningsspillet. Igen.

Men Sønderjyske kan med en sejr her vriste sig fri af det værste hundeslagsmål, og de har gjort det solidt i de seneste runder. 

Solidt er muligvis det allersidste ord, man vil sætte på Aalborgs præstationer. Svingende er vist mere passende. 

Og desværre for dem svingende til den dårlige side for det meste. 

AaB vil givet forsøge sig med den offensive stil endnu engang, mens Sønderjyske vil stille sig an med pålidelig defensiv og lure på mulighederne den anden vej. 

Det skal nok lykkes mod et mismodigt AaB-hold. 

Dommen lyder, at gæsterne vinder 2-1. 

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 12, 2026 16:30 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”