AaB – Sønderjyske

AaB tager mod Sønderjyske i Superligaens nedrykningsspil. Nordjydernes offensivt anlagte spil virker mere og mere udfordret, og de render ind i store øretæver i tide og utide.



Superliga

Dommer: S. Rasmussen

Søn 20. apr kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Sønderjyske vinder

Odds 3,25

Spil hos Unibet

Odds fra november 3, 2025. Odds kan være ændret.

AaB tager mod Sønderjyske i Superligaens nedrykningsspil. Nordjydernes offensivt anlagte spil virker mere og mere udfordret, og de render ind i store øretæver i tide og utide. Medoprykker Sønderjyske har mindre armbevægelser men flere point. 

Holdnyt:
AaB:

Træner Van Dam flåede tre spillere ud i pausen af seneste kamp, da AaB gæstede Silkeborg. 

Men det var allerede for sent, for Silkeborg skulle bare bruge godt en halv time til at bringe sig foran 4-0 mod oprykkerne. 

Optisk blev det pænere i 2. halvleg, men det skyldtes nok snarere, at Silkeborg spillede med håndbremsen trukket end et pludseligt løft hos nordjyderne. 

Dermed har AaB stadig kun vundet to gange i deres seneste 18 Superligakampe. Begge gange var mod Sønderjyske. 

Seneste duel var i sidste runde i grundspillet, hvor AaB var i overtal i mere end 80 minutter og vandt 3-0.

I det hele taget har nordjyderne været meget stærke i duellerne med de tre øvrige bundhold. 

Foreløbig otte dueller med Vejle, Lyngby og Sønderjyske har givet 16 nordjyske point, og de har endnu ikke tabt. Dét er imponerende. 

Træner Van Dam har en del overvejelser at gøre sig før denne kamp. 

Måske er det tid at gå en kende mere defensivt til værks for at passe bedre på sig selv og undgå de evindelige fire scoringer imod?

Og hvor mange fra seneste kamp i Silkeborg skal have genvalg? Det var en sløj indsats, der nok burde indikere rokeringer.

Sønderjyske:

Sønderjyske er på sin egen stille facon tæt på at sikre sig endnu en sæson i Superligaen. 

Siden den fæle øretæve i seneste duel med AaB har sønderjyderne hentet tre sejre i fire kampe, og de er aktuelt syv point over Lyngby på den første nedrykningsplads. 

Den indbyrdes statistik med AaB er godt nok ikke så køn, men mod Lyngby og Vejle hentede Sønderjyske otte point i grundspillets fire dueller.

I nedrykningsspillet har Haderslevs Helte allerede slået både Vejle og Lyngby yderligere én gang hver. 

Seneste kamp i Lyngby vandt Sønderjyske 2-0, og her scorede Mads Agger til 1-0, men han måtte skiftes ud efter 22 minutter med en skade. 

Hvor alvorlig den var, har klubben ikke meldt, men træner Thomas Nørgaard virkede fortrøstningsfuld, da han blev interviewet efter sejren i Lyngby, så måske er Agger med igen. 

Der er da også god grund til optimisme hos sønderjyderne, hvor flere spillere viser sig positivt frem for tiden med Tobias Sommer, Marc Dal Hende og Lirim Qamili som eksempler.

Hvis Sønderjyske kan vinde i Aalborg, ligner det en forlængelse af livet i Superligaen ud over denne sæson. 

Hvis altså sønderjyderne vinder i Aalborg. 

For de seneste otte gange, Sønderjyske har besøgt Aalborg i ligasammenhæng, har de tabt seks og spillet to uafgjort. Scoren i nordjysk favør er 18-5.

Karantæner:

AaB: Ingen
Sønderjyske: Ingen

Bud på startopstillinger:

AaB: (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Arnorsson, Bruus – Davidsen, Hernes, Aarøen – Ross, John, Jørgensen

Sønderjyske: (4-3-3): Bundgaard – Klysner, Soulas, Gretarsson, Hende – Sommer, Oggesen, Emini – Hyseni, Lyng, Agger

Dom:

Der er dømt bundbrag i nedrykningsspillet. Igen.

Men Sønderjyske kan med en sejr her vriste sig fri af det værste hundeslagsmål, og de har gjort det solidt i de seneste runder. 

Solidt er muligvis det allersidste ord, man vil sætte på Aalborgs præstationer. Svingende er vist mere passende. 

Og desværre for dem svingende til den dårlige side for det meste. 

AaB vil givet forsøge sig med den offensive stil endnu engang, mens Sønderjyske vil stille sig an med pålidelig defensiv og lure på mulighederne den anden vej. 

Det skal nok lykkes mod et mismodigt AaB-hold. 

Dommen lyder, at gæsterne vinder 2-1. 

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 3, 2025 11:15 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller


Premier League-stjerne truet med pistol af agent

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

David Nielsen, den er til dig!

Kaster hård dom over Eriksen

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

– Det er skidt for spillernes helbred

Hattrickhelt var meget frustreret

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Derfor vinder Brøndby ikke guld

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Scorer hvert 49. minut

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Patrick Vieira fyret

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

‘En af de største nogensinde’

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Steve Cooper overrasker stort

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Slår fast: Han kommer til at koste

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss