Spillerne betaler fansenes tur til vital udekamp

227 AaB-fans køres tur-retur til Horsens for en krone. Spillertruppen betaler størstedelen af gildet.



AaB's spillere har haft svært ved at levere gode resultater på banen, men uden for banen forsøger de at betale fansene tilbage for opbakningen.

Når AaB søndag spiller en yderst vigtig bundkamp ude mod AC Horsens i Superligaen, bliver det med et stort følge fra Aalborg, og en del af dem bliver billigt transporteret frem og tilbage mellem de to byer.

AaB's spillertrup har rakt ud til klubbens officielle fanklub og givet en økonomisk håndsrækning, der har sikret, at fanklubben har kunnet tilbyde et brandtilbud på transport til kampen. De to gange cirka 160 kilometer kan tilbagelægges i bus for en krone.

Det tilbud nåede 227 AaB-fans at benytte sig af inden tilmeldingsfristen fredag klokken 12. Det oplyser forkvinden for AaB Support Club, Laura Poulsen Meisner, til Ritzau.

– Det er mange, mange år siden, vi har sendt så mange afsted på en udebanetur.

– Det er jo nok den vigtigste kamp, som AaB kommer til at spille i mange år, siger hun.

Det kan superligatabellen bakke op om. Før kampen ligger AaB sidst i rækken med otte point op til Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen. Afstanden efter søndagens kamp vil være 5, 8 eller 11 point inden sæsonens sidste ni spillerunder.

Foruden de 227 AaB-fans, der kører i fanklubbens busser til Horsens, kommer der flere andre fans i bolsjestribede trøjer. Fredag morgen var der solgt 500 billetter til AaB's fanafsnit.

Søndagens kamp mellem AC Horsens og AaB begynder klokken 14. På AaB's bænk har Oscar Hiljemark ansvaret efter sidste uges fyring af Erik Hamrén.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Landstræner affejer Ronaldo-kritik