Spillerne betaler fansenes tur til vital udekamp

227 AaB-fans køres tur-retur til Horsens for en krone. Spillertruppen betaler størstedelen af gildet.



AaB's spillere har haft svært ved at levere gode resultater på banen, men uden for banen forsøger de at betale fansene tilbage for opbakningen.

Når AaB søndag spiller en yderst vigtig bundkamp ude mod AC Horsens i Superligaen, bliver det med et stort følge fra Aalborg, og en del af dem bliver billigt transporteret frem og tilbage mellem de to byer.

AaB's spillertrup har rakt ud til klubbens officielle fanklub og givet en økonomisk håndsrækning, der har sikret, at fanklubben har kunnet tilbyde et brandtilbud på transport til kampen. De to gange cirka 160 kilometer kan tilbagelægges i bus for en krone.

Det tilbud nåede 227 AaB-fans at benytte sig af inden tilmeldingsfristen fredag klokken 12. Det oplyser forkvinden for AaB Support Club, Laura Poulsen Meisner, til Ritzau.

– Det er mange, mange år siden, vi har sendt så mange afsted på en udebanetur.

– Det er jo nok den vigtigste kamp, som AaB kommer til at spille i mange år, siger hun.

Det kan superligatabellen bakke op om. Før kampen ligger AaB sidst i rækken med otte point op til Horsens på den rigtige side af nedrykningsstregen. Afstanden efter søndagens kamp vil være 5, 8 eller 11 point inden sæsonens sidste ni spillerunder.

Foruden de 227 AaB-fans, der kører i fanklubbens busser til Horsens, kommer der flere andre fans i bolsjestribede trøjer. Fredag morgen var der solgt 500 billetter til AaB's fanafsnit.

Søndagens kamp mellem AC Horsens og AaB begynder klokken 14. På AaB's bænk har Oscar Hiljemark ansvaret efter sidste uges fyring af Erik Hamrén.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen