Ingenting var, som det plejer, da AaB søndag aften slog FC København med 2-1 i Parken i 3F Superligaens femte spillerunde.
Det var dels første gang siden maj 2007, at AaB vandt et superligaopgør mod FCK i nationalarenaen, og samtidig var det FCK’s første kamp efter den opsigtsvækkende fyring af Ståle Solbakken den 10. oktober.
39-årige Hjalte Bo Nørregaard blev efterfølgende forfremmet til midlertidig cheftræner, og han kunne se sit mandskab være mest på bolden og have gode momenter mod nordjyderne, men slutproduktet manglede for FCK.
Det samme kan man ikke sige om AaB, der var kyniske og grundlagde sejren på to scoringer af norske Iver Fossum i første halvleg, mens Rasmus Falk reducerede for FCK til allersidst.
Med sejren har AaB otte point på Superligaens sjetteplads, mens FCK blot har fire af slagsen og øjeblikkeligt er nummer ni.
Kampen var indledningsvis præget af mange fejlafleveringer, hvorfor begge hold havde svært ved at få spillet til at flyde.
Tendensen var, at FCK var mest på bolden, mens AaB satsede på hurtige kontrastød, og sådan et udførte nordjyderne til perfektion i det 35. minut.
Her sendte AaB-anfører Lucas Andersen en flad bold ind foran mål, hvor midtbanespilleren Iver Fossum var løbet i ryggen på FCK-forsvaret og iskoldt lagde bolden i mål til 1-0.
Den hjemvendte FCK’er Mathias “Zanka” Jørgensen var tæt på at score efter 42 minutter, men i stedet for en udligning fordoblede AaB føringen to minutter senere, da Iver Fossum straffede et passivt FCK-forsvar og lynede til 2-0.
Trods den kolde spand vand i hovedet kom FCK godt ud til anden halvleg og greb taktstokken.
Hjemmeholdet fik ofte spillet sig frem til banens sidste tredjedel, men savnede kvalitet i de afgørende momenter.
Selv om FCK igen dominerede boldbesiddelsen, var AaB mindst lige så tæt på en 3-0-scoring, som værterne var på en reducering.
I overtiden lykkedes det FCK at få reduceret på mål af Rasmus Falk, men AaB kørte sejren i hus.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Østrig – Jordan
OPTAKT
Frankrig – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TOPNYHED
