Effektive AaB straffer Brøndby

Brøndby tabte terræn i kampen om tredjepladsen i Superligaen, da det blev til et nederlag til AaB på 0-1.



Brøndby tabte dyrebare point i kampen om tredjepladsen i 3F Superligaen, da det blev til et 0-1-nederlag til bronzekonkurrenten AaB i 25. spillerunde.

Her leverede Brøndby en god indsats på hjemmebane og sad på store dele af spillet, hvor der også blev skabt flere farlige chancer.

Men det var AaB-mandskabet, som fik scoret kampens eneste mål, da AaB-topscorer Louka Prip var sikkerheden selv på et straffespark før pausen.

Med nederlaget har Brøndby nu ikke vundet i fem kampe i træk og er fire point efter AaB, som ligger placeret på Superligaens tredjeplads med 44 point.

Det var Brøndby, som kom bedst fra start, da træner Niels Frederiksens tropper konstant var en trussel over kanterne.

Her viste højreback Andreas Bruus fart efter syv minutter, da han gik til baglinjen og slog en bold i feltet til spydspids Marko Divkovic, men AaB-keeper Jacob Rinne reddede forsøget.

Hjemmeholdet brugte samme opskrift kort tid efter, da angriber Simon Hedlund serverede bolden til Divkovic. Denne gang røg bolden over mål.

AaB fandt endelig et hul i hjemmeholdets defensiv efter 31 minutter, da kreatøren Kasper Kusk blev nedlagt i feltet af Brøndby-målmand Mads Hermansen.

Louka Prip kunne derefter score på straffesparket og blive noteret for sit 12. mål i denne sæson.

Efter pausen jagtede Brøndby en udligning, og værterne fortsatte med at skabe chancer, da blandt andre Divkovic var ved at score direkte på et hjørnespark.

Det var nærmest spil til ét mål i anden halvleg, hvor Brøndby blev ved med at presse på for en scoring, men AaB-defensiven kæmpede bravt og afviste gang på gang.

Niels Frederiksens mandskab satsede alt i slutfasen, men der var intet, som kom forbi den nordjyske defensiv, der i sidste ende kunne juble over de tre point.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Supercomputer: De vinder VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø