Effektive AaB straffer Brøndby

Brøndby tabte terræn i kampen om tredjepladsen i Superligaen, da det blev til et nederlag til AaB på 0-1.



Brøndby tabte dyrebare point i kampen om tredjepladsen i 3F Superligaen, da det blev til et 0-1-nederlag til bronzekonkurrenten AaB i 25. spillerunde.

Her leverede Brøndby en god indsats på hjemmebane og sad på store dele af spillet, hvor der også blev skabt flere farlige chancer.

Men det var AaB-mandskabet, som fik scoret kampens eneste mål, da AaB-topscorer Louka Prip var sikkerheden selv på et straffespark før pausen.

Med nederlaget har Brøndby nu ikke vundet i fem kampe i træk og er fire point efter AaB, som ligger placeret på Superligaens tredjeplads med 44 point.

Det var Brøndby, som kom bedst fra start, da træner Niels Frederiksens tropper konstant var en trussel over kanterne.

Her viste højreback Andreas Bruus fart efter syv minutter, da han gik til baglinjen og slog en bold i feltet til spydspids Marko Divkovic, men AaB-keeper Jacob Rinne reddede forsøget.

Hjemmeholdet brugte samme opskrift kort tid efter, da angriber Simon Hedlund serverede bolden til Divkovic. Denne gang røg bolden over mål.

AaB fandt endelig et hul i hjemmeholdets defensiv efter 31 minutter, da kreatøren Kasper Kusk blev nedlagt i feltet af Brøndby-målmand Mads Hermansen.

Louka Prip kunne derefter score på straffesparket og blive noteret for sit 12. mål i denne sæson.

Efter pausen jagtede Brøndby en udligning, og værterne fortsatte med at skabe chancer, da blandt andre Divkovic var ved at score direkte på et hjørnespark.

Det var nærmest spil til ét mål i anden halvleg, hvor Brøndby blev ved med at presse på for en scoring, men AaB-defensiven kæmpede bravt og afviste gang på gang.

Niels Frederiksens mandskab satsede alt i slutfasen, men der var intet, som kom forbi den nordjyske defensiv, der i sidste ende kunne juble over de tre point.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC København i forhandlinger med svensk klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Medie: Stort bud på AGF-stjerne