Effektive AaB straffer Brøndby

Brøndby tabte terræn i kampen om tredjepladsen i Superligaen, da det blev til et nederlag til AaB på 0-1.



Brøndby tabte dyrebare point i kampen om tredjepladsen i 3F Superligaen, da det blev til et 0-1-nederlag til bronzekonkurrenten AaB i 25. spillerunde.

Her leverede Brøndby en god indsats på hjemmebane og sad på store dele af spillet, hvor der også blev skabt flere farlige chancer.

Men det var AaB-mandskabet, som fik scoret kampens eneste mål, da AaB-topscorer Louka Prip var sikkerheden selv på et straffespark før pausen.

Med nederlaget har Brøndby nu ikke vundet i fem kampe i træk og er fire point efter AaB, som ligger placeret på Superligaens tredjeplads med 44 point.

Det var Brøndby, som kom bedst fra start, da træner Niels Frederiksens tropper konstant var en trussel over kanterne.

Her viste højreback Andreas Bruus fart efter syv minutter, da han gik til baglinjen og slog en bold i feltet til spydspids Marko Divkovic, men AaB-keeper Jacob Rinne reddede forsøget.

Hjemmeholdet brugte samme opskrift kort tid efter, da angriber Simon Hedlund serverede bolden til Divkovic. Denne gang røg bolden over mål.

AaB fandt endelig et hul i hjemmeholdets defensiv efter 31 minutter, da kreatøren Kasper Kusk blev nedlagt i feltet af Brøndby-målmand Mads Hermansen.

Louka Prip kunne derefter score på straffesparket og blive noteret for sit 12. mål i denne sæson.

Efter pausen jagtede Brøndby en udligning, og værterne fortsatte med at skabe chancer, da blandt andre Divkovic var ved at score direkte på et hjørnespark.

Det var nærmest spil til ét mål i anden halvleg, hvor Brøndby blev ved med at presse på for en scoring, men AaB-defensiven kæmpede bravt og afviste gang på gang.

Niels Frederiksens mandskab satsede alt i slutfasen, men der var intet, som kom forbi den nordjyske defensiv, der i sidste ende kunne juble over de tre point.

/ritzau/





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De køber ham for 740 mio.

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud