Knap 60.000 kroner om dagen.
Så meget har AaB tabt dagligt i gennemsnit i de syv år fra 2018 til og med 2024. I perioden har den nordjyske Superliga-klub nemlig haft et samlet underskud på hele 154,2 millioner, heraf et underskud på hele 44,2 millioner kroner alene i 2024.
Samtidig kører det ikke sportsligt for klubben, der aktuelt ligger til nedrykning i Superligaen.
Og hos Steen Houman, der blandt andet dækker fodboldklubbers økonomi på sin blog “Økonomi i sportens verden”, er dommen klar.
– Det ser ikke godt ud, slår Steen Houman fast over Tipsbladet og tilføjer:
– De taber penge, så de har behov for at få tilført midler. Men så længe ejerskabet kan det, er der ikke noget problem. Det må vi antage, at ejerskabet er klar til. De har også et kapitalberedskab, som de mener er nok, så der bør være styr på tingene for 2025, selv i tilfælde af nedrykning.
– Men de skal jo have tilpasset forretningen, så de kan begynde at tjene nogle penge, for mange af deres konkurrenter tjener faktisk penge.

Dér skal I gøre det bedre, AaB
Et sted, hvor mange danske klubber tjener en stor del af deres penge, er på transfermarkedet. Her har AaB imidlertid haltet efter i forhold til sammenlignelige klubber, lyder det fra Steen Houman.
– Jeg synes, man skal sammenligne OB og AaB. Og OB er jo faktisk lykkedes med at sælge ganske pænt, og OB har også et markant højere tilskuersnit end AaB, hvis man kigger rent procentvis. Men AaB lykkes jo ikke med at sælge spillere for overskud, og de køber for mere, end de sælger for.
– I den seneste årsrapport kommer de ud med et underskud på lige omkring fire millioner på transferaktiviteter. Og deres underskud er samlet set 44,2 millioner.
– Så hvis de vil fastholde det nuværende niveau, er de nødt til at få tilført noget kapital, eller skal de begynde at tjene nogle flere penge.
Til pointen om transfers er det værd at bemærke, at AaB i januar leverede to store salg af Sebastian Otoa og Melker Widell til henholdsvis Genoa og Swansea. Begge transfers tæller med i 2025-regnskabet, hvor AaB forventer et minus på mellem nul og ti millioner kroner.
Derudover er der også andre punkter, hvor nordjyderne kan oppe sig.
– På sponsorindtægter er AaB på cirka halvdelen af, hvad AGF tjener på sponsorindtægter. I 2023 var det omkring 32 millioner, og det beløb har ikke udviklet sig særlig meget over tid. Det må I kunne gøre bedre!
– Så er jeg med på, at de har en stærk ishockeyklub og en stærk håndboldklub, og at byen ikke er ligeså stor som Aarhus, som heller ikke har håndbold og ishockey på samme måde, og det kan da godt være en forklaring. Men den køber jeg altså ikke. Det er ikke kun derfor.
Rykker AaB ned?
- Ja
- Nej
0 Votes
Så dyr er en nedrykning
Der hviler også aktuelt en skygge over økonomien lige i øjeblikket. En nedrykning – mandskabets anden på tre år – lurer for AaB, der aktuelt er nummer 11 i Superligaen.
Og det vil selvsagt ikke være godt for økonomien.
– Det er omkring 20 millioner, det vil koste. Det drejer sig om tv-penge, og at man ikke kan tage så meget i entréindtægter. Så kommer det også an på, hvad sponsorerne har af klausuler i deres kontrakter – måske skal de ikke betale ligeså meget i 1. division. Det er generelt i størrelsesordenen 20 millioner
– Derudover er der udfordringen med, at når man spiller i 1. division, har man ikke spillere, der er ligeså interessante at sælge. Det er fint at score 10 mål i 1. division, og så er man da værd at holde øje med, men en spiller med fem mål i Superligaen er velsagtens meget mere interessant, vurderer Steen Houman og slutter med en velment opfordring til AaB:
– De har den konkurrencefordel oppe i Nordjylland, at der er stort set kun dem. Kig på hvor mange der ligger i samme område omkring Herning, Silkeborg, Viborg, Aarhus, Vejle og så videre. Der er hård konkurrence om spillerne. Så AaB har en konkurrencefordel i Nordjylland, som de skal blive bedre til at udnytte. Måske skal de sige, at de er langt fra at blive en topklub økonomisk, at de skal satse meget mere på ungdommen og forsøge at tjene penge på dem.
AaB skal i den kommende runde møde Sønderjyske på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER