Knap 60.000 kroner om dagen.
Så meget har AaB tabt dagligt i gennemsnit i de syv år fra 2018 til og med 2024. I perioden har den nordjyske Superliga-klub nemlig haft et samlet underskud på hele 154,2 millioner, heraf et underskud på hele 44,2 millioner kroner alene i 2024.
Samtidig kører det ikke sportsligt for klubben, der aktuelt ligger til nedrykning i Superligaen.
Og hos Steen Houman, der blandt andet dækker fodboldklubbers økonomi på sin blog “Økonomi i sportens verden”, er dommen klar.
– Det ser ikke godt ud, slår Steen Houman fast over Tipsbladet og tilføjer:
– De taber penge, så de har behov for at få tilført midler. Men så længe ejerskabet kan det, er der ikke noget problem. Det må vi antage, at ejerskabet er klar til. De har også et kapitalberedskab, som de mener er nok, så der bør være styr på tingene for 2025, selv i tilfælde af nedrykning.
– Men de skal jo have tilpasset forretningen, så de kan begynde at tjene nogle penge, for mange af deres konkurrenter tjener faktisk penge.

Dér skal I gøre det bedre, AaB
Et sted, hvor mange danske klubber tjener en stor del af deres penge, er på transfermarkedet. Her har AaB imidlertid haltet efter i forhold til sammenlignelige klubber, lyder det fra Steen Houman.
– Jeg synes, man skal sammenligne OB og AaB. Og OB er jo faktisk lykkedes med at sælge ganske pænt, og OB har også et markant højere tilskuersnit end AaB, hvis man kigger rent procentvis. Men AaB lykkes jo ikke med at sælge spillere for overskud, og de køber for mere, end de sælger for.
– I den seneste årsrapport kommer de ud med et underskud på lige omkring fire millioner på transferaktiviteter. Og deres underskud er samlet set 44,2 millioner.
– Så hvis de vil fastholde det nuværende niveau, er de nødt til at få tilført noget kapital, eller skal de begynde at tjene nogle flere penge.
Til pointen om transfers er det værd at bemærke, at AaB i januar leverede to store salg af Sebastian Otoa og Melker Widell til henholdsvis Genoa og Swansea. Begge transfers tæller med i 2025-regnskabet, hvor AaB forventer et minus på mellem nul og ti millioner kroner.
Derudover er der også andre punkter, hvor nordjyderne kan oppe sig.
– På sponsorindtægter er AaB på cirka halvdelen af, hvad AGF tjener på sponsorindtægter. I 2023 var det omkring 32 millioner, og det beløb har ikke udviklet sig særlig meget over tid. Det må I kunne gøre bedre!
– Så er jeg med på, at de har en stærk ishockeyklub og en stærk håndboldklub, og at byen ikke er ligeså stor som Aarhus, som heller ikke har håndbold og ishockey på samme måde, og det kan da godt være en forklaring. Men den køber jeg altså ikke. Det er ikke kun derfor.
Rykker AaB ned?
- Ja
- Nej
0 Votes
Så dyr er en nedrykning
Der hviler også aktuelt en skygge over økonomien lige i øjeblikket. En nedrykning – mandskabets anden på tre år – lurer for AaB, der aktuelt er nummer 11 i Superligaen.
Og det vil selvsagt ikke være godt for økonomien.
– Det er omkring 20 millioner, det vil koste. Det drejer sig om tv-penge, og at man ikke kan tage så meget i entréindtægter. Så kommer det også an på, hvad sponsorerne har af klausuler i deres kontrakter – måske skal de ikke betale ligeså meget i 1. division. Det er generelt i størrelsesordenen 20 millioner
– Derudover er der udfordringen med, at når man spiller i 1. division, har man ikke spillere, der er ligeså interessante at sælge. Det er fint at score 10 mål i 1. division, og så er man da værd at holde øje med, men en spiller med fem mål i Superligaen er velsagtens meget mere interessant, vurderer Steen Houman og slutter med en velment opfordring til AaB:
– De har den konkurrencefordel oppe i Nordjylland, at der er stort set kun dem. Kig på hvor mange der ligger i samme område omkring Herning, Silkeborg, Viborg, Aarhus, Vejle og så videre. Der er hård konkurrence om spillerne. Så AaB har en konkurrencefordel i Nordjylland, som de skal blive bedre til at udnytte. Måske skal de sige, at de er langt fra at blive en topklub økonomisk, at de skal satse meget mere på ungdommen og forsøge at tjene penge på dem.
AaB skal i den kommende runde møde Sønderjyske på hjemmebane.

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Teemu Pukki dominerer

Har afvist flere tilbud

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Flot gestus af Tadej Pogacar

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

I vildrede over kæmpe United-transfer

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Legende færdig i Wrexham?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Som Bambi på glatis!

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’
