Knap 60.000 kroner om dagen.
Så meget har AaB tabt dagligt i gennemsnit i de syv år fra 2018 til og med 2024. I perioden har den nordjyske Superliga-klub nemlig haft et samlet underskud på hele 154,2 millioner, heraf et underskud på hele 44,2 millioner kroner alene i 2024.
Samtidig kører det ikke sportsligt for klubben, der aktuelt ligger til nedrykning i Superligaen.
Og hos Steen Houman, der blandt andet dækker fodboldklubbers økonomi på sin blog “Økonomi i sportens verden”, er dommen klar.
– Det ser ikke godt ud, slår Steen Houman fast over Tipsbladet og tilføjer:
– De taber penge, så de har behov for at få tilført midler. Men så længe ejerskabet kan det, er der ikke noget problem. Det må vi antage, at ejerskabet er klar til. De har også et kapitalberedskab, som de mener er nok, så der bør være styr på tingene for 2025, selv i tilfælde af nedrykning.
– Men de skal jo have tilpasset forretningen, så de kan begynde at tjene nogle penge, for mange af deres konkurrenter tjener faktisk penge.

Dér skal I gøre det bedre, AaB
Et sted, hvor mange danske klubber tjener en stor del af deres penge, er på transfermarkedet. Her har AaB imidlertid haltet efter i forhold til sammenlignelige klubber, lyder det fra Steen Houman.
– Jeg synes, man skal sammenligne OB og AaB. Og OB er jo faktisk lykkedes med at sælge ganske pænt, og OB har også et markant højere tilskuersnit end AaB, hvis man kigger rent procentvis. Men AaB lykkes jo ikke med at sælge spillere for overskud, og de køber for mere, end de sælger for.
– I den seneste årsrapport kommer de ud med et underskud på lige omkring fire millioner på transferaktiviteter. Og deres underskud er samlet set 44,2 millioner.
– Så hvis de vil fastholde det nuværende niveau, er de nødt til at få tilført noget kapital, eller skal de begynde at tjene nogle flere penge.
Til pointen om transfers er det værd at bemærke, at AaB i januar leverede to store salg af Sebastian Otoa og Melker Widell til henholdsvis Genoa og Swansea. Begge transfers tæller med i 2025-regnskabet, hvor AaB forventer et minus på mellem nul og ti millioner kroner.
Derudover er der også andre punkter, hvor nordjyderne kan oppe sig.
– På sponsorindtægter er AaB på cirka halvdelen af, hvad AGF tjener på sponsorindtægter. I 2023 var det omkring 32 millioner, og det beløb har ikke udviklet sig særlig meget over tid. Det må I kunne gøre bedre!
– Så er jeg med på, at de har en stærk ishockeyklub og en stærk håndboldklub, og at byen ikke er ligeså stor som Aarhus, som heller ikke har håndbold og ishockey på samme måde, og det kan da godt være en forklaring. Men den køber jeg altså ikke. Det er ikke kun derfor.
Rykker AaB ned?
- Ja
- Nej
0 Votes
Så dyr er en nedrykning
Der hviler også aktuelt en skygge over økonomien lige i øjeblikket. En nedrykning – mandskabets anden på tre år – lurer for AaB, der aktuelt er nummer 11 i Superligaen.
Og det vil selvsagt ikke være godt for økonomien.
– Det er omkring 20 millioner, det vil koste. Det drejer sig om tv-penge, og at man ikke kan tage så meget i entréindtægter. Så kommer det også an på, hvad sponsorerne har af klausuler i deres kontrakter – måske skal de ikke betale ligeså meget i 1. division. Det er generelt i størrelsesordenen 20 millioner
– Derudover er der udfordringen med, at når man spiller i 1. division, har man ikke spillere, der er ligeså interessante at sælge. Det er fint at score 10 mål i 1. division, og så er man da værd at holde øje med, men en spiller med fem mål i Superligaen er velsagtens meget mere interessant, vurderer Steen Houman og slutter med en velment opfordring til AaB:
– De har den konkurrencefordel oppe i Nordjylland, at der er stort set kun dem. Kig på hvor mange der ligger i samme område omkring Herning, Silkeborg, Viborg, Aarhus, Vejle og så videre. Der er hård konkurrence om spillerne. Så AaB har en konkurrencefordel i Nordjylland, som de skal blive bedre til at udnytte. Måske skal de sige, at de er langt fra at blive en topklub økonomisk, at de skal satse meget mere på ungdommen og forsøge at tjene penge på dem.
AaB skal i den kommende runde møde Sønderjyske på hjemmebane.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Her kan du se Skotland mod Danmark
Vejen tilbage?
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER