Knap 60.000 kroner om dagen.
Så meget har AaB tabt dagligt i gennemsnit i de syv år fra 2018 til og med 2024. I perioden har den nordjyske Superliga-klub nemlig haft et samlet underskud på hele 154,2 millioner, heraf et underskud på hele 44,2 millioner kroner alene i 2024.
Samtidig kører det ikke sportsligt for klubben, der aktuelt ligger til nedrykning i Superligaen.
Og hos Steen Houman, der blandt andet dækker fodboldklubbers økonomi på sin blog “Økonomi i sportens verden”, er dommen klar.
– Det ser ikke godt ud, slår Steen Houman fast over Tipsbladet og tilføjer:
– De taber penge, så de har behov for at få tilført midler. Men så længe ejerskabet kan det, er der ikke noget problem. Det må vi antage, at ejerskabet er klar til. De har også et kapitalberedskab, som de mener er nok, så der bør være styr på tingene for 2025, selv i tilfælde af nedrykning.
– Men de skal jo have tilpasset forretningen, så de kan begynde at tjene nogle penge, for mange af deres konkurrenter tjener faktisk penge.

Dér skal I gøre det bedre, AaB
Et sted, hvor mange danske klubber tjener en stor del af deres penge, er på transfermarkedet. Her har AaB imidlertid haltet efter i forhold til sammenlignelige klubber, lyder det fra Steen Houman.
– Jeg synes, man skal sammenligne OB og AaB. Og OB er jo faktisk lykkedes med at sælge ganske pænt, og OB har også et markant højere tilskuersnit end AaB, hvis man kigger rent procentvis. Men AaB lykkes jo ikke med at sælge spillere for overskud, og de køber for mere, end de sælger for.
– I den seneste årsrapport kommer de ud med et underskud på lige omkring fire millioner på transferaktiviteter. Og deres underskud er samlet set 44,2 millioner.
– Så hvis de vil fastholde det nuværende niveau, er de nødt til at få tilført noget kapital, eller skal de begynde at tjene nogle flere penge.
Til pointen om transfers er det værd at bemærke, at AaB i januar leverede to store salg af Sebastian Otoa og Melker Widell til henholdsvis Genoa og Swansea. Begge transfers tæller med i 2025-regnskabet, hvor AaB forventer et minus på mellem nul og ti millioner kroner.
Derudover er der også andre punkter, hvor nordjyderne kan oppe sig.
– På sponsorindtægter er AaB på cirka halvdelen af, hvad AGF tjener på sponsorindtægter. I 2023 var det omkring 32 millioner, og det beløb har ikke udviklet sig særlig meget over tid. Det må I kunne gøre bedre!
– Så er jeg med på, at de har en stærk ishockeyklub og en stærk håndboldklub, og at byen ikke er ligeså stor som Aarhus, som heller ikke har håndbold og ishockey på samme måde, og det kan da godt være en forklaring. Men den køber jeg altså ikke. Det er ikke kun derfor.
Rykker AaB ned?
- Ja
- Nej
0 Votes
Så dyr er en nedrykning
Der hviler også aktuelt en skygge over økonomien lige i øjeblikket. En nedrykning – mandskabets anden på tre år – lurer for AaB, der aktuelt er nummer 11 i Superligaen.
Og det vil selvsagt ikke være godt for økonomien.
– Det er omkring 20 millioner, det vil koste. Det drejer sig om tv-penge, og at man ikke kan tage så meget i entréindtægter. Så kommer det også an på, hvad sponsorerne har af klausuler i deres kontrakter – måske skal de ikke betale ligeså meget i 1. division. Det er generelt i størrelsesordenen 20 millioner
– Derudover er der udfordringen med, at når man spiller i 1. division, har man ikke spillere, der er ligeså interessante at sælge. Det er fint at score 10 mål i 1. division, og så er man da værd at holde øje med, men en spiller med fem mål i Superligaen er velsagtens meget mere interessant, vurderer Steen Houman og slutter med en velment opfordring til AaB:
– De har den konkurrencefordel oppe i Nordjylland, at der er stort set kun dem. Kig på hvor mange der ligger i samme område omkring Herning, Silkeborg, Viborg, Aarhus, Vejle og så videre. Der er hård konkurrence om spillerne. Så AaB har en konkurrencefordel i Nordjylland, som de skal blive bedre til at udnytte. Måske skal de sige, at de er langt fra at blive en topklub økonomisk, at de skal satse meget mere på ungdommen og forsøge at tjene penge på dem.
AaB skal i den kommende runde møde Sønderjyske på hjemmebane.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Tottenham er i overhængende fare’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Deler nyt om fremtiden
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Medier revser Real Madrid-træner
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Optakt: Newcastle – Manchester City
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER