AaB er tilbage i Superligaen!
Nordjyderne har nu skrabet point nok sammen til, at klubben er tilbage i dansk fodbolds fineste selskab. En vigtig bedrift af klubben, der målt på størrelse og budget aldrig skulle have været en del af NordicBet Ligaen i første omgang.
Man skal som bekendt huske at fejre sine succeser, men alligevel skal man ikke forvente, at Jomfru Ane Gade kommer til at eksplodere i ren fodbold-eufori i denne uge. Det forudser i hvert fald Lasse Yde Hegnet, der er AaB-fan og vært på podcasten Rød Aalborg.
– Jeg er selvfølgelig lettet over, at det ikke blev værre, men omvendt må jeg også sige, at med det budget, AaB har, og den trupkvalitet, man rykkede ned med, måtte det aldrig blive et scenarie ikke at rykke op, siger Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet og fortsætter:
– At vi rykker op i første hug er enormt forventeligt, og jeg har det lidt sådan, at jeg børster støvet af hænderne og siger "arbejdet er gjort, og så skal vi videre". Det er måske lidt hårdt sagt, men jeg synes ikke, det er noget at fejre, at vi er rykket op.
Når Lasse Yde Hegnet ikke bobler over af bolsjestribet begejstring, selv om AaB har skrabet masser af point til sig og rykker op i overlegen stil, skyldes det i høj grad også det spillemæssige aftryk, holdet har efterladt i denne sæson – eller mangel på samme.
– Det har virkelig ikke været godt – det har faktisk været en lidt deprimerende oplevelse. De har været dårlige, så spillemæssigt er jeg meget, meget i tvivl om, hvad vi kommer til at se i den nye sæson, siger Yde Hegnet og tilføjer:
– Rent budgetmæssigt er AaB for NordicBet Ligaen, hvad FC København er for Superligaen, og når man er så meget bedre, og samtidig ikke har domineret en eneste kamp, er det bekymrende.
Bliver det så bedre til næste sæson? Lige nu er det helt umuligt at spå om.
– Det bliver et totalt forandret AaB-hold, der kommer til at spille den første kamp i Superligaen i næste sæson. Der er masser af kontraktudløb, og der er stadig spillere med dyre kontrakter – Nicklas Helenius, Rasmus Thelander og Josip Posavec – som man skal have ud. Der er flere lejespillere, som nok ikke får deres aftaler forlænget, og så er der flere spillere, man har satset på, som jeg ikke mener har niveauet til Superligaen. Så jeg ved simpelthen ikke, hvilket hold der rykker op, og det er i virkeligheden min største hovedpine.
Hvem skal være ny cheftræner?
Oscar Hiljemark har stået i spidsen for AaB i denne sæson, men han blev for nyligt plukket af Elfsborg, der kunne tilbyde et attraktivt trænerjob i hjemlandet. Svenskeren vil ikke for alvor blive savnet i Aalborg, lyder det fra Lasse Yde Hegnet.
– Det er jo svært, for hans hold vandt og vandt, men jeg så ikke et AaB-hold gå på banen under Oscar Hiljemark, jeg så 11 spillere. Jeg kan heller ikke pege på ret mange, der har udviklet sig positivt. Hvis man skal sige noget positivt, virker det til, at mentaliteten er vokset i holdet. Det er Hiljemarks klart vigtigste aftryk.
Det er endnu uafklaret, hvem der bliver ny cheftræner i AaB.
– Jeg håber, at AaB går efter en træner, der passer til den strategi, klubben har lagt. Det skal være en træner, der kan håndtere den store udskiftning, der kommer til at være i truppen, og det skal være en træner, der kan få meget ud af lidt. Og så skal han være god til at arbejde med unge spillere.
– Så er jeg egentlig ligeglad med, om han hedder Niels Frederiksen, Menno van Dam eller noget helt tredje, slutter Lasse Yde Hegnet.
AaB får selskab af Sønderjyske i Superligaen. De to klubber har været suveræne i NordicBet Ligaen i denne sæson.

TransferLIVE: De henter Marvin Egho

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afslører danskers rekordtransfer

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

‘Jeg skal ikke være hellig’

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Det kan være en genialitet

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Afviser store millionbud på dansk bomber

AGF henter dansk kantspiller

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Silkeborg-profil har flere tilbud

Ingen i karantæne i Superliga-runden

– Jeg havde aldrig troet på det her

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

FCN-anfører stopper karrieren

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Han er færdig i Viborg

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Målfattigt i Uppsala

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte