En kolossal fejl af AaB-debutanten Theo Sander endte med at koste, da nordjyderne søndag tabte 0-1 til Randers FC på udebane i Superligaen.
Den 17-årige målmand forærede mere eller mindre kampens enlige scoring væk efter kun tre minutter til Randers’ Filip Bundgaard, fordi han var alt for lang tid om at sparke bolden væk.
Efter kampen påtager AaB-træner Lars Friis sig skylden for, at fejlen kunne opstå, idet han kunne have gjort mere for at beskytte sin unge målmand ved at fortælle, at holdet ikke skulle spille bolden kort ved målspark.
– Det er jo et valg, vi har truffet (at spille bolden kort, red.), og de har carte blanche til at gøre det. Alligevel tager jeg 100 procent målet på min kappe, fordi jeg kunne bare have dikteret, at vi skulle sparke langt i stedet, siger Lars Friis.
Trods fejlen er cheftræneren imponeret over Theo Sanders præstation i resten af kampen, der med sine 17 år og 232 dage desuden er den yngste målmand nogensinde i Superligaen.
– Jeg er møghamrende stolt af ham. Jeg er sindssyg stolt over, at Theo rejser sig igen så hurtigt. Han er jo kun en 17-årig dreng, der viste, at han er et stort talent og en fremragende målmand.
– Kampen mod Randers viste i hvert fald, at han er klar, når muligheden byder sig, siger cheftræneren.
Efter kampen fik Theo Sander stor opbakning fra alle AaB’s medrejsende fans, idet de kort tid efter kampen sang hans navn højt i flere minutter. Særligt den episode vækker begejstring hos Lars Friis.
– Jeg er stolt af at være en del af et miljø, der samler unge mennesker op, når de begår fejl. Vi vil gerne bringe vores unge mennesker fremad, og det er fuldt fortjent, at han fik den modtagelse af fansene ved kampens afslutning, siger cheftræneren.
Hovedpersonen selv erkender, at hans fejl kostede kampen, men han tager alligevel en masse positivt med fra kampen.
– Jeg lavede en fejl, der kostede kampen. Det er noget møg, men det sker, når man spiller min position. Jeg er positiv over min debut, men jeg er utilfreds med resultatet og måden, det skete på.
– Jeg fik vist mig frem resten af kampen, og når man begår fejl, er man nødt til at blive ved med at tro på sig selv, og det gør jeg også. Sådanne fejl er ikke mit niveau, siger Theo Sander.
Ved scoringen var stort set alle holdkammerater hurtigt henne ved Theo Sander for at trøste ham, mens han havde hænderne foran ansigtet og græmmede sig.
Ifølge ham var det en af de største årsager til, at han var i stand til at rejse sig hurtigt oven på skuffelsen.
– Den måde, mine holdkammerater reagerede på, var helt fantastisk. Det var lige det, jeg havde brug for i situationen, fordi det havde været træls at stå med alene, siger Theo Sander.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
– Det er et møghold!
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
