En kolossal fejl af AaB-debutanten Theo Sander endte med at koste, da nordjyderne søndag tabte 0-1 til Randers FC på udebane i Superligaen.
Den 17-årige målmand forærede mere eller mindre kampens enlige scoring væk efter kun tre minutter til Randers’ Filip Bundgaard, fordi han var alt for lang tid om at sparke bolden væk.
Efter kampen påtager AaB-træner Lars Friis sig skylden for, at fejlen kunne opstå, idet han kunne have gjort mere for at beskytte sin unge målmand ved at fortælle, at holdet ikke skulle spille bolden kort ved målspark.
– Det er jo et valg, vi har truffet (at spille bolden kort, red.), og de har carte blanche til at gøre det. Alligevel tager jeg 100 procent målet på min kappe, fordi jeg kunne bare have dikteret, at vi skulle sparke langt i stedet, siger Lars Friis.
Trods fejlen er cheftræneren imponeret over Theo Sanders præstation i resten af kampen, der med sine 17 år og 232 dage desuden er den yngste målmand nogensinde i Superligaen.
– Jeg er møghamrende stolt af ham. Jeg er sindssyg stolt over, at Theo rejser sig igen så hurtigt. Han er jo kun en 17-årig dreng, der viste, at han er et stort talent og en fremragende målmand.
– Kampen mod Randers viste i hvert fald, at han er klar, når muligheden byder sig, siger cheftræneren.
Efter kampen fik Theo Sander stor opbakning fra alle AaB’s medrejsende fans, idet de kort tid efter kampen sang hans navn højt i flere minutter. Særligt den episode vækker begejstring hos Lars Friis.
– Jeg er stolt af at være en del af et miljø, der samler unge mennesker op, når de begår fejl. Vi vil gerne bringe vores unge mennesker fremad, og det er fuldt fortjent, at han fik den modtagelse af fansene ved kampens afslutning, siger cheftræneren.
Hovedpersonen selv erkender, at hans fejl kostede kampen, men han tager alligevel en masse positivt med fra kampen.
– Jeg lavede en fejl, der kostede kampen. Det er noget møg, men det sker, når man spiller min position. Jeg er positiv over min debut, men jeg er utilfreds med resultatet og måden, det skete på.
– Jeg fik vist mig frem resten af kampen, og når man begår fejl, er man nødt til at blive ved med at tro på sig selv, og det gør jeg også. Sådanne fejl er ikke mit niveau, siger Theo Sander.
Ved scoringen var stort set alle holdkammerater hurtigt henne ved Theo Sander for at trøste ham, mens han havde hænderne foran ansigtet og græmmede sig.
Ifølge ham var det en af de største årsager til, at han var i stand til at rejse sig hurtigt oven på skuffelsen.
– Den måde, mine holdkammerater reagerede på, var helt fantastisk. Det var lige det, jeg havde brug for i situationen, fordi det havde været træls at stå med alene, siger Theo Sander.
/ritzau/
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
