En kolossal fejl af AaB-debutanten Theo Sander endte med at koste, da nordjyderne søndag tabte 0-1 til Randers FC på udebane i Superligaen.
Den 17-årige målmand forærede mere eller mindre kampens enlige scoring væk efter kun tre minutter til Randers’ Filip Bundgaard, fordi han var alt for lang tid om at sparke bolden væk.
Efter kampen påtager AaB-træner Lars Friis sig skylden for, at fejlen kunne opstå, idet han kunne have gjort mere for at beskytte sin unge målmand ved at fortælle, at holdet ikke skulle spille bolden kort ved målspark.
– Det er jo et valg, vi har truffet (at spille bolden kort, red.), og de har carte blanche til at gøre det. Alligevel tager jeg 100 procent målet på min kappe, fordi jeg kunne bare have dikteret, at vi skulle sparke langt i stedet, siger Lars Friis.
Trods fejlen er cheftræneren imponeret over Theo Sanders præstation i resten af kampen, der med sine 17 år og 232 dage desuden er den yngste målmand nogensinde i Superligaen.
– Jeg er møghamrende stolt af ham. Jeg er sindssyg stolt over, at Theo rejser sig igen så hurtigt. Han er jo kun en 17-årig dreng, der viste, at han er et stort talent og en fremragende målmand.
– Kampen mod Randers viste i hvert fald, at han er klar, når muligheden byder sig, siger cheftræneren.
Efter kampen fik Theo Sander stor opbakning fra alle AaB’s medrejsende fans, idet de kort tid efter kampen sang hans navn højt i flere minutter. Særligt den episode vækker begejstring hos Lars Friis.
– Jeg er stolt af at være en del af et miljø, der samler unge mennesker op, når de begår fejl. Vi vil gerne bringe vores unge mennesker fremad, og det er fuldt fortjent, at han fik den modtagelse af fansene ved kampens afslutning, siger cheftræneren.
Hovedpersonen selv erkender, at hans fejl kostede kampen, men han tager alligevel en masse positivt med fra kampen.
– Jeg lavede en fejl, der kostede kampen. Det er noget møg, men det sker, når man spiller min position. Jeg er positiv over min debut, men jeg er utilfreds med resultatet og måden, det skete på.
– Jeg fik vist mig frem resten af kampen, og når man begår fejl, er man nødt til at blive ved med at tro på sig selv, og det gør jeg også. Sådanne fejl er ikke mit niveau, siger Theo Sander.
Ved scoringen var stort set alle holdkammerater hurtigt henne ved Theo Sander for at trøste ham, mens han havde hænderne foran ansigtet og græmmede sig.
Ifølge ham var det en af de største årsager til, at han var i stand til at rejse sig hurtigt oven på skuffelsen.
– Den måde, mine holdkammerater reagerede på, var helt fantastisk. Det var lige det, jeg havde brug for i situationen, fordi det havde været træls at stå med alene, siger Theo Sander.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han er Tottenhams ønsketræner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Klar på chokskifte
Dybt bekymret over VM i USA
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Sendt hjem fra FC København-træning
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TOPNYHED
