En kolossal fejl af AaB-debutanten Theo Sander endte med at koste, da nordjyderne søndag tabte 0-1 til Randers FC på udebane i Superligaen.
Den 17-årige målmand forærede mere eller mindre kampens enlige scoring væk efter kun tre minutter til Randers’ Filip Bundgaard, fordi han var alt for lang tid om at sparke bolden væk.
Efter kampen påtager AaB-træner Lars Friis sig skylden for, at fejlen kunne opstå, idet han kunne have gjort mere for at beskytte sin unge målmand ved at fortælle, at holdet ikke skulle spille bolden kort ved målspark.
– Det er jo et valg, vi har truffet (at spille bolden kort, red.), og de har carte blanche til at gøre det. Alligevel tager jeg 100 procent målet på min kappe, fordi jeg kunne bare have dikteret, at vi skulle sparke langt i stedet, siger Lars Friis.
Trods fejlen er cheftræneren imponeret over Theo Sanders præstation i resten af kampen, der med sine 17 år og 232 dage desuden er den yngste målmand nogensinde i Superligaen.
– Jeg er møghamrende stolt af ham. Jeg er sindssyg stolt over, at Theo rejser sig igen så hurtigt. Han er jo kun en 17-årig dreng, der viste, at han er et stort talent og en fremragende målmand.
– Kampen mod Randers viste i hvert fald, at han er klar, når muligheden byder sig, siger cheftræneren.
Efter kampen fik Theo Sander stor opbakning fra alle AaB’s medrejsende fans, idet de kort tid efter kampen sang hans navn højt i flere minutter. Særligt den episode vækker begejstring hos Lars Friis.
– Jeg er stolt af at være en del af et miljø, der samler unge mennesker op, når de begår fejl. Vi vil gerne bringe vores unge mennesker fremad, og det er fuldt fortjent, at han fik den modtagelse af fansene ved kampens afslutning, siger cheftræneren.
Hovedpersonen selv erkender, at hans fejl kostede kampen, men han tager alligevel en masse positivt med fra kampen.
– Jeg lavede en fejl, der kostede kampen. Det er noget møg, men det sker, når man spiller min position. Jeg er positiv over min debut, men jeg er utilfreds med resultatet og måden, det skete på.
– Jeg fik vist mig frem resten af kampen, og når man begår fejl, er man nødt til at blive ved med at tro på sig selv, og det gør jeg også. Sådanne fejl er ikke mit niveau, siger Theo Sander.
Ved scoringen var stort set alle holdkammerater hurtigt henne ved Theo Sander for at trøste ham, mens han havde hænderne foran ansigtet og græmmede sig.
Ifølge ham var det en af de største årsager til, at han var i stand til at rejse sig hurtigt oven på skuffelsen.
– Den måde, mine holdkammerater reagerede på, var helt fantastisk. Det var lige det, jeg havde brug for i situationen, fordi det havde været træls at stå med alene, siger Theo Sander.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
‘Schmedes er under pres’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
