Beskytter ung målmand efter kæmpedrop: Min skyld

Lars Friis giver sig selv skylden for, at 17-årige Theo Sander endte med at koste point mod Randers FC.



En kolossal fejl af AaB-debutanten Theo Sander endte med at koste, da nordjyderne søndag tabte 0-1 til Randers FC på udebane i Superligaen.

Den 17-årige målmand forærede mere eller mindre kampens enlige scoring væk efter kun tre minutter til Randers’ Filip Bundgaard, fordi han var alt for lang tid om at sparke bolden væk.

Efter kampen påtager AaB-træner Lars Friis sig skylden for, at fejlen kunne opstå, idet han kunne have gjort mere for at beskytte sin unge målmand ved at fortælle, at holdet ikke skulle spille bolden kort ved målspark.

– Det er jo et valg, vi har truffet (at spille bolden kort, red.), og de har carte blanche til at gøre det. Alligevel tager jeg 100 procent målet på min kappe, fordi jeg kunne bare have dikteret, at vi skulle sparke langt i stedet, siger Lars Friis.

Trods fejlen er cheftræneren imponeret over Theo Sanders præstation i resten af kampen, der med sine 17 år og 232 dage desuden er den yngste målmand nogensinde i Superligaen.

– Jeg er møghamrende stolt af ham. Jeg er sindssyg stolt over, at Theo rejser sig igen så hurtigt. Han er jo kun en 17-årig dreng, der viste, at han er et stort talent og en fremragende målmand.

– Kampen mod Randers viste i hvert fald, at han er klar, når muligheden byder sig, siger cheftræneren.

Efter kampen fik Theo Sander stor opbakning fra alle AaB’s medrejsende fans, idet de kort tid efter kampen sang hans navn højt i flere minutter. Særligt den episode vækker begejstring hos Lars Friis.

– Jeg er stolt af at være en del af et miljø, der samler unge mennesker op, når de begår fejl. Vi vil gerne bringe vores unge mennesker fremad, og det er fuldt fortjent, at han fik den modtagelse af fansene ved kampens afslutning, siger cheftræneren.

Hovedpersonen selv erkender, at hans fejl kostede kampen, men han tager alligevel en masse positivt med fra kampen.

– Jeg lavede en fejl, der kostede kampen. Det er noget møg, men det sker, når man spiller min position. Jeg er positiv over min debut, men jeg er utilfreds med resultatet og måden, det skete på.

– Jeg fik vist mig frem resten af kampen, og når man begår fejl, er man nødt til at blive ved med at tro på sig selv, og det gør jeg også. Sådanne fejl er ikke mit niveau, siger Theo Sander.

Ved scoringen var stort set alle holdkammerater hurtigt henne ved Theo Sander for at trøste ham, mens han havde hænderne foran ansigtet og græmmede sig.

Ifølge ham var det en af de største årsager til, at han var i stand til at rejse sig hurtigt oven på skuffelsen.

– Den måde, mine holdkammerater reagerede på, var helt fantastisk. Det var lige det, jeg havde brug for i situationen, fordi det havde været træls at stå med alene, siger Theo Sander.

/ritzau/



Ny assistenttræner på vej til AGF?

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Saver United-stjerne over

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her kan du se VM-lodtrækningen

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Stor derby-bøde til FC København

Griner af AaB-rygte

Rigmand vild med FC København-aftale

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det var vanvittigt brutalt!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl