Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.
AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.
Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.
Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.
– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.
– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.
AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.
– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.
Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.
– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.
– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.
– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.
AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne vraget – prank gik for vidt
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
