Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.
AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.
Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.
Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.
– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.
– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.
AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.
– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.
Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.
– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.
– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.
– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.
AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Brasiliansk VM-mavepuster
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
