Nyt AaB-pointtab: Kan godt mærke et stigende pres

Den nye AaB-træner, Martí Cifuentes, vil ikke ændre det spillemæssige udtryk i jagten på sejre.



Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.

AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.

Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.

Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.

– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.

– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.

AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.

– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.

Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.

– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.

– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.

– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.

AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.

/ritzau/





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Forhandler med Pione Sisto

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

FC København-boss med klar melding om Neestrup

OB-boss med spændende transferbesked

Napoli jagter Superliga-profil

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Sergio Ramos i chokskifte?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Syv i træk for Barcelona

Zorniger kommer med klar besked

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby afvist

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Målfattigt mellem Bees og Whites

Thomas Delaney i stor hyldest

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer