Nyt AaB-pointtab: Kan godt mærke et stigende pres

Den nye AaB-træner, Martí Cifuentes, vil ikke ændre det spillemæssige udtryk i jagten på sejre.



Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.

AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.

Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.

Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.

– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.

– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.

AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.

– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.

Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.

– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.

– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.

– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.

AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Køber ny cheftræner i AGF

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern München – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Nu reagerer Morten Krogh

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Arsenal – Sporting CP

Blæst fuldstændig omkuld

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby er de dårligste i Europa

Heldige danske damer slår Sverige

Den bedste handel i Superligaen!

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I transfermøde med Superliga-klub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

22 millioner kroner!

Laver aftale med Frederik Birk

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal