Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.
AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.
Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.
Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.
– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.
– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.
AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.
– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.
– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.
Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.
– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.
– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.
– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.
AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
