Nyt AaB-pointtab: Kan godt mærke et stigende pres

Den nye AaB-træner, Martí Cifuentes, vil ikke ændre det spillemæssige udtryk i jagten på sejre.



Spanske Martí Cifuentes har fået en hård start på trænergerningen i AaB, siden han ankom til klubben i januar.

AaB er fortsat uden sejre i forårssæsonen, og nordjyderne har blot hentet tre point i seks kampe under den nye cheftræner.

Onsdag aften blev de resultatmæssige skavanker blot forværret, da Cifuentes’ mandskab tabte 1-2 til bundproppen AC Horsens efter en scoring i overtiden.

Han tror dog ikke på, at det giver mening at fokusere på at hente point til tabellen, hvis det sætter den spillemæssige udvikling over styr.

– Vi kommer ikke til at gå på kompromis med spillestilen, fordi det er den, som skal sikre os resultaterne. Jeg er meget overbevist om, at det er den måde, vi vil bygge klubben op på.

– Diskussionen giver ikke rigtig nogen mening for mig. Når man spiller godt, så plejer resultaterne at komme. Realiteten er nok, at vi ikke spiller så godt, at vi fortjener at vinde kampene, siger Cifuentes.

AaB-træneren forholder sig dog stadig roligt trods de manglende resultater. Han tror på, at det snart vender.

– Jeg er selvfølgelig skuffet over resultaterne på det seneste. Jeg synes ikke, at vi er inde i en dårlig udvikling, men det er mere komplekst at træne et fodboldhold.

– Det tager tid. I fodbold kan du ikke forvente at skabe noget fantastisk på syv-otte uger, siger Cifuentes om sin foreløbige tid i klubben.

Den unge venstreback Lukas Klitten kan godt mærke, at klubben ikke har fået den bedste start på forårssæsonen. Han ærgrer sig over, at AaB ikke fik noget med hjem fra besøget i Horsens.

– Jeg synes, at vi skal kunne slå et hold som Horsens, når vi gerne vil i top-6, men det var vi ikke dygtige nok til.

– Jeg kan godt mærke et stigende pres. Jo længere tid, der går mellem sejrene, jo større bliver presset. Det er ikke sådan, at jeg føler et kæmpe pres, men vi vil gerne snart have de tre point.

– Lige nu skal vi kigge frem mod næste kamp, og der skal vi helt sikkert have tre point, og så må vi se, om vi ikke kan nå top-6, siger den 20-årige forsvarspiller.

AaB er placeret på Superligaens niendeplads, hvor der er to point op til top-6. Der er tre kampe tilbage, inden ligaen deles op i to.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

OB straffer angriber



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Alexander Lind revser Superliga-profil

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Tottenham Hotspur – Arsenal

Cooper afslører: Han starter inde

Høgh hyldes af UEFA

Tidligere FCK-talent skifter

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

– Pinligt for rigtig mange at se



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

– Stemningen i FCK er håbløs!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Stort slag for FC København

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF-profil overvejer karrierestop

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos