AaB-cheftræner: Alle placeringer er i spil

Selv om AaB tabte bronzeduellen med 2-4 mod Silkeborg IF, er der stadig håb for tredjepladsen i det nordjyske.



Mandag led AaB’s bronzedrømme et knæk, da nordjyderne på overbevisende manér blev besejret med 2-4 af Silkeborg IF på Jysk Park i runde seks af Superligaens mesterskabsspil.

Med nederlaget rykkede silkeborgenserne op på tredjepladsen med to point mere end AaB inden de resterende fire opgør i sæsonen.

Alligevel var der stadig håb for bronzemedaljer hos AaB-cheftræner Lars Friis efter kampen.

– Der er stadig 12 point at spille om, så selvfølgelig tror jeg stadig på det.

– I mesterskabsspillet er alle placeringer i spil, fordi alle kan slå alle. Det er dygtige hold, og i næste uge kan det være en helt anden sag.

– Hvis man kigger på tabellen, ligger Silkeborg rimelig godt lige nu. Ligesom vi gjorde før kampen. Selv om der kun er fire kampe tilbage, er vi nødt til at fokusere på den næste kamp mod FC Midtjylland. Der kan vi få tre point, og det kan hjælpe os, lyder det fra Lars Friis.

Samme optimisme delte AaB-topscorer Louka Prip, der scorede begge mål for nordjyderne i kampen.

– Det er stadig meget åbent. Vi er før blevet dømt ude mange gange, hvor der har været lang vej til tredjepladsen.

– Nu har Silkeborg fortjent taget den (tredjepladsen, red.) ved at vinde to gange over os, men der er stadig fire kampe tilbage. Der er to point mellem os, og alt kan ske, siger Louka Prip.

Silkeborg har taget Superligaen med storm siden oprykningen i sommer, og holdet har nu vundet fem kampe i streg i mesterskabsspillet.

For cheftræner Kent Nielsen betyder det dog ikke det store, at hans tropper ligger til at vinde bronzemedaljer på nuværende tidspunkt.

– Vi ved godt, at vi er nummer tre nu, men det kommer ikke til at ændre en tøddel for os.

– Vi ligger til at vinde bronzemedaljer, men du ved godt, at man ikke kan huske, hvem der lå til bronze fire runder før. Kunsten er at spille det hele igennem, og vi skal stadig hente en hel del point.

– Vi er gode til at nyde sejrene uden at spekulere på så meget andet end, hvordan vi skal vinde den næste kamp, fortæller Kent Nielsen.

I næste runde af Superligaen skal Silkeborg møde Randers, mens AaB skal i aktion mod FC Midtjylland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

Vil smadre transferrekord

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tyskland – Elfenbenskysten

Viaplay med stor AGF-nyhed

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’