Mandag led AaB’s bronzedrømme et knæk, da nordjyderne på overbevisende manér blev besejret med 2-4 af Silkeborg IF på Jysk Park i runde seks af Superligaens mesterskabsspil.
Med nederlaget rykkede silkeborgenserne op på tredjepladsen med to point mere end AaB inden de resterende fire opgør i sæsonen.
Alligevel var der stadig håb for bronzemedaljer hos AaB-cheftræner Lars Friis efter kampen.
– Der er stadig 12 point at spille om, så selvfølgelig tror jeg stadig på det.
– I mesterskabsspillet er alle placeringer i spil, fordi alle kan slå alle. Det er dygtige hold, og i næste uge kan det være en helt anden sag.
– Hvis man kigger på tabellen, ligger Silkeborg rimelig godt lige nu. Ligesom vi gjorde før kampen. Selv om der kun er fire kampe tilbage, er vi nødt til at fokusere på den næste kamp mod FC Midtjylland. Der kan vi få tre point, og det kan hjælpe os, lyder det fra Lars Friis.
Samme optimisme delte AaB-topscorer Louka Prip, der scorede begge mål for nordjyderne i kampen.
– Det er stadig meget åbent. Vi er før blevet dømt ude mange gange, hvor der har været lang vej til tredjepladsen.
– Nu har Silkeborg fortjent taget den (tredjepladsen, red.) ved at vinde to gange over os, men der er stadig fire kampe tilbage. Der er to point mellem os, og alt kan ske, siger Louka Prip.
Silkeborg har taget Superligaen med storm siden oprykningen i sommer, og holdet har nu vundet fem kampe i streg i mesterskabsspillet.
For cheftræner Kent Nielsen betyder det dog ikke det store, at hans tropper ligger til at vinde bronzemedaljer på nuværende tidspunkt.
– Vi ved godt, at vi er nummer tre nu, men det kommer ikke til at ændre en tøddel for os.
– Vi ligger til at vinde bronzemedaljer, men du ved godt, at man ikke kan huske, hvem der lå til bronze fire runder før. Kunsten er at spille det hele igennem, og vi skal stadig hente en hel del point.
– Vi er gode til at nyde sejrene uden at spekulere på så meget andet end, hvordan vi skal vinde den næste kamp, fortæller Kent Nielsen.
I næste runde af Superligaen skal Silkeborg møde Randers, mens AaB skal i aktion mod FC Midtjylland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Michael Carrick bliver i Manchester United
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
