Mandag led AaB’s bronzedrømme et knæk, da nordjyderne på overbevisende manér blev besejret med 2-4 af Silkeborg IF på Jysk Park i runde seks af Superligaens mesterskabsspil.
Med nederlaget rykkede silkeborgenserne op på tredjepladsen med to point mere end AaB inden de resterende fire opgør i sæsonen.
Alligevel var der stadig håb for bronzemedaljer hos AaB-cheftræner Lars Friis efter kampen.
– Der er stadig 12 point at spille om, så selvfølgelig tror jeg stadig på det.
– I mesterskabsspillet er alle placeringer i spil, fordi alle kan slå alle. Det er dygtige hold, og i næste uge kan det være en helt anden sag.
– Hvis man kigger på tabellen, ligger Silkeborg rimelig godt lige nu. Ligesom vi gjorde før kampen. Selv om der kun er fire kampe tilbage, er vi nødt til at fokusere på den næste kamp mod FC Midtjylland. Der kan vi få tre point, og det kan hjælpe os, lyder det fra Lars Friis.
Samme optimisme delte AaB-topscorer Louka Prip, der scorede begge mål for nordjyderne i kampen.
– Det er stadig meget åbent. Vi er før blevet dømt ude mange gange, hvor der har været lang vej til tredjepladsen.
– Nu har Silkeborg fortjent taget den (tredjepladsen, red.) ved at vinde to gange over os, men der er stadig fire kampe tilbage. Der er to point mellem os, og alt kan ske, siger Louka Prip.
Silkeborg har taget Superligaen med storm siden oprykningen i sommer, og holdet har nu vundet fem kampe i streg i mesterskabsspillet.
For cheftræner Kent Nielsen betyder det dog ikke det store, at hans tropper ligger til at vinde bronzemedaljer på nuværende tidspunkt.
– Vi ved godt, at vi er nummer tre nu, men det kommer ikke til at ændre en tøddel for os.
– Vi ligger til at vinde bronzemedaljer, men du ved godt, at man ikke kan huske, hvem der lå til bronze fire runder før. Kunsten er at spille det hele igennem, og vi skal stadig hente en hel del point.
– Vi er gode til at nyde sejrene uden at spekulere på så meget andet end, hvordan vi skal vinde den næste kamp, fortæller Kent Nielsen.
I næste runde af Superligaen skal Silkeborg møde Randers, mens AaB skal i aktion mod FC Midtjylland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
