Mandag led AaB’s bronzedrømme et knæk, da nordjyderne på overbevisende manér blev besejret med 2-4 af Silkeborg IF på Jysk Park i runde seks af Superligaens mesterskabsspil.
Med nederlaget rykkede silkeborgenserne op på tredjepladsen med to point mere end AaB inden de resterende fire opgør i sæsonen.
Alligevel var der stadig håb for bronzemedaljer hos AaB-cheftræner Lars Friis efter kampen.
– Der er stadig 12 point at spille om, så selvfølgelig tror jeg stadig på det.
– I mesterskabsspillet er alle placeringer i spil, fordi alle kan slå alle. Det er dygtige hold, og i næste uge kan det være en helt anden sag.
– Hvis man kigger på tabellen, ligger Silkeborg rimelig godt lige nu. Ligesom vi gjorde før kampen. Selv om der kun er fire kampe tilbage, er vi nødt til at fokusere på den næste kamp mod FC Midtjylland. Der kan vi få tre point, og det kan hjælpe os, lyder det fra Lars Friis.
Samme optimisme delte AaB-topscorer Louka Prip, der scorede begge mål for nordjyderne i kampen.
– Det er stadig meget åbent. Vi er før blevet dømt ude mange gange, hvor der har været lang vej til tredjepladsen.
– Nu har Silkeborg fortjent taget den (tredjepladsen, red.) ved at vinde to gange over os, men der er stadig fire kampe tilbage. Der er to point mellem os, og alt kan ske, siger Louka Prip.
Silkeborg har taget Superligaen med storm siden oprykningen i sommer, og holdet har nu vundet fem kampe i streg i mesterskabsspillet.
For cheftræner Kent Nielsen betyder det dog ikke det store, at hans tropper ligger til at vinde bronzemedaljer på nuværende tidspunkt.
– Vi ved godt, at vi er nummer tre nu, men det kommer ikke til at ændre en tøddel for os.
– Vi ligger til at vinde bronzemedaljer, men du ved godt, at man ikke kan huske, hvem der lå til bronze fire runder før. Kunsten er at spille det hele igennem, og vi skal stadig hente en hel del point.
– Vi er gode til at nyde sejrene uden at spekulere på så meget andet end, hvordan vi skal vinde den næste kamp, fortæller Kent Nielsen.
I næste runde af Superligaen skal Silkeborg møde Randers, mens AaB skal i aktion mod FC Midtjylland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
