AaB-cheftræner: Alle placeringer er i spil

Selv om AaB tabte bronzeduellen med 2-4 mod Silkeborg IF, er der stadig håb for tredjepladsen i det nordjyske.



Mandag led AaB’s bronzedrømme et knæk, da nordjyderne på overbevisende manér blev besejret med 2-4 af Silkeborg IF på Jysk Park i runde seks af Superligaens mesterskabsspil.

Med nederlaget rykkede silkeborgenserne op på tredjepladsen med to point mere end AaB inden de resterende fire opgør i sæsonen.

Alligevel var der stadig håb for bronzemedaljer hos AaB-cheftræner Lars Friis efter kampen.

– Der er stadig 12 point at spille om, så selvfølgelig tror jeg stadig på det.

– I mesterskabsspillet er alle placeringer i spil, fordi alle kan slå alle. Det er dygtige hold, og i næste uge kan det være en helt anden sag.

– Hvis man kigger på tabellen, ligger Silkeborg rimelig godt lige nu. Ligesom vi gjorde før kampen. Selv om der kun er fire kampe tilbage, er vi nødt til at fokusere på den næste kamp mod FC Midtjylland. Der kan vi få tre point, og det kan hjælpe os, lyder det fra Lars Friis.

Samme optimisme delte AaB-topscorer Louka Prip, der scorede begge mål for nordjyderne i kampen.

– Det er stadig meget åbent. Vi er før blevet dømt ude mange gange, hvor der har været lang vej til tredjepladsen.

– Nu har Silkeborg fortjent taget den (tredjepladsen, red.) ved at vinde to gange over os, men der er stadig fire kampe tilbage. Der er to point mellem os, og alt kan ske, siger Louka Prip.

Silkeborg har taget Superligaen med storm siden oprykningen i sommer, og holdet har nu vundet fem kampe i streg i mesterskabsspillet.

For cheftræner Kent Nielsen betyder det dog ikke det store, at hans tropper ligger til at vinde bronzemedaljer på nuværende tidspunkt.

– Vi ved godt, at vi er nummer tre nu, men det kommer ikke til at ændre en tøddel for os.

– Vi ligger til at vinde bronzemedaljer, men du ved godt, at man ikke kan huske, hvem der lå til bronze fire runder før. Kunsten er at spille det hele igennem, og vi skal stadig hente en hel del point.

– Vi er gode til at nyde sejrene uden at spekulere på så meget andet end, hvordan vi skal vinde den næste kamp, fortæller Kent Nielsen.

I næste runde af Superligaen skal Silkeborg møde Randers, mens AaB skal i aktion mod FC Midtjylland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Det er jeg træt af’

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Frankrig – Spanien

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

England – Argentina

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Melder ud om Mbappé

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker