AaB-direktør Lynge Jakobsen har gjort det til en prioritet at få afklaring i januar på alle de kontrakter, der udløber til sommer. Han vil aflevere et rent skrivebord til manden, der skal afløse ham den 30. juni.
Nordjyderne forhandler med assistenttræner Allan Kuhn, og Jakobsen har også tidligere bekræftet, at han taler med Anders Due og Patrick Kristensen. Derudover har Kayke, Nicholas Gotfredsen og Rolf Toft kontraktudløb til sommer, og de får ikke alle forlænget.
– Der er et par stykker, der ikke får forlænget, og det har de også allerede fået at vide, men jeg vil ikke fortælle, hvem det er. Vi skal nok melde det ud. Og jeg forventer også stadig, at der er en afklaring på forlængelserne, inden januar er omme, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.
Af de tre kontrakter der løber ud, er den 20-årige angriber Rolf Toft af egen avl. Han er endnu ikke slået igennem og har heller ikke rigtig fået chancen. Han kan meget vel få en ny kontrakt.
Truppens eneste udlænding, brasilianske Kayke, får formentlig ikke forlænget, og Gotfredsen kan meget vel også være på vej ud. Til sommer rykker AaB 18-årige Jakob Blåbjerg op i førsteholdstruppen. Han er midterforsvarer og kan overtage Gotfredsens plads som fjerdevalg i truppen efter Lasse Nielsen, Kenneth Emil Petersen og Rasmus Thelander.
– I journalister bruger så meget tid på at gætte, så det kan du også få lov til her. Vi skal nok melde ud, hvilke spillere der ikke får forlænget, siger AaB-direktøren, der i øvrigt er ved at have en aftale plads med færingen Hallur Hansson, der fortsat er i AaB, selv om hans lejeaftale udløb ved årsskiftet.
– Jeg forventer, det går på plads inden ret længe. Vi er enige med Hallur, men der mangler lige et par detaljer med HB Tórshavn. Han får en kontrakt, der er længere end et halvt år.
AaB’s førsteholdstrup indeholder aktuelt 20 spillere, og den vil ikke blive tilført nyt udefra i løbet af januar.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd forbereder bud på PL-stjerne
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’