AaB-direktør Lynge Jakobsen har gjort det til en prioritet at få afklaring i januar på alle de kontrakter, der udløber til sommer. Han vil aflevere et rent skrivebord til manden, der skal afløse ham den 30. juni.
Nordjyderne forhandler med assistenttræner Allan Kuhn, og Jakobsen har også tidligere bekræftet, at han taler med Anders Due og Patrick Kristensen. Derudover har Kayke, Nicholas Gotfredsen og Rolf Toft kontraktudløb til sommer, og de får ikke alle forlænget.
– Der er et par stykker, der ikke får forlænget, og det har de også allerede fået at vide, men jeg vil ikke fortælle, hvem det er. Vi skal nok melde det ud. Og jeg forventer også stadig, at der er en afklaring på forlængelserne, inden januar er omme, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.
Af de tre kontrakter der løber ud, er den 20-årige angriber Rolf Toft af egen avl. Han er endnu ikke slået igennem og har heller ikke rigtig fået chancen. Han kan meget vel få en ny kontrakt.
Truppens eneste udlænding, brasilianske Kayke, får formentlig ikke forlænget, og Gotfredsen kan meget vel også være på vej ud. Til sommer rykker AaB 18-årige Jakob Blåbjerg op i førsteholdstruppen. Han er midterforsvarer og kan overtage Gotfredsens plads som fjerdevalg i truppen efter Lasse Nielsen, Kenneth Emil Petersen og Rasmus Thelander.
– I journalister bruger så meget tid på at gætte, så det kan du også få lov til her. Vi skal nok melde ud, hvilke spillere der ikke får forlænget, siger AaB-direktøren, der i øvrigt er ved at have en aftale plads med færingen Hallur Hansson, der fortsat er i AaB, selv om hans lejeaftale udløb ved årsskiftet.
– Jeg forventer, det går på plads inden ret længe. Vi er enige med Hallur, men der mangler lige et par detaljer med HB Tórshavn. Han får en kontrakt, der er længere end et halvt år.
AaB’s førsteholdstrup indeholder aktuelt 20 spillere, og den vil ikke blive tilført nyt udefra i løbet af januar.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS