AaB-direktør Lynge Jakobsen har gjort det til en prioritet at få afklaring i januar på alle de kontrakter, der udløber til sommer. Han vil aflevere et rent skrivebord til manden, der skal afløse ham den 30. juni.
Nordjyderne forhandler med assistenttræner Allan Kuhn, og Jakobsen har også tidligere bekræftet, at han taler med Anders Due og Patrick Kristensen. Derudover har Kayke, Nicholas Gotfredsen og Rolf Toft kontraktudløb til sommer, og de får ikke alle forlænget.
– Der er et par stykker, der ikke får forlænget, og det har de også allerede fået at vide, men jeg vil ikke fortælle, hvem det er. Vi skal nok melde det ud. Og jeg forventer også stadig, at der er en afklaring på forlængelserne, inden januar er omme, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.
Af de tre kontrakter der løber ud, er den 20-årige angriber Rolf Toft af egen avl. Han er endnu ikke slået igennem og har heller ikke rigtig fået chancen. Han kan meget vel få en ny kontrakt.
Truppens eneste udlænding, brasilianske Kayke, får formentlig ikke forlænget, og Gotfredsen kan meget vel også være på vej ud. Til sommer rykker AaB 18-årige Jakob Blåbjerg op i førsteholdstruppen. Han er midterforsvarer og kan overtage Gotfredsens plads som fjerdevalg i truppen efter Lasse Nielsen, Kenneth Emil Petersen og Rasmus Thelander.
– I journalister bruger så meget tid på at gætte, så det kan du også få lov til her. Vi skal nok melde ud, hvilke spillere der ikke får forlænget, siger AaB-direktøren, der i øvrigt er ved at have en aftale plads med færingen Hallur Hansson, der fortsat er i AaB, selv om hans lejeaftale udløb ved årsskiftet.
– Jeg forventer, det går på plads inden ret længe. Vi er enige med Hallur, men der mangler lige et par detaljer med HB Tórshavn. Han får en kontrakt, der er længere end et halvt år.
AaB’s førsteholdstrup indeholder aktuelt 20 spillere, og den vil ikke blive tilført nyt udefra i løbet af januar.
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW