AaB: Vi siger farvel til et par stykker

Lynge Jakobsen er i gang med at forlænge assistent Allan Kuhn og flere spilleres kontrakter, men ikke alle fem med sommerudløb får forlænget.



AaB-direktør Lynge Jakobsen har gjort det til en prioritet at få afklaring i januar på alle de kontrakter, der udløber til sommer. Han vil aflevere et rent skrivebord til manden, der skal afløse ham den 30. juni.

Nordjyderne forhandler med assistenttræner Allan Kuhn, og Jakobsen har også tidligere bekræftet, at han taler med Anders Due og Patrick Kristensen. Derudover har Kayke, Nicholas Gotfredsen og Rolf Toft kontraktudløb til sommer, og de får ikke alle forlænget.

– Der er et par stykker, der ikke får forlænget, og det har de også allerede fået at vide, men jeg vil ikke fortælle, hvem det er. Vi skal nok melde det ud. Og jeg forventer også stadig, at der er en afklaring på forlængelserne, inden januar er omme, siger Lynge Jakobsen til tipsbladet.dk.

Af de tre kontrakter der løber ud, er den 20-årige angriber Rolf Toft af egen avl. Han er endnu ikke slået igennem og har heller ikke rigtig fået chancen. Han kan meget vel få en ny kontrakt.

Truppens eneste udlænding, brasilianske Kayke, får formentlig ikke forlænget, og Gotfredsen kan meget vel også være på vej ud. Til sommer rykker AaB 18-årige Jakob Blåbjerg op i førsteholdstruppen. Han er midterforsvarer og kan overtage Gotfredsens plads som fjerdevalg i truppen efter Lasse Nielsen, Kenneth Emil Petersen og Rasmus Thelander.

– I journalister bruger så meget tid på at gætte, så det kan du også få lov til her. Vi skal nok melde ud, hvilke spillere der ikke får forlænget, siger AaB-direktøren, der i øvrigt er ved at have en aftale plads med færingen Hallur Hansson, der fortsat er i AaB, selv om hans lejeaftale udløb ved årsskiftet.

– Jeg forventer, det går på plads inden ret længe. Vi er enige med Hallur, men der mangler lige et par detaljer med HB Tórshavn. Han får en kontrakt, der er længere end et halvt år.

AaB’s førsteholdstrup indeholder aktuelt 20 spillere, og den vil ikke blive tilført nyt udefra i løbet af januar.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Schweiz – Canada

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skotland – Brasilien