Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.
Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.
Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen
Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.
– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.
Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag
– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.
– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.
Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.
Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
OPTAKT
Norge – England
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
OPTAKT
Argentina – Schweiz
OPTAKT
