Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.
Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.
Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen
Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.
– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.
Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag
– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.
– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.
Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.
Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT
