AaB vil hente over 50 millioner: Skal investere i talenter og nye spillere

Efter sommerens flirt med en udenlandsk investor søger AaB at hente over 50 millioner kroner fra nuværende aktionærer. De 20 millioner er allerede på plads.



Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.

Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.

Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen

Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.

– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.

Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag

– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.

– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.

Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.

Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF