AaB vil hente over 50 millioner: Skal investere i talenter og nye spillere

Efter sommerens flirt med en udenlandsk investor søger AaB at hente over 50 millioner kroner fra nuværende aktionærer. De 20 millioner er allerede på plads.



Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.

Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.

Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen

Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.

– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.

Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag

– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.

– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.

Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.

Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB




LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal – Fulham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

– Vi har alle fejlet

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’