AaB vil hente over 50 millioner: Skal investere i talenter og nye spillere

Efter sommerens flirt med en udenlandsk investor søger AaB at hente over 50 millioner kroner fra nuværende aktionærer. De 20 millioner er allerede på plads.



Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.

Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.

Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen

Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.

– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.

Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag

– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.

– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.

Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.

Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB




På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’