AaB vil hente over 50 millioner: Skal investere i talenter og nye spillere

Efter sommerens flirt med en udenlandsk investor søger AaB at hente over 50 millioner kroner fra nuværende aktionærer. De 20 millioner er allerede på plads.



Det er dyrt at være en del af toppen af dansk fodbold. AaB har eksempelvis brug for flere penge for at blive en fast del af top 6, og de penge skal komme udefra. I alt forventer AaB at hente 52,3 milllioner kroner.

Det skal ske i form af en kapitaludvidelse med fortegningsret for de eksisterende aktionærer. På forhånd har klubben allerede fået bindende tilsagn om lige over 20 millioner kroners nye aktier fra den nuværende investorgruppe.

Læs også:AaB overvejede bud fra udenlandsk investor – men har stoppet dialogen

Pengene skal først og fremmest bruges til at gøre AaB’s økonomi mindre sårbar for løbende udsving. Derudver skal de gå til at investere i tre områder: Superliga-truppen, talentudviklingen og oplevelsen for fans og sponsorer på hjemmebanen.

– Covid-19 har haft og har fortsat en negativ indvirkning på vores aktiviteter som fodboldklub, men vi har i AaB mærket stor opbakning fra vores mange partnere, og vores ambitioner er fremdeles intakte.

Læs også:AaB leder videre efter investor: Vi kunne ikke finde fodslag

– Denne opbakning kommer også til udtryk med et forhåndstiltagn på over 20 mio. kr. fra vores loyale investorer, og forhåbentlig vil endnu flere bidrage og støtte op om denne emission, så vi sammen kan stå stærkest muligt på den anden side, siger bestyrelsesformand Torben Fristrup.

– Vi ønsker at fortsætte oprustningen af vores Superligatrup, ligesom udvikling af egne talenter altid vil være en nøglefaktor i AaB’s strategi. Derfor vil vi i de kommende år intensivere og strukturere talentudviklingen yderligere.

Tidligere på måneden kunne AaB fortælle, at klubben havde overvejet et bud fra en udenlandsk investor om at købe sig ind i klubben, men at den dialog nu var droppet igen. Ved samme lejlighed slog klubben dog fast, at den stadig var på jagt efter friske penge. Det skal altså i første omgang komme fra den forestående kapitaludvidelse.

Læs også:Udenlandsk investor vil købe sig ind i AaB




LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Skifter til Rangers

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane